60 bin TL'ye oyun amaçlı laptop önerisi

honourr

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Selam,

Bahsedeceğim seviyede halihazırda cihaz kullanan ya da deneyimi olan arkadaşların desteğini rica ederim 😊

Günlük kullanım dışında oyun amacıyla kullanılacak bir laptopa ihtiyacım var. Şu an şu cihazı Lenovo Ideapad Gaming 3 kullanıyorum ve açıkçası sürücü sorunu yaşadım iki kez (Touchpad ve ses. Şu an mikrofon sorunu var ve teknik destek bile sorunu çözemedi, format gerekli ancak). Bu cihazdan önce ASUS laptop kullanmıştım 4-5 yıl ve gerçekten memnundum. Şimdi de yine ASUS alma isteğim var ancak markadan dolayı fiyatların biraz daha yüksek olabildiğini gördüm. Merak ettiğim iki nokta şunlar:
  1. Laptop aldıktan sonra RAM ya da SSD yüklemesi ile uğraşmamak için ona göre ürün filtreliyorum ama sanırım böyle yükseltme yapmak daha mı karlı? Örneğin işletim s. Kesinlikle almam, FreeDOS alıp uygun fiyata anahtar alıyorum zaten. Ama donanım tarafında yapmadım daha önce.
  2. Aşağıda bahsettiğim özelliklere sahip biraz cihaz öneriniz olur mu?
    • Intel i7 serisi işlemci
    • Biraz daha uzun ömürlü olması için 32 GB RAM. Yükseltme ile uğraşmamak için dedim. Aslında oyun açıkken arkada iş yapmıyorum, o yüzden 32 fazla ama bir süre sonra 16 GB RAM yetersiz olabilir diye düşündüm.
    • RTX 4060 ya da 4070
    • 2 TB SSD (yükseltme ile uğraşmamak için dedim, uzun süre SSD boyut yetersizliği yaşadığım için 4 TB olan modelleri alasım geliyor 😄)
    • Marka olarak açıkçası Lenovo deneyimi sonrası ASUS'ya da MSI almak isterdim (Sosyal'de Acer ve HP cihazları oldukça sık öneriliyor, biraz ön yargım var deneyimim olmadığı için)

Not: 1440p, 240 Hz ve IPS panel bir monitörüm var. O yüzden laptop ekranının kalitesi kritik değil. Önemli nokta, cihazı 1080P'de değil de 1440P'de kullanıyor ve oyun açıyor olacağım. Ek olarak, soğutucu almayı düşünmediğim için, örneğin ASUS TUF yerine 3 fanlı ROG STRIX mi almak daha iyi olur bilemedim.

RTX 4060 ve 4070 arasındaki farkın beklenmedik şekilde az olduğunu gösteren bir Sosyal rehberini okumuştum. O yüzden şu ASUS modelini düşündüm:

Ancak belirttiğim RAM ve SSD filterisini kaldırıp baktığımda aşağıdaki modelleri gördüm ve daha uygun fiyat, ben mi yanlış yerden baktım emin olamadım. Siz neler söylersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam attığınız ROG'u önerecektim. 32 GB RAM'li olani vardi diye hatılıyorum onun.

i7 13650HX ile Ryzen 9'un arasinda bayağı fark var hocam performans olarak. Bence roga bakmalı.

Hocam attığınız ROG'u önerecektim. 32 GB RAM'li olani vardi diye hatılıyorum onun.

i7 13650HX ile Ryzen 9'un arasinda bayağı fark var hocam performans olarak. Bence roga bakmalı.

Hem daha yeni bir islemci diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam.

Hem daha yeni bir islemci diye biliyorum yanlış hatırlamıyorsam.

7940HS 13900HX ile denk Nitro 16 alınmalı.

Marka olarak açıkçası Lenovo deneyimi sonrası ASUS'ya da MSI almak isterdim (Sosyal'de Acer ve HP cihazları oldukça sık öneriliyor, biraz ön yargım var deneyimim olmadığı için)
Merhabalar

Bugün ASUS ROG Strix G16 siparisi verecegim muhtemelen. Sahsen 1 haftaya yakindir arastiriyorum ve bütün özellikler, kalite, sogutma, hafiflik vs. göz önünde bulunduruldugunda bence digerlerinden öne cikan bir cihaz. Evet markaya para veriyorsunuz belki ama daha saglikli bir kullanim sunacagini düsünüyorum.

@honourr adaşım rog g16 olarak attığın cihazın 4060 yada 4070 versiyonunu almalısın. 4070 aradaki 7k farka değer mi bilemedim.
Bence degmez

Merhabalar

Bugün ASUS ROG Strix G16 siparisi verecegim muhtemelen. Sahsen 1 haftaya yakindir arastiriyorum ve bütün özellikler, kalite, sogutma, hafiflik vs. göz önünde bulunduruldugunda bence digerlerinden öne cikan bir cihaz. Evet markaya para veriyorsunuz belki ama daha saglikli bir kullanim sunacagini düsünüyorum.

Bence degmez
AMD ' nin render performansı çok iyidir. Acer' in de Nitro 16' sı şu günler için çok daha tecih edilen modeli. Oyun için mi iş için mi alıyorsunuz?

Geri
Yukarı