6000 TL GTX 1070 veya GTX 1080 sistem toplama

dodgemasterx

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba arkadaşlar. Eski sistemimi neredeyse tamamen yeniliyorum sadece birkaç parça kalacak ve önerilerinize ihtiyacım var. Açık açık yazmaya çalışacağım.

Almayı planladığım parçalar:
  • Ekran kartı: GTX1070 ya da GTX 1080
  • İşlemci: Ryzen 7 1800x, 1700x ya da 1700
  • Anakart: Herhangi bir AM4 anakart ama tercihim B350 olanlar çünkü SLI yapmayı planlamıyorum.
  • RAM: DDR4 3200 MHz 2x8GB bir şeyler.

Bütçem bu 4 parça için 5500-6500 arası.

Eski kasamı değiştirmeyeceğim kasam bu XIGMATEK TALON BLACK EDITION VECTOR 80PLUS 750W.
Eski 250GB SSD ve 1TB HDD'mi değiştirmeyeceğim.

1) İlk sorum toplayacağım sisteme bu kasadaki 750W güç kaynağı yeterli olur mu?
2) İkinci sorum ekran kartını soğutmakta güçlük çeker miyim? Yani MSI GeForce GTX1070 SEAHAWK X gibi su soğutmalı bir 1070 mi yoksa normal ucuz fiyata bir 1080 mi almalıyım?
3) Neredeyse aynı özellikleri olmasına rağmen B350 anakartlar arasındaki fiyat farkı nereden geliyor? Hangisini aldığım farkeder mi?
4) İşlemcinin stok fanı yeterli olur mu yoksa ekstradan 500TL civarına su soğutma almalı mıyım?

Bilgisayarı yarın alıyorum tavsiyesi olan yok mu?

1) Yeter.
2) Ekran kartının su soğutması olmasına gerek yok.
3) Mesela hangileri arasında?
4) 1700x ve 1800x'den soğutucu çıkmıyor. Hızaşırtma yapacaksan sıvı soğutma al ama yapmayacaksan kaliteli bir hava soğutma da işini görür.
Son olarak hangi parçalara karar verdiğini yazarsan tam yardım edebiliriz.

Alıntı yapmada sıkıntı çıkmış heralde hemen sildim. "Diğerleri için stok fan gerekiyor" demişsin ya "Diğerlerinde stok fan çıkmıyor, ayrı bir soğutucu alınması lazım." olması gerekiyordu [emoji16]

O zaman ekran kartı olarak Zotac GTX1080 8GB AMP! EDITION alıyorum.
İşlemciye hala karar veremedim çünkü 1800x vatanın stoklarında yok. 1700 alsam diğerlerine göre çok fazla performans düşüşü yaşar mıyım? Su soğutmayla OC yapsam sanki 1700 iyi olur gibi.
Anakartta ise mesela MSI B350M GAMING PRO'nun en yüksek ram hızı daha yüksek olmasına rağmen MSI B350 TOMAHAWK'ın fiyatından daha ucuz anlayamadığım şey bu.

Anakartlar da kullanılan kapasitörler, PCI girişinin çelik kaplaması, ayrı ses yongasının olması, USB giriş çıkışları, internet hızları vs. daha birçok şey fark ediyor. Önemli olan anakartın kaliteli bileşenlerden yapılmış olması.

Anakartlar da kullanılan kapasitörler, PCI girişinin çelik kaplaması, ayrı ses yongasının olması, USB giriş çıkışları, internet hızları vs. daha birçok şey fark ediyor. Önemli olan anakartın kaliteli bileşenlerden yapılmış olması.
Çok teşekkürler. Bu bilgiler çok yararlı oldu.

Son planlarım bu şekilde ne diyorsunuz?

Anakart: GIGABYTE GA-AB350-GAMING 3 AMD B350 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.)MHz Anakart
İşlemci: AMD Ryzen 7 1700X Soket AM4 3.4GHz - 3.8GHz 20MB Önbellek 95W 14nm İşlemci
İşlemci Soğutucu: COOLER MASTER MASTERLIQUID 240 (240MM) AM4 UYUMLU SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
Ram: GSKILL 16GB (2x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200MHz CL16 1.35V Dual Kit Ram
Ekran Kartı: Zotac GTX1080 8GB AMP! EDITION GDDR5X 256Bit Nvidia GeForce Ekran Kartı

Ryzen 7 serisi üst seviye işlemciler. Ben nu işlemcilerin B350 değil X370 yonga setiyle kullanılmasının tarafındayım. Bütçeni biraz daha artırıp X370 yonga setli anakart al.

Ryzen 7 serisi üst seviye işlemciler. Ben nu işlemcilerin B350 değil X370 yonga setiyle kullanılmasının tarafındayım. Bütçeni biraz daha artırıp X370 yonga setli anakart al.

MSI X370 GAMING PRO CARBON'la değiştirdim anakartı ama bütçeyi biraz zorlamaya başladık hadi bakalım bugun gidip alacağım. Akşama doğru fotoğraf paylaşırım herkese teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı