60 bin TL sistem önerisi

Bütçe
60000
Şu sözün üzerine konuşmak boşa konuşmak olur.

Sen yavaş bir arkadaşa benziyorsun belki sesli bir şekilde birisi sana anlatırsa en azından bir şeyler anlarsın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemi mümkün olduğunca ucuz ve güncel tutmaya çalıştım o yüzden bulabildiğim en iyi kasa oydu ama bütçeyi kasa için arttırabilirim dersen 2.5-3K arasında daha iyi kasalar mevcut.

i5 13600K üstü için yeterli değil.
Ustam bütçeyi biraz daha arttırmak pek mantıklı değil bu seferde 4090 sistem dizem fiyatlarına gelecek gibiyiz yavaş yavaş. Bu işler ne kadar zor işmiş. Aklıma bir türlü yatan sistem bulamadım teknik bilgim olmadığı içinde parçalar konusunda tereddütlerim var. SSD 2 TB kullanmışsınız bir tane yerine 2 SSD kullanmak daha mantıklı değil mi hem farklı disk olacak olurda birinde sorun olursa diğeri kullanılabilir gibi gibi. Biraz ince eleyip sık dokuyorum kusura bakmayın :)

Ustam bütçeyi biraz daha arttırmak pek mantıklı değil bu sefer de 4090 sistem dizem fiyatlarına gelecek gibiyiz yavaş yavaş. Bu işler ne kadar zor işmiş. Aklıma bir türlü yatan sistem bulamadım teknik bilgim olmadığı içinde parçalar konusunda tereddütlerim var. SSD 2 TB kullanmışsınız bir tane yerine 2 SSD kullanmak daha mantıklı değil mi hem farklı disk olacak olurda birinde sorun olursa diğeri kullanılabilir gibi gibi. Biraz ince eleyip sık dokuyorum kusura bakmayın :)

Yazma ve IOPS süreleri SSD boyutu arttırça artar ve anakartta genelde 1 adet direk CPU'ya bağlantı M.2 SSD portu olur geri kalanı chipsete bağlıdır ve CPU'ya bağlı olan SSD'lerden çok daha iyi verim alırsın o yüzden tek SSD almak çok daha mantıklı ayrıca bence attığım sistemdeki kasanın senin için yeterli olacağını düşünüyorum.

Sen yavaş bir arkadaşa benziyorsun belki sesli bir şekilde birisi sana anlatırsa en azından bir şeyler anlarsın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Mortar Wi-Fi'ın incelemesinden ne çıkaracağız B760-F Gaming Wi-Fi için? B760 ve Z790 karşılaştırmalarından mı bahsediyorsun?

B serisi diye hafife alma bu kartı, 13700 ve 13900K ile çok kullanan var Global piyasa da.

Çok detaya inip gözünün önüne perde indiriyorsun haberin yok. Genel olarak oyun oynanacak sisteme değişik çıkarımlarda bulunuyorsun. RM850x yeterli gelir bir kere o sisteme. Anakartta yeterli 13900KF için. Sabah akşam 100°'de render alınmayacak bu bilgisayarda, fazla kasma bu kadar.

Mortar Wi-Fi'ın incelemesinden ne çıkaracağız B760-F Gaming Wi-Fi için? B760 ve Z790 karşılaştırmalarından mı bahsediyorsun?

B serisi diye hafife alma bu kartı, 13700 ve 13900k ile çok kullanan var global piyasa da.

Çok detaya inip gözünün önüne perde indiriyorsun haberin yok. Genel olarak oyun oynanacak sisteme değişik çıkarımlarda bulunuyorsun. RM850X yeterli gelir bir kere o sisteme. Anakartta yeterli 13900KF için. Sabah akşam 100°'de render alınmayacak bu bilgisayarda, fazla kasma bu kadar.

Anakart OC desteklemiyor yani çarpan kilidi olan işlemciyi takarsan o anakart desteklemez onu anlatıyorum o anakart yerine Z690 alıp BIOS güncellemesi atıp sorunsuz kullanabilir ama sen gidip ısrarla OC desteklemeyen B760 anakart atıyorsun ve attığım i9 13900K videosunda işlemcinin Full yükte 300W güç kullandığını görebilirsin ve PSU'lar üstünde yazan değerin altında güç verirler ayrıca yeni nesil NVIDIA ekran kartları yükteyken kağıt üzerinde yazanın daha üstünde güç tüketiyor o yüzden böyle bir sistem için 1000W PSU alması idealdir.

B serisi diye hafife alma bu kartı, 13700 ve 13900K ile çok kullanan var Global piyasa da.

