600-900TL 75Hz IPS monitör tavsiyesi

Adam IPS demiş herkes VA, TN önermiş. Kendi kullandığım Philips 242V8A 75 HZ, 4 MS, IPS monitörü öneriyorum. Ama eğer bütçenizi arttırabilirseniz 144 HZ almanız daha faydalı olur. Tabii 1000-1200 bandındakiler TN panel olur onu da unutmayın.

Adam IPS demiş herkes VA, TN önermiş. Kendi kullandığım Philips 242V8A 75 HZ, 4 MS, IPS monitörü öneriyorum. Ama eğer bütçenizi arttırabilirseniz 144 HZ almanız daha faydalı olur. Tabii 1000-1200 bandındakiler TN panel olur onu da unutmayın.
Philips 242V8A iyi gözüküyor 880tl şu an istediklerimi de karşılıyor.Nasıl kalitesinden memnun musunuz?

Evet kalitesinden kesinlikle memnunum. Özellikle de görüntü kalitesinden. Benim için görüntü kalitesi ilk sıradaydı bu yüzden IPS panel tercih etmek istemiştim. Philips de beni duymuş gibi 75 HZ, 4 MS, IPS bir monitör çıkarmış resmen :) Gecikme veya Ghosting olmuyor ya da oluyor ben fark etmiyorum. Bu yüzden oyun konusunda sorun çıkarmıyor. Yani performansına da iyi diyebilirim. Ayrıca tasarım olarak da çok şık. Çerçeve neredeyse sıfır ama içeriden biraz siyah şerit var tabii. Ama yine de çok ince. Benim aldığımda ölü piksel de çıkmadı ayrıca.

@Senji Şu an 880 TL bile bu monitör için ucuz. Ben aldığım sıralarda başka sitelerde en ucuz (Teknobiyotik'di yanlış değilsem) 860 TL civarlarındaydı. Ben ise İtopya'da indirimde iken 699 TL'ye aldım.

Evet kalitesinden kesinlikle memnunum. Özellikle de görüntü kalitesinden. Benim için görüntü kalitesi ilk sıradaydı bu yüzden IPS panel tercih etmek istemiştim. Philips de beni duymuş gibi 75 HZ, 4 MS, IPS bir monitör çıkarmış resmen :) Gecikme veya Ghosting olmuyor ya da oluyor ben fark etmiyorum. Bu yüzden oyun konusunda sorun çıkarmıyor. Yani performansına da iyi diyebilirim. Ayrıca tasarım olarak da çok şık. Çerçeve neredeyse sıfır ama içeriden biraz siyah şerit var tabii. Ama yine de çok ince. Benim aldığımda ölü piksel de çıkmadı ayrıca.

@Senji Şu an 880 TL bile bu monitör için ucuz. Ben aldığım sıralarda başka sitelerde en ucuz (Teknobiyotik'di yanlış değilsem) 860 TL civarlarındaydı. Ben ise İtopya'da indirimde iken 699 TL'ye aldım.
Bana pek kaliteli gelmedi bu monitörün görüntü kalitesi. Hangi portu kullanıyorsunuz acaba?

Çok rekabetçi bir online oyuncu değilsen (ki bence öyle olsanda..) kaç ms olursa olsun, kaç Hz olursa olsun berbat renklere sahip bir TN panel alıp pişman olma. Ben zamanında asus'un 1ms gaming monitörünü alıp olmuştum. Vatan bilgisayara gidip TN paneli IPS paneli yanyana gör zaten bir daha tarafına bakmazsın TN panelin. 3600 tl'lik QHD HDR TN panel ASUS monitör alırsan durum başka ama bu bütçede TN panel keyifsizdir, hayal kırıklığıdır. 2-3 milisaniye bir kaç fazla kare sayısı için seyir keyfini düşürdüğüne değmez.
IPS paneller içinde renk gamı yüksek olan aşağıdaki monitörü tavsiye ederim. Hem modern bir tasarımı var, hem malzeme kalitesi iyi hem de NTSC %108, sRGB %129 renk gamı değerlerine sahip. 75Hz olması, 4 ms tepki süresi, HDMI + Displayport olması, 2x3W dahili hoparlör olması, harici adaptör olması, hem Hdmi hem Dp freesync özelliği olması, kutudan hdmi kablo çıkması da günlük kullanıcı için avantaj.

Philips 242V8A iyi gözüküyor 880tl şu an istediklerimi de karşılıyor.Nasıl kalitesinden memnun musunuz?

Önerdiğim 246E9QJAB'ı görmeden önce bu monitöre bakıyordum gidip canlı da inceledim, fiyatına göre güzel monitör. Ama bütçe yetiyorsa 246E9QJAB çok daha iyi, ve üstüne verilen parayı hakeder.

Son düzenleme:
DisplayPort'u kullanıyorum.
@Tsugayu Arkadaşın önerdiği monitör benim de hoşuma gitti. Ancak eğer düşük bütçede bir tercih yapmak istiyorsan 242V8A da güzel bir monitör.
Almıştım monitörü de ölü piksel yüzünden ertesi gün garantiye gönderdim. Dönüştürücü ile VGA port kullandığım için mi çok iyi gelmedi görüntü kalitesi acaba. Değişim ya da iade isteyeceğim duruma göre, geri dönüşlerini bekliyorum.

DisplayPort bulunan IPS bir monitörü VGA dönüştürücü ile kullanıp "Görüntü kalitesini beğenmedim." demeniz aşırı garip değil mi?
Elimde HDMI to VGA dönüştürücü olduğu için onunla denemek durumundaydım şimdilik. Dediğim gibi monitörü bir gün kullanıp garantiye gönderdim zaten. DisplayPort kullanmam bu kaliteyi gözle görülür şekilde iyileştirecek midir? Netlik olsun, renk kalitesi olsun. Ona göre iade etmek yerine değişim isteyebilirim.

Hala monitör sipariş vermediysen şuanda çok büyük bir indirim var. Dahili hoparlör ve display port senin için çok önemli değilse bu fırsatı kaçırma. Ben az önce bundan siparişi verdim. 859 tl ile bu dönemde tam bir fiyat/performans ürünü oldu.

Elimde HDMI to VGA dönüştürücü olduğu için onunla denemek durumundaydım şimdilik. Dediğim gibi monitörü bir gün kullanıp garantiye gönderdim zaten. DisplayPort kullanmam bu kaliteyi gözle görülür şekilde iyileştirecek midir? Netlik olsun, renk kalitesi olsun. Ona göre iade etmek yerine değişim isteyebilirim.

display ile HDMI arasında görüntü farkı olmaz ama VGA ile aralarında fark olur, dönüştürücü kullansanız da olur. HDMI veya display portu kullanın.

Geri
Yukarı