6000 TL civarı sistem toplama

omeralmaci

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle İyi Geceler diliyorum.
Ben Mekatronik Mühendisliği okuyorum ve biliyorsunuz ki bir mühendis için bilgisayar çok şey ifade ediyor.

Şu an elimde i7-2670QM, GT-540M, 8GB RAM ve 128GB SSD'si olan laptop bulunmakta ve gerçekten çoğu şeyi yapabiliyor ama bazı zamanlarda yetersiz kalabiliyor maalesef bu sebepten dolayı sizlerin fikrini almak istiyorum

Aslında fikrim güzel bir Monster alıp işin içinden çıkmak idi fakat macbook'ta alabiliyordum. Bu iki durumun arasında kaldığım yetmiyor gibi şu sıralarda masaüstü mü toplasam diyorum?

Kullandığım programlar; SolidWorks, AutoCAD, Catia, Simens FX gibi grafik isteyen programların yanında birde Eclipse, PyCharm gibi JAVA, Python, Ruby gibi program dillerinin derlenmesini yapan IDE programlar olduğundan derleme hızına da ihtiyaç duyuyorum.

Aynı zamanda;
i7-6700K, 16GB 3000Mhz RAM, Z170A Tomahawk, 240 GB SSD, 1 TB HDD, Sıvı Soğutmalı bir sistem ve birkaç ay sonrada GTX - 1080, 1070 gibi ekran kartı almayı düşünüyorum. Fazla mı kaçar? Yani para vermeye vereceğiz bir kere bari en az 6 - 7 sene götürecek bir şeyler alayım istiyorum.

Şimdiden teşekkür ederim yorumlarınız için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesinlikle Mac olmamalı diye düşünüyorum. Mac tamamen özgürlüğünüzü kısıtladığı gibi yüksek performanslı sistemlerde uçuk fiyatlara tekamül edebiliyor. Bu sebepten dolayı detaylarla uğraşmak istemiyorsanız sağlam bir Monster alıp keyfini sürebilirsiniz. Tabii bu konuda da ileriye dönük bir esneklikten söz etmek mümkün olmayacaktır. Bazı modeller dışında. Benim şahsi önerim güzel bir masaüstü sistem toplayıp yavaş yavaş upgrade yapmak olacaktır.

Masaüstü taraftarı olmama rağmen size pek önermek doğru olmaz hocam. Mac almanız en sıkıntısızı olacaktır diye düşünüyorum
Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
Macbook almak gerçekten çok isterdim fakat donanımdan feragat edeceğimden dolayı pekte yanaşamıyorum çünkü CAD programlarında çalışacağım için grafik kartı önemli ve Harici Grafik kartı olan mac'ler ise çok fazla fiyat farkı oluyor o paraya zorlasam workstation benzeri sistem dizilir diye düşünüyorum ve tabiki CAD programlarının ve diğer kullanacağım PLC vb. programlar çoğunluk olarak Windows tercih ediyorlar ve ben bootcamp gibi bir işi tercih etmek istemiyorum en azından güçsüz donanım ile ama mac hep bir hayalim olarak kalacak maalesef :( :) ( Belki hackintosh ile kendimi avutabilirim zaman zaman :) )
Kesinlikle Mac olmamalı diye düşünüyorum. Mac tamamen özgürlüğünüzü kısıtladığı gibi yüksek performanslı sistemlerde uçuk fiyatlara tekamül edebiliyor. Bu sebepten dolayı detaylarla uğraşmak istemiyorsanız sağlam bir Monster alıp keyfini sürebilirsiniz. Tabii bu konuda da ileriye dönük bir esneklikten söz etmek mümkün olmayacaktır. Bazı modeller dışında. Benim şahsi önerim güzel bir masaüstü sistem toplayıp yavaş yavaş upgrade yapmak olacaktır.
Öncelikle yorumunuz için teşşekür ederim.
Aslında bende sizin gibi düşünüyorum hocam, hem ileriye dönük olacak en azından hemde sağlam performanslı moonster'dan daha iyi olacağı aşikar ve çok kararsızım anakartlar işlemciler ekran kartları inanın ne yapacağımı bilemiyorum seçenek çok olunca.
Kafandaki sorulardan kurtulup sağlam bir masaüstü sistem toplamalısın.

Anakart olarak "MSI z170A M5" tercihi doğru olacaktır.

Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.
bir önceki mesajımda belirttiğim gibi hocam masaüstü daha cazip geliyor mac hayalinin yanında en azından fakat neden MSI Z170 M5 anakartını önerdiniz? ve bu gibi birleşenleri alırken nelere dikkat etmeliyim açıkcası benim oyun merakım hiç mi hiç olmadı hani oyun sistemi çok önemli olmuyor daha çok iş istasyonu gibi birleşenleri önerirseniz ve farklarınıda belirtirseniz daha sevinirim.

arkadaşlar ek olarak ;

Nvidia ekran kartında kararlıyım fakat diğer önerilerede açığım ve hangi nvidia ? Tesla, Quadro , GeForce mı yoksa Titan larmı?

ve işlemci olarak i7 6950k mı yoksa 6700k mı ? biri Ghz ile önde diğeri Çekirdek ile

Şimdiden yorumlarınız için teşekkür eder, destan yazdığım için de helallik istiyorum ;)

i7 6950X var diye biliyorum. Üstelik sadece o bile en az 5000 TL sanırım. i7 6700k fazlasıyla yeterli.
Pardon hocam haklısınız yani bende yeteceğini düşünüyorum 6700K'nın peki bu işlemciye anakart ne olmalı? MSI mi Asus mu?(Gerek yazılım gerekse donanım olarak hangi model daha önemli olacak öneriniz?) overclock düşünmüyorum zaten ama bir süre sonra sistem yetmeyebilirse overclock'a da başvurabilirim ona göre modüler bir sistem toplamak istiyorum

Tamam her şey güzel iyi peki monitör ? IPS bir monitörünüz vardır umarım.

Şuan monitör yok ve monitöre çok para bağlayacak gücümde yok sonuçta oyuncu değilim ve önemli olan işlem gücü diye düşünüyorum ama alırsam önerdiğiniz birşeyler varsa ilk tercihim o olacaktır muhakkak.

Pardon hocam haklısınız yani bende yeteceğini düşünüyorum 6700K'nın peki bu işlemciye anakart ne olmalı? MSI mi Asus mu?(Gerek yazılım gerekse donanım olarak hangi model daha önemli olacak öneriniz?) overclock düşünmüyorum zaten ama bir süre sonra sistem yetmeyebilirse overclock'a da başvurabilirim ona göre modüler bir sistem toplamak istiyorum

Şuan monitör yok ve monitöre çok para bağlayacak gücümde yok sonuçta oyuncu değilim ve önemli olan işlem gücü diye düşünüyorum ama alırsam önerdiğiniz birşeyler varsa ilk tercihim o olacaktır muhakkak.
Aslında IPS monitör seçmek çok basit. İstediğiniz çözünürlüğü seçin, IPS kutucuğunu işaretleyin ve istediğiniz ürünü satın alın ancak benim size önerim Asus,BenQ veya Dell almanız zira diğer markaların programları pek doğru dürüst çalışmamakta.

Anakart için kaç tl ayırmayı düşünüyorsunuz? 1000 TL civarıysa Asus VIII Hero öneririm. Daha ucuzu lazımsa MSI Z170 Gaming M5 var.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı