60 Hz Monitörde 60 FPS Altı Kasıyor Gibi Görünüyor

göktuğalp

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, başlıkta da belirtiğim gibi monitörüm ASUS VX229 60Hz bir monitör. Son zamanlarda oynadığım birkaç oyunda yüksek donanım istemesinden dolayı 60 FPS altına düşmeye başladım ve 60'ın altına düştüğü zaman aşırı bir kasıyormuş hissi yaratıyor. Örneğin; kalabalık bol NPC'li bir mekana girdiğimde birden FPS 50'ye düşüyor ve kasıyormuş gibi gözüküyor. Birkaç gündür araştırmama rağmen tam bir çözüm bulamadım, sanki daha önce böyle bir sıkıntı yaşamıyordum. Çözüm önerisinde bulunanlara şimdiden teşekkürler.

(Bilgisayarda tüm sürücüler güncel ve son sürümleri yüklü.)

Gerekli olursa diye sistemimin bilgisi:
Ekran Kartı: RX 480 8 GB
İşlemci: i7-4790K
RAM: 12 GB
Anakart: ASUS H87Plus
Samsung SATA SSD kullanıyorum.

Herkese merhabalar, başlıkta da belirtiğim gibi monitörüm ASUS VX229 60Hz bir monitör. Son zamanlarda oynadığım birkaç oyunda yüksek donanım istemesinden dolayı 60 FPS altına düşmeye başladım ve 60'ın altına düştüğü zaman aşırı bir kasıyormuş hissi yaratıyor. Örneğin; kalabalık bol NPC'li bir mekana girdiğimde birden FPS 50'ye düşüyor ve kasıyormuş gibi gözüküyor. Birkaç gündür araştırmama rağmen tam bir çözüm bulamadım, sanki daha önce böyle bir sıkıntı yaşamıyordum. Çözüm önerisinde bulunanlara şimdiden teşekkürler.

Ekran Kartı: RX 480 8 GB
RAM: 12 GB
Anakart: ASUS H87Plus
Film izlerken youtube'de vs hareketli geçiş sahnelerinde dalgalanma oluyor mu hocam titreme gibi. Aksiyon sahnelerinde veya.

Biraz hortlatmış olacağım ama bende aynı sorun devam ediyor.

Bende de hala aynı.
Film izlerken youtube'de vs hareketli geçiş sahnelerinde dalgalanma oluyor mu hocam titreme gibi. Aksiyon sahnelerinde veya.
Herhangi bir yerden video izlerken başıma gelemdi hiç. Oyun videolarında 49-50 fps bile akıcıyken, kendim oyun oynarken hala 57 fps bile kasıyormuş, takılıyormuş gibi oluyor.

Bende de hala aynı.

Herhangi bir yerden video izlerken başıma gelemdi hiç. Oyun videolarında 49-50 fps bile akıcıyken, kendim oyun oynarken hala 57 fps bile kasıyormuş, takılıyormuş gibi oluyor.
Bu sorunu tam 5 aydır araştırıyorum gram çözüme ulaşamadım. Tek bulabildiğim şey kontrastı 0a çekince az da olsa düzeliyor fakat o kadar karanlık oluyor ki oynanmıyor oyun. Sorun bence Asus da ve ips panelde. Sabit sahnelerde kasma hissi yok değil mi hareketli sahnelerde hissediliyor yani bende öyle.

Bu sorunu tam 5 aydır araştırıyorum gram çözüme ulaşamadım. Tek bulabildiğim şey kontrastı 0a çekince az da olsa düzeliyor fakat o kadar karanlık oluyor ki oynanmıyor oyun. Sorun bence Asus da ve ips panelde. Sabit sahnelerde kasma hissi yok değil mi hareketli sahnelerde hissediliyor yani bende öyle.
Aynen öyle haraketli sahnelerde oluyor, benimde durumum seninle aynı hiç bir çözüm bulamadım henüz.

Aynen öyle haraketli sahnelerde oluyor, benimde durumum seninle aynı hiç bir çözüm bulamadım henüz.
ghosting olma ihtimali yüksek monitörlerimizde başka açıklama bulamıyorum 144hz de filmler 24 30 fps oldugu için diyorlar ama hikaye. Her 144hz monitörü olan böyle değildir ama işin tuhaf tarafı 60fps videolarda olmuyor. Bazı oyunlarda da olmuyor. Ghosting olsa her yerde olmaz mı

Ghosting olma ihtimali yüksek monitörlerimizde başka açıklama bulamıyorum 144Hz de filmler 24 30 FPS oldugu için diyorlar ama hikaye. Her 144Hz monitörü olan böyle değildir ama işin tuhaf tarafı 60FPS videolarda olmuyor. Bazı oyunlarda da olmuyor. Ghosting olsa her yerde olmaz mı?

Ben de ghosting olduğunu çok sanmıyorum dediğin gibi olsa her yerde olur bence de. Geçenlerde Cyberpunk'ı oynadım mesela 35-40 FPS arası hiç kasma hissi yaşatmadı ama Shadow of the Tomb Raider'da 57'ye düştüğünde bir affallıyordu. Oyunların içindeki ayarlardan mıdır başka bir şeydir bilmem ama bir şekilde çözümü olmalı bence bir olup bir olmaması durumu çok saçma.

Ben de ghosting olduğunu çok sanmıyorum dediğin gibi olsa her yerde olur bence de. Geçenlerde Cyberpunk'ı oynadım mesela 35-40 FPS arası hiç kasma hissi yaşatmadı ama Shadow of the Tomb Raider'da 57'ye düştüğünde bir affallıyordu. Oyunların içindeki ayarlardan mıdır başka bir şeydir bilmem ama bir şekilde çözümü olmalı bence bir olup bir olmaması durumu çok saçma.
kanka aynı şekilde cyberpunkda bende de olmadı. Şuan mesela başka bi oyun oynuyorum silah sıkarken vs sorun yok mause çevirince 80fps ama sanki 30 gibi hissediyorum. Ara sahneler de aynı şekilde böyle titriyor gibi bakıyorum 80fps. Başka monitör denedim onda da aynı. Sistemde mi monitörde mi sorun var anlamadım. Yabancı kaynaga bakıyorum bir şeyler demişler ama ne denediysem olmadı. Sen başka monitör ile denedin mi ?

Ekran kartı: RX 480 8 GB.
RAM: 12 GB.
Anakart: ASUS H87Plus.

Çok gerekli olmayan grafikleri kısabilirsin mesela gölgeler.

Kanka aynı şekilde Cyberpunk'da bende de olmadı. Şu an mesela başka bir oyun oynuyorum silah sıkarken vs sorun yok mouse çevirince 80FPS ama sanki 30 gibi hissediyorum. Ara sahneler de aynı şekilde böyle titriyor gibi bakıyorum 80FPS. Başka monitör denedim onda da aynı. Sistemde mi monitörde mi sorun var anlamadım. Yabancı kaynaga bakıyorum bir şeyler demişler ama ne denediysem olmadı. Sen başka monitör ile denedin mi?

Başka bir monitörde denemedim hiç, umarım bir ara çözümü varsa buluruz, benim tek sıkıntım eskiden hiç böyle bir derdim yoktu bu monitörde 40 FPS oyunları akıcı gibi bitiriyordum.

Çok gerekli olmayan grafikleri kısabilirsin mesela gölgeler.

Kısıyorum zaten kısabildiğimi ama AMD olduğu için ekran kartı sık FPS droplar var ciddi derece değil 4-5 FPS iniyor ama göze batıyor işte şu anki güncel durumumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı