Çözüldü 60 FPS sabitlenme sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

frknrkm

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı alalı daha 2 hafta oldu, şimdiye kadar hiçbir sorunum yoktu. Fakat bugün LOL oynarken FPS'de ani bir düşüş yaşadım. Önce 40'lara gelen FPS yüzünden oyunda kasma oluştu, sonrasında 60 FPS'ye sabitlendi. CS:GO'da da aynı 60 FPS sorunu var. Google'a yazdım, araştırdım. Yaklaşık 5 tane çözümü falan denedim ama olmadı. Bildiğiniz farklı bir çözüm varsa yardımlarınızı bekliyorum. Eskiden LOL'de aldığım FPS 240 civarıydı. PC Lenovo Y540. Belki kronik bir sorun vardır, söylersiniz. Sürücülerim güncel.

Uyguladığım çözümler:
  • NVIDIA denetim masasına girip düşey senkronizosyonu kapatmak.
  • Oyun klasörüne sağ tıklayıp uyumluluklardan tam ekran iyileştirmelerini kapatmak.
  • Xbox'dan VDR'ı kapatmak.
ek olarak yazıyorum. galiba genel olarak bi fps sorunu var video izlerkende fps düşüşü farkediliyo.

Son düzenleme:
Çözüm
DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip temiz kurulum yaparsanız büyük ihtimal sorununuz çözülür.
Umuyorum ki prize takılı oynuyorsunuzdur. Eğer pil gücüyle oynuyorsanız laptop'unuzu şarj halindeyken oynayın. Güç ayarlarından yüksek performansa çekin. Aklıma gelen bunlar şimdilik.

Ayar devredışı hocam. Sorun hala devam ediyor.
V-Sync yüzünden oluyor diye biliyorum ben. Oyundan devre dışı bırakınca geçmesi lazımdı fakat dediğiniz gibi kronik bir sorunu varsa bilemem. Güç ayarları ne durumda? Laptopun dengelide mi güç tasarrufunda mı yüksek performans da mı?
Umuyorum ki prize takılı oynuyorsunuzdur. Eğer pil gücüyle oynuyorsanız laptop'unuzu şarj halindeyken oynayın. Güç ayarlarından yüksek performansa çekin. Aklıma gelen bunlar şimdilik.
Bu yoruma katılıyorum. Ben mesela şarja takmayı unutuyorum FPS'im yerlere düşüyor direk.

Son düzenleyen: Moderatör:
V-Sync yüzünden oluyor diye biliyorum ben. Oyundan devre dışı bırakınca geçmesi lazımdı fakat dediğiniz gibi kronik bir sorunu varsa bilemem. Güç ayarları ne durumda? Laptopun dengelide mi güç tasarrufunda mı yüksek performans da mı?

Bu yoruma katılıyorum. Ben mesela şarja takmayı unutuyorum FPS'im yerlere düşüyor direk.
Laptopum prize takılı güç ayarlarındanda en iyi performansda sorun hala devam ediyor. 60 FPS'den bir FPS yukarı çıkmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba sorunun çözümünü bulmuştum ama yazmayı unutmuşum. Sorunun çözümü, (aslında bir çözüm değil ama) laptopumun ekran yenilemesi 144 Hz ve 2. ekranımın yenileme hızı ise 60 Hz ikisini aynı anda kullanıp oyunları oynamaya kalktığımda FPS'im 60 Hz'ye sabitleniyor. Sorun bu yüzdenmiş.

Geri
Yukarı