600 Watt PSU tavsiyesi

Enes Kazdal

Kilopat
Daha fazla  
Sistemim:
Mevcut PSU: Cooler Master RS-500-ACAB-M3 500W.
Sapphire nitro+ RX570 4 GB.
Ryzen 5 1600.
msI B450M PRO VDH Plus.
Adata XPG Gammix D10 8 GB 3000MHz.
Xonar SE ses kartı.
WD Blue 1TB (WD10ezeX)
3x120mm fan 2x90mm fan.
4-5 metre 12v 5050 RGB şerit LED. 5 metrede toplam tüketim 14.4W (anakart üzerinde bulunan JRGB1 portundan beslenecek, 3A çıkışı mevcut.)
Gelecekte bir adet 8 GB RAM eklemeyi planlıyorum. Belki M.2 SSD de eklenebilir sisteme.

Sistem bu şekilde. 1080p için kullanıyorum. Mevcut PSU sisteme şu an yetiyor. Çeşitli testlerde sistemi zorladım. Stabil çalışıyor. Ancak RX570 güncel oyunlarda yetersiz kalıyor gibi düşünüyorum artık. Örneğin Cyberpunk 2077 önerilenlerde RX 590 istiyor. Bu sebeple ekran kartına OC yapmayı düşünüyorum. OC yapmak ne derece gerekli, ne kadar mantıklı ve verimli açıkçası bir fikrim yok. Ancak zaten bu ekran kartı minimum 500Watt PSU istiyor. OC yaparak sınırları zorladığımda yetersiz kalacağı ortada. "outervision.com" üzerinden Power Supply calculator ile overclocklu bir şekilde güç gereksinimini hesapladığımda önerilen olarak 563W gösterdi. Bilmiyorum belki değerleri aşırı göstermiş olabilirim. Sonuca bakarak minimum 600W bir PSU arayışına girdim. Ancak PSU hakkında çok bir bilgim yoktu, zaten mevcut PSU da kendi seçtiğim değil başkasının önermiş olduğu bir PSU. Biraz internette bilgi bulmaya çalıştım ve PSU seçiminin önemli olduğunu, belli markalardan uzak durulması gerektiğini gördüm. Ancak bir konu var ki hala kafamı karıştırmakta:

"Grup düzenlemeli psu"

Önerilen ve kaliteli olduğu söylenen PSU modellerinin forumda bulunan bazı konularda grup düzenlemeli olduğu için tavsiye edilmediğini gördüm. Şimdi açıkçası PSU'ya çok fazla para harcamak istemiyorum. İnternette 400-450 lira arasında markası bilindik ve güvenilir 80+ birçok PSU bulunmakta. Ancak şu grup düzenlemeli olayı kafamı karıştırıyor. Hangi PSU grup düzenlemeli hangisi değil açıkçası anlayamıyorum. Dc-dc olan PSU modellerini tercih edin diyorlar bu konularda ancak hangi PSU dc-dc ve fiyatları ne kadar bilmiyorum. Eğer fiyat farkı aşırıysa zaten alamam.

Ne yapmam lazım, nasıl bir PSU tavsiye edersiniz? Ya da hiç OC ile uğraşmama gerek var mı, değmez mi? Mevcut PSU ile sistemde bir sorun yok şu an. Eğer OC ile verimli bir performans artışı alamayacaksam hiç uğraşmaya gerek yok.

Aklımda olan birkaç PSU:

Sisteminiz için şu PSU yeterli, attıklarınızdan daha iyi:

Önerdiğiniz ürünü almak istiyorum ancak n11 satıcısı güvenilir midir yoksa aynı ürünü ince hesap üzerinden almak daha mı mantıklı olur?

Geri
Yukarı