60 Hz monitörün yenileme hızını yükseltme

eneshlvc

Hectopat
Yer
Çorlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• Anakart: ASUS PRIME B550M-K
• Ekran kartı: Inno3D GeForce RTX 4070 Twin X2
• İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
• İşlemci soğutucusu: ID-COOLING SE-224-XTS
• Bellek: G.Skill Ripjaws V 2x16GB 3600MHz CL18
• SSD: Samsung 980 PRO 1TB
• Güç kaynağı: Aigo GP750
• Kasa: DarkFlash DLX21
• Monitör: ViewSonic VA3209-2K-MHD
• Klavye: Royal Kludge RK61
• Fare: Razer Basilisk X HyperSpeed
• Kulaklık: Samsung Galaxy Buds2
• Kontrolcü: Xbox 9. Nesil
Meslek
Öğrenci
Monitörlere overclock yapıldığını yeni öğrendim pek bir bilgim yok yani. Birkaç tane merak ettiğim soru var. Benim 60 Hz bir monitörüm var buna overclock yaparak Hz değerini ne kadar çıkartabilirim?

60 Hz laptop ekranımı 75 Hz yapmıştım. Birkaç ay kullandım bir sıkıntı çıkmadı. Riskli bir iştir. 60 ile 75 Hz arasında fark pek belirgin de değil. Bu riski alıp 75 Hz yapsanız bile 15 Hz artışın etkisini hissedemezsiniz. 75 Hz üzerine çıkarmak da ekranın yanmasına sebep olabilir. Sonuç olarak ekran 60 Hz olarak üretilmiş. 75 Hz sorunsuz bir şekilde çalışabilseydi üretici ekranı 75 Hz yapar, daha pahalıya satardı.

Çözünürlüğü düşürürsen zaten 75Hz açılıyor.

Çözünürlüğü ne kadar düşürmem lazım?

Laptop için geçerli değil bu durum. Şöyle bir konu açmış. Buradan anladığım kadarıyla laptop kullanıyor.

Hem dizüstü hem de masaüstü kullanıyorum.

Panelin kalitesine göre değişir. Bende AOC 2481 var 60Hz'den 75'e çektim 4 yıldır kullanıyorum herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Hız olarak farkı pek yok ancak renk tonları da değişiyor.

Monitörlere overclock yapıldığını yeni öğrendim pek bir bilgim yok yani. Birkaç tane merak ettiğim soru var. Benim 60 Hz bir monitörüm var buna overclock yaparak Hz değerini ne kadar çıkartabilirim?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Laptop kullanıyorum. 60 Hz'den yukarısı yoktu. Cru isimli bir programı kullandım. 80 Hz e kadar çıkardım sabitledim. Bu video yu izleyebilirsin. Buradan yaptım. Monitör için ise kullanan varmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı