60 Hz vs 75 Hz monitör

M50B28

Kilopat
Merhabalar, bu sıralar monitör almak istiyorum. Sistemimde tek sıkıntı olarak o kaldı çünkü ve 768p monitör. Dolayısıyla darboğaza sebebiyet veriyor.

İki monitör arasında kaldım birisi Acer 60 Hz 23 inç 566 lira diğeri ise LG 24 inç 75 Hz. İkisi de IPS panel.
Aslında 75 Hz farkını anlayabiliyorum gerçekten akıcılık artıyor ama bilemedim. 650 liraya 75Hz monitör almalı mıyım? Bütçem 500 lira dolaylarında daha yükseltmek istemiyorum ancak alınca da şu anki monitörüm gibi yıllarca kullanırım.

Kullanılacak sistem:
  • AMD 2200G
  • NVIDIA GTX 1050 2GB
  • 8GB DDR4 3000MHz RAM
Teşekkürler.

Hangi oyunları oynuyorsun ? Sıklıkla oynadığın ve 75 FPS alabildiğin oyunlar varsa arada ki farka değer. Ben 75 Hz olanı alırdım. İleride sistem yükseltirsen bir miktar faydasını da görürsün.

Şu an ona fazla para vermem diyorsan 60 Hz al. Nvidia ekran kartın varsa (AMD ile yapılıyor ama ben bilmiyorum) denetim masasından en kötü 70 Hz çekersin.

Son düzenleyen: Moderatör:
60 Hz ile 75 Hz arasında kayda değer bir fark olduğunu düşünmüyorum, fiyat farkı da yok aslında 90 lira gibi bir farkla bir üst seviyeyi alabiliyorken al.Ona verecek param yok diyorsan tereddüt etmeden 60 Hz yi al.

Geri
Yukarı