6000 TL i5 6600K vs i7 6700K Sistem?

Bu konuda hen fikiriz ama anlamıyorsun, sistemi toplayacak olan arkadaşın inadı var. Şimdi sen şu şartlar altında en iyi sistemi topla yaz buraya susalım. Şartlar şunlar: Sistemin içerisinde kesinlikle, 2x8GB bellek, GTX 980Ti, 240GB SSD ve 2 TB HDD şart haydi topla bakayım merak ediyoruz.

Ayrıca TDP değeri yüksek bir işlemciye 15 liralık soğutucu takarsan, o işlemci hiç bir zaman turbo frekansa çıkmayabilir, çok yüksek ihtimal. Ben o zaman ne anladım bu işten, söyler misin?

Birine yuvarlama sistem önermeden önce, hesaplanması gereken hususlar aşağıdadır.
  • Çok ince görüp, çok hassas düşünülmeli.
  • Sistem kullanıcısının, bilgi ve beceri düzeyini.
  • Her bileşenin, hangi durumda zaman içerisinde ve çok farklı kullanım şekillerine göre nasıl tepkiler vereceğini.
  • Gelecekte ihtiyacın ne yönde olabileceğini.
  • Gelecekte artacak olan ihtiyacın, ne şekilde giderilebileceğini ve bunu nasıl yapılabileceğini düşünerek, bir plan oluşturulması.
  • Sistem kullanıcısının, tercih şeklini ve tercih sebebini.
  • İleri zamanda çıkacak olan yeni programların, oyunların nasıl bir çalışma biçimi ve bileşenleri ne yönde hangi veri işleme mantığı ile kullanabileceğini tahmin etmek.
  • Daha çok var.

@Ayhan Dönmez Haksız mıyım kardeş?

Doğrudur.

Arkadaşını ikna et ikinizde R9 390X alın sadece işlemciler farklı olsun.

Hatta tamamen aynı sistemi ikinizde alsanıza, sadece K işlemcili olmasın arkadaşının bilgisayarı.

Arkadaşını ikna et ikinizde R9 390X alın sadece işlemciler farklı olsun.

Bencede ama 980 ti lı sistemin daha çok performans vermesi adaletsizlik değil mi sence ? Arkadaş bir şekilde ikna olacak fakat benden 20 30 fps fazla alacağını işitmemesi lazım. Bütçe zaten çok kısır hem 5000 hem 6000. Benimde monitör dahil 6k yine 5k ya tekabül ediyor kasa. 7000 olsa bütçe istediğini al yani.

GTX 980Tİ 4K da maksimum 10 FPS fark atıyor, ama genelde daha az, onuda yapsın artık +1300 lira fazladan para veriyorsun. :D
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Çözünürlük düştükçe GTX 980Ti daha da fazla fark atıyor fakat bu DX11 için geçerli. İleride DX12 oyunlar çıktığında AMD kartlar DX12 de daha çok başarılı olduğu için bu fark çok azalacak. Bu şekilde ikna et arkadaşını 1300 lira az para değil boşa vermiş olacak o parayı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Ayrıca Vulkan desteğini de unutmayalım, birde AMD DX12 den vurduğu gibi, Vulkan'dan da vuracak NVIDIA'yı.

GTX 980Tİ 4K da maksimum 10 FPS fark atıyor, ama genelde daha az, onuda yapsın artık +1300 lira fazladan para veriyorsun. :D

Çözünürlük düştükçe GTX 980Ti daha da fazla fark atıyor fakat bu DX11 için geçerli. İleride DX12 oyunlar çıktığında AMD kartlar DX12 de daha çok başarılı olduğu için bu fark çok azalacak. Bu şekilde ikna et arkadaşını 1300 lira az para değil boşa vermiş olacak o parayı.

Ayrıca Vulkan desteğini de unutmayalım, birde AMD DX12 den vurduğu gibi, Vulkan'dan da vuracak NVIDIA'yı.
Bu sistemin monitörlüsünü ben alacağım, monitörsüzünü arkadaş alırsa 4800 gibi bir fiyata geliyor, tam onun bütçesi. Sence bir eksik yada fazla var mı , bütçeler tam olarak uyuştu. Artık ona ocyi ben yapacağım yada bir şekilde öğrenecek. Yapmasa bile işlemci teklerse yapmak zorunda kalır. İkna etmek bana düştü artık.

OC. mevzusu önemli. Çünkü OC yapılan işlemciyle elinden gelen her şeyi alırsın performans olarak. Eğer 4 sene sonra sistemi değiştireceksen OC'a gerek yok ama Z170 anakartların, Ballistix Elite gibi RAM'lerin ve G750M gibi PSU'ların kalitesini İ3 6100'la kullanılan RAM'den mi yoksa İ3 6100'la kullanılan anakarttan mı alacaksın? En kötü olarak H170 Gaming 3-5 ile İ5 6600 önerilmeli. RAM'leriniz, SSD'leriniz benim dediğim sistem kalitesindeyse alın sisteminizi.

Yaw sana kim dedi içinden soğutucu çıkcağını. Git cümlemi oku lütfen. Orada ne dedim? "İntel Soğutucusunu da alırsan." dedim. Almak ne demek? İçinden çıkan şey alınmış mı sayılıyor.

Dostum buyur, sistem nasıl ?

Bu sistemin monitörlüsünü ben alacağım, monitörsüzünü arkadaş alırsa 4800 gibi bir fiyata geliyor, tam onun bütçesi. Sence bir eksik yada fazla var mı , bütçeler tam olarak uyuştu. Artık ona ocyi ben yapacağım yada bir şekilde öğrenecek. Yapmasa bile işlemci teklerse yapmak zorunda kalır. İkna etmek bana düştü artık.

Dostum buyur, sistem nasıl ?
yes.PNG

Bakalım, madem uzun ömürlülük madem oc buyrun, arkadaş da ikna olur illaki benle aynı sistemi almak istiyorsa bunu almak zorunda sonuçta. Asıl şimdi bu sisteme yorum yapmaları lazım arkadaşların :) 2mizin de tam bütçesine uydu .

Benim bir arkadaş daha var ayreten, onlada bütçemiz aynı oyüzden direk bu sistemi 3ümüze de almış olacağım. Artık indirim yapmazlarsa ben bir şey demiyorum, ayrıca i7 de takarız 3 kisi indirim olursa.

Şu kasanın yan kapağını ayreten bir yerden almam gerekiyor benim kaç TL' dir acaba ? Çünkü o kasanın içindeki bileşenlerin çoğu ledli ve ben kasanın içine sık sık bakıp seyredeceğim, hobim bu olacak artık. O yüzden genelde yan kapaklı kullanırım, baktım ses oluyor takarım sesi engelleyen kapağı sorun olmaz.

Arkadaşın O.C yapmayacaksa ki boş ver uğraşmasın yapmasında zaten. Kurcalamasın sağı solu bozar falan. :D

4.710 TL

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı