60 Hz Monitörde 60 FPS Altı Kasıyor Gibi Görünüyor

göktuğalp

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar, başlıkta da belirtiğim gibi monitörüm ASUS VX229 60Hz bir monitör. Son zamanlarda oynadığım birkaç oyunda yüksek donanım istemesinden dolayı 60 FPS altına düşmeye başladım ve 60'ın altına düştüğü zaman aşırı bir kasıyormuş hissi yaratıyor. Örneğin; kalabalık bol NPC'li bir mekana girdiğimde birden FPS 50'ye düşüyor ve kasıyormuş gibi gözüküyor. Birkaç gündür araştırmama rağmen tam bir çözüm bulamadım, sanki daha önce böyle bir sıkıntı yaşamıyordum. Çözüm önerisinde bulunanlara şimdiden teşekkürler.

(Bilgisayarda tüm sürücüler güncel ve son sürümleri yüklü.)

Gerekli olursa diye sistemimin bilgisi:
Ekran Kartı: RX 480 8 GB
İşlemci: i7-4790K
RAM: 12 GB
Anakart: ASUS H87Plus
Samsung SATA SSD kullanıyorum.

İşin anormal olup olmadığını anlamak için videolu haliyle kasmayı görmeliyiz. Şu anlık diyebileceğim tel şey 60 FPS altında ki kasma hissettirir kendini.

Sync açmayı dener misiniz? Monitörünüz destekliyorsa Freesync açın. Ekran kartınız destekliyor mu bilmiyorum.
Zaten olması gereken o değil midir? FreeSync/Gsync deneyin bir de, pek yararlı olacağını sanmam ama deneyin.
Maalesef monitörüm desteklemiyor. Anca oyunlarda V-sync açıyorum oyunların yarlarından ama ne kadar etkili sizin dedikleriniz yanında bir fikrim yok.
İşin anormal olup olmadığını anlamak için videolu haliyle kasmayı görmeliyiz. Şu anlık diyebileceğim tel şey 60 FPS altında ki kasma hissettirir kendini.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şöyle 2 tane video yükledim bir bakabilir misiniz acaba normal mi?
İnternette oyun videolarında adamlar sabit 40 fpsde oynarken bile kasıyor gibi hissettirmiyor kendini. O yüzden baya bir kafama takıldı.

FPS 50, yenileme hızı 60 Hz olursa bu tür problemlerin olması normal. Eğer FreeSync/G-Sync destekli monitörünüz olsaydı FPS 50'ye düştüğünde yenileme hızı da 50 Hz'e düşecekti ve kasma hissi minimuma inecekti, belki de 60'dan 50'ye gibi düşük değişimlerde gözünüze batmayacaktı bile.

FPS 50, yenileme hızı 60 Hz olursa bu tür problemlerin olması normal. Eğer FreeSync/G-Sync destekli monitörünüz olsaydı FPS 50'ye düştüğünde yenileme hızı da 50 Hz'e düşecekti ve kasma hissi minimuma inecekti, belki de 60'dan 50'ye gibi düşük değişimlerde gözünüze batmayacaktı bile.
O zaman monitörle alakalı bir durum. Çok teşekkürler herkese cevapları için.

Yeni konular

Geri
Yukarı