Çok detaya inip gözünün önüne perde indiriyorsun haberin yok. Genel olarak oyun oynanacak sisteme değişik çıkarımlarda bulunuyorsun. RM850x yeterli gelir bir kere o sisteme. Anakartta yeterli 13900KF için. Sabah akşam 100°'de render alınmayacak bu bilgisayarda, fazla kasma bu kadar.
Aynen ustam genel olarak oyun oynanacak ve borsa işlerinde kullanılacak Bitcoin,forex,bist... İşin borsa kısmında zaten çok üst düzel kalıyor sistem. Arkadaş hem oyun oynamak istiyor hem de borsa işi yapmak istiyor. Şuanki bilgisayarı biraz eski olduğu içinde iyi bir sistem almak istiyor günümüz oyunlarını çok rahat oynamak için. SSD olarak kc3000 gayet yeterli zaten ikinizde bunu önermişsiniz. Ekran kartı konusunda bana Galax benim için tamamdır. Biraz daha kaliteli gibi geldi zaten diğerinin tasarımını pek sevmedim umarım Galax olanın arka plakası metaldir :) Başka bir arkadaşım sistem dizdiğinde Anakartı araştırmadan aldığı için biraz proglem yaşamıştı istediği performansı alamıyordu. Bunlar hep benim kafamı karıştırıyor bir de sistemi başkası için topladığım için mahcup olmak istemiyorum :) O yüzden biraz böyle detaycı oldum :) Galax 4080'i rahatça besleyecek bir işlemci olan i7 13700K da işimizi görür sanırım 19 13900KF ye yönelmek ileride sistemde parça değişimine gidilirse onun için önemli yoksa Anakartta değiştirmek gerekecek. Yahu neden bu kadar karışık bu işler normal adam kafayı yer sistem almak istediğinde :)

Aynen ustam genel olarak oyun oynanacak ve borsa işlerinde kullanılacak Bitcoin,forex,bist... İşin borsa kısmında zaten çok üst düzel kalıyor sistem. Arkadaş hem oyun oynamak istiyor hem de borsa işi yapmak istiyor. Şuanki bilgisayarı biraz eski olduğu içinde iyi bir sistem almak istiyor günümüz oyunlarını çok rahat oynamak için. SSD olarak kc3000 gayet yeterli zaten ikinizde bunu önermişsiniz. Ekran kartı konusunda bana Galax benim için tamamdır. Biraz daha kaliteli gibi geldi zaten diğerinin tasarımını pek sevmedim umarım Galax olanın arka plakası metaldir :) Başka bir arkadaşım sistem dizdiğinde Anakartı araştırmadan aldığı için biraz proglem yaşamıştı istediği performansı alamıyordu. Bunlar hep benim kafamı karıştırıyor bir de sistemi başkası için topladığım için mahcup olmak istemiyorum :) O yüzden biraz böyle detaycı oldum :) Galax 4080'i rahatça besleyecek bir işlemci olan i7 13700K da işimizi görür sanırım 19 13900KF ye yönelmek ileride sistemde parça değişimine gidilirse onun için önemli yoksa Anakartta değiştirmek gerekecek. Yahu neden bu kadar karışık bu işler normal adam kafayı yer sistem almak istediğinde :)
Benim attığım modelin frekans değeri daha yüksek onu almanı öneririm performans olarak.

Anakart OC desteklemiyor yani çarpan kilidi olan işlemciyi takarsan o anakart desteklemez onu anlatıyorum o anakart yerine Z690 alıp BIOS güncellemesi atıp sorunsuz kullanabilir ama sen gidip ısrarla OC desteklemeyen B760 anakart atıyorsun ve attığım i9 13900K videosunda işlemcinin Full yükte 300W güç kullandığını görebilirsin ve PSU'lar üstünde yazan değerin altında güç verirler ayrıca yeni nesil NVIDIA ekran kartları yükteyken kağıt üzerinde yazanın daha üstünde güç tüketiyor o yüzden böyle bir sistem için 1000W PSU alması idealdir.
Ne anlatıyorsun sen hâlâ ya. Anakart OC desteklemiyor diye neden 13900K'yı desteklemesin? OC yapamaz o kadar, önceki B660-F ve B660-G modelinde çarpan kilidi kapalı işlemciler bile OC edilebiliyordu. Anakart destekliyor işlemciyi, OC yapamaz sadece. O da Asus'un ileri ki zaman da ki bir güncellemesine bakar.

Oyunda 300W üstünü göremez o işlemci, keza 4080'de abarttığın kadar güç çekmeyecek oyunlarda. RM850x yeterli gelecek kısacası. İnsanları eleştirmekten vazgeçin artık.

Soğutucu bu daha mantıklı olur.

Geri
Yukarı