6000 TL sistem toplama

Nvanzava

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba;

Benim 6000 TL bütçem var ve kendime sıfırdan GTX 1060'lı ve Intel işlemcili bilgisayar toplamak istiyorum fakat bu bütçeye monitör ve klavyede dahil olacak. 6000 TL ile bu sistemi toplayabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kısa bir süre içerisinde toplayacağım, parçaları netleştirmek istiyorum.

Not: Vatan bilgisayarda toplayacağım.

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba;

Benim 6000 TL bütçem var ve kendime sıfırdan GTX 1060'lı ve Intel işlemcili bilgisayar toplamak istiyorum fakat bu bütçeye monitör ve klavyede dahil olacak. 6000 TL ile bu sistemi toplayabilir miyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kısa bir süre içerisinde toplayacağım, parçaları netleştirmek istiyorum.

Not: Vatan bilgisayarda toplayacağım.

Klavye Mouse
FRISBY FK-G440QU Gamemax Işıklı Gaming Klavye Mouse Set - USB

Monitör
PHILIPS 21,5" 223V5LSB2/62 5ms Full HD MONİTÖR

Bilgisayar Kasası
LENOVO Y520T INTEL CORE İ7 7700 3.6 GHZ 8 GB 1TB 3 GB NVIDIA GTX1060 WIN10

@Silinen üye Tavsiye ettiğiniz hazır kasanın içerisinde kullanılan anakart, RAM, PSU vs. hiçbirisini bilemiyoruz. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki bu parçalar pek kaliteli değildir. Kasanın içerisindeki havalandırma da yetersiz olacaktır. Ayrıca sistem 7. nesil işlemcili ve 5000 küsür TL vermenize rağmen SSD yok. Bu fiyata rahatlıkla 8. nesil i5 işlemcili, GTX 1060 6 GB' lı ve SSD' li bir sistem toplanabilir.

Kısacası bu sebeplerden ötürü bu kasayı tavsiye etmiyorum.

Monitör olarak da en az 75 Hz' lik daha iyi oyuncu monitörü alınabilir.

Mouse/klavye konusunda çok bir bilgim yok ancak Frisby' nin çok iyi bir marka olmadığını biliyorum.

@Nvanzava size bir sistem toplamak isterdim ancak istediğim bileşenleri sepete atamıyorum. Stok sıkıntısından mıdır yoksa başka bir şeyden midir nedenini bilemiyorum. Muhakkak arkadaşlarımız size yardımcı olacaktır.

Vatandan bu bütçe ile zor gözüküyor. Deneyeceğim elbette.
İşlemci: Intel Core i5 8400 Soket 1151-V.2 2.8GHz 9MB Önbellek 14nm İşlemci 925TL
Anakart:
GIGABYTE Z370-HD3 Intel Z370 Soket 1151-V.2 DDR4 4000 (O.C)MHz Anakart 630TL
RAM:
CORSAIR 16GB (2X8GB) Vengeance Siyah DDR4 3000Mhz CL15 Dual Kit Ram 865TL
HDD:
WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk 210TL
SSD:
OCZ 240GB TL100 Serisi Sata 3.0 SSD (550MB Okuma / 530MB Yazma ) 390TL
PSU:
COOLER MASTER WATT 80PLUS 600W AKTİF PFC 120MM FANLI GÜÇ KAYNAĞI 290TL
Kasa:
CORSAIR GRAPHITE SERİSİ 270R MidT ATX PENCERELİ KASA 355TL
Ekran kartı:
Zotac GTX1060 AMP! EDITION GDDR5 6GB 192Bit NVidia GeForce DX12 Ekran Kartı 1670TL
Soğutma: Stok.

VIEWSONIC 23.6" VX2457-mhd AMD FreeSync™ 75 Hz 1MS GAMING MONİTÖR

6080TL. Vatandan toplamanız şart mı?
Not: Kasadan 150TL, PSU'dan 50TL, SSD'den 90TL kıssam dahi sığmıyor 8600K. Zaten seçenekler sınırlı Vatanda.

SNR.jpg

Sinerji'den daha iyisi toplanıyor.

@Pantheon Öncelikle sistem için teşekkürler ben neredeyse vatandan 1060'lı sistemi bile toplayamıyordum :D. Şimdi şöyle bir durum var bir kaç arkadaşım bana, eğer işlemciyi amd ile değiştirirsem daha hesaplı olacağını hatta 1070 bile takabiliceğimi söyledi. Bu mümkün mü? Amd takarsam performansta düşüş yaşarmıyım. Yardımcı olursan çok teşekkür ederim seni de yoruyorum biraz. Bu arada sistemi sinerjiden toplamam da mümkün evime yakın.

@Pantheon Öncelikle sistem için teşekkürler ben neredeyse vatandan 1060'lı sistemi bile toplayamıyordum :D. Şimdi şöyle bir durum var bir kaç arkadaşım bana, eğer işlemciyi amd ile değiştirirsem daha hesaplı olacağını hatta 1070 bile takabiliceğimi söyledi. Bu mümkün mü? Amd takarsam performansta düşüş yaşarmıyım. Yardımcı olursan çok teşekkür ederim seni de yoruyorum biraz. Bu arada sistemi sinerjiden toplamam da mümkün evime yakın.
Performans olarak arada çok az fark olur, sayısal değerleri görmeden ayırt bile edemezsiniz. Üstelik Ryzen(AMD) sistem ile geleceğe de yatırım yapmış olursunuz. AMD 2020' ye kadar AM4 platformunda bir değişiklik olmayacağını söylemişti. Yani bunun anlamı ileride çıkacak olan işlemcileri anakart değişikliği yapmadan anakartınıza takıp sistemi güncelleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Sizin için GTX 1070' li bir sistem topladım (Sinerji' den):

r5_gtx1070.PNG

Tabi ne yazık ki monitör ve klavye/fare bütçesinden biraz yemiş oldum :D.

@Neko @Pantheon @Frosa arkadaşlarımızın da sistemi kontrol etmeleri çok iyi olacaktır. Zira güç kaynağından tam emin değilim.

Son düzenleme:
V5.jpg

Kasayı aynı bütçe aralığında bir kasa ile değiştirebilirsin. Ben işlevsel bakıyorum konuya çünkü. 200MHz için 150TL gerek yok bence vermeye, o yüzden 2800MHz ekledim fiyatı uygun olduğu için.

Şimdi i5 8600K bence güçlü bir işlemci, ancak fiyatı ve ek soğutucu masrafı yüzünden arada büyük fark oluyor. Nerdeyse aynı sisteme GTX 1070 sığcak kadar hemde. :)

@Napstablook QC destekleyen işlemciler ileri seviye oluyor. Ryzenin desteklememesi gayet normal. Öyle bir söyledin ki sanki 8.nesil QC desteği ile gelmiş gibi oldu. Evet konu içinde cevap vermeyi pek uygun bulmuyorum.

Not: Quad channel yerine QC kullandım.

İntel için anakartı z ibareli çipset kullanman gerekiyor z çipsetli anakartların fiyatı 500 tlden aşağı değil amd kullanman hem fiyat hem oc hemde çoklu işlem perfotmansınıda göz önünde bulundurursak amd şimdilik senin için en iyisi olacak gibi duruyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı