%60 klavye yazılım için sorun olur mu?

Bütçe
1000

Sasageyo

Hectopat
Selam %60 klavye alacağım. Photoshop After Effects ve yazılım için kullanmak istiyorum. Az yer kapladığı için %60 klavye almaya karar verdim. Klavyede olmayan tuşlar tuş kombinasyonu ile kullanılabiliyor. Bu yazılım için sıkıntı çıkarır mı gereksiz uğraştırır mı? Bazı tuşların eksik olması sıkıntı olur mu yazılım Photoshop için falan?
Klavye olarak GK61 düşünüyorum.

FN tuşuna basarak F tuşları kullanılabiliyor ama bir süre sonra insanın canın sıkar mı diye endişeleniyorum.

F tuşları problem değil genelde, asıl sorun %60 klavyelerin İngilizce layout gelmesi ve tuş üzerindeki simge ve sembollerin büyük kısmının bizim genel kullanım alışkanlıklarımızdan farklı olması. Büyüktür ve küçüktür işareti büyük sorun bende mesela. Keza parantezlerin yerleri farklı, bizde 8 ve 9 üzerinde iken onlarda 9 ve 0 üzerinde, herkesin takdiri parantez en çok kullanılan işaretlerden bu sektörde.

F tuşları problem değil genelde, asıl sorun %60 klavyelerin İngilizce layout gelmesi ve tuş üzerindeki simge ve sembollerin büyük kısmının bizim genel kullanım alışkanlıklarımızdan farklı olması. Büyüktür ve küçüktür işareti büyük sorun bende mesela.

Şu an İngilizce klavye kullandığım için sorun olmaz bence alışığım.

FN tuşuna basarak F tuşları kullanılabiliyor ama bir süre sonra insanın canın sıkar mı diye endişeleniyorum.

Bence bunalım hocam ya, daha küçük tuşlara sahip, NumLock tuşları olmayan normal bir klavye tercih etseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Tuş kombinasyonlarını rahat kullanır + yine daha minimal bir klavyeye sahip olmuş olursunuz.

Bence bunalım hocam ya, daha küçük tuşlara sahip, NumLock tuşları olmayan normal bir klavye tercih etseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Tuş kombinasyonlarını rahat kullanır + yine daha minimal bir klavyeye sahip olmuş olursunuz.

Güzel beyaz TKL bulamadığım için %60'lara yönelmiştim. Olsa bile fiyatları yüksekti. Reddragon kumara alacaktım o da Outemu Switch ve Rainbow aydınlatmalı olduğu için vazgeçtim. Bildiğiniz güzel beyaz TKL klavye var mı?

FN tuşuna basarak f tuşları kullanılabiliyor ama bir süre sonra insanın canın sıkar mı diye endişeleniyorum.
Hızlı hızlı kodlama yaptığın yerde sinirini bozuyor hocam. Bence TKL denilen, numpad'siz ama F1-F2 tuşlarının olduğu modellere bakın.

Güzel beyaz TKL bulamadığım için %60'lara yönelmiştim. Olsa bile fiyatları yüksekti. Reddragon kumara alacaktım o da Outemu Switch ve Rainbow aydınlatmalı olduğu için vazgeçtim. Bildiğiniz güzel beyaz TKL klavye var mı?
Hocam ben de çok aradım zamanında da bulamadım öyle TKL bir ürün. Beyaz modeller çok çok az maalesef. İkinci el Gamakay MK61 aldım en son.

Geri
Yukarı