6000 TL'ye Kurgu Bilgisayarı

Mustafaçiftci

Hectopat
Bütün görüntülerini 4k kaydedeceğim uzun metraj bir belgesel çekiyorum. Ayrıca S-log resim profilinde kaydedeceğim. Dolayısıyla renk düzenleme sırasında ekran kartına da çok iş düşecek. Mümkünse kurgu sırasında proxy oluşturmakla uğraştırmayacak bir sisteme ihtiyacım var. Aşağıdaki sistemin yeterli geleceğini düşünüyorum ancak sizin de fikrinizi almak isterim. Ayrıca;

1. Lenovo 320'den çıkma Seagate 5400 RPM 1 TB HDD var, ancak sorunlu bir seri olduğunu duymuştum. Çalışırken tıkırtılar çıkartıyor ki zaten o yüzden Samsung Evo 250 GB ile değiştirmiştik. Güvenip toplayacağım sisteme takayım mı, yoksa yenisini mi alayım?

2. Sapphire Pulse ve Nitro+ arasında 40 lira fark var (Nitro+ daha pahalı). Hangisini tercih etmeliyim?

3. Aşağıdaki RAM Ryzen'e uyumlu mudur? Bazı yerlerde 3000 MHz olsa bile Ryzen siteme uyumlu olmayan bellekler olduğunu okumuştum. Belki doğru değildir bilmiyorum. Hiçbir bilgim yok bu konuyla alakalı.

4. Inventus'ta 11 Kasım'da veya Black Friday'de indirimler oluyor mu? Mail attım ancak dönüş yapmadılar. Eğer oluyorsa biraz daha bekleyeyim. Olmuyorsa yarın alayım gün içinde.

5. En fazla 800 lira olacak şekilde IPS monitör önerebilirseniz sevinirim. 24" olursa iyi olur ancak kaliteli olduğu sürece 21,5" de yeterli olacaktır. Tek şart IPS panel olması.

Not: Parçaları farklı yerlerden alınca daha uyguna geliyor ancak Inventus'tan başka yerden parça almak istemiyorum güven meselesinden ötürü. Ayrıca 6 taksitle alacağım ve nakit fiyatına en az vade farkı koyan site de burası gördüğüm kadarıyla (Havale 5761 TL, 6 taksitle 6135 TL).

İnventus sistem.png

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD'nin bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum özellikle samsung marka bir SSD'nin. Ancak içinizin rahat etmesi için formatlayabilirsiniz herhangi bir virüs vb. dosyalara karşı. Yanlış bilmiyorsam Nito modeller iyiler ama çok büyük bir fark olacağını zannetmiyorum. Ram uyumluluğuna anakartın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Sistem iyi duruyor tabiki daha iyi bilen arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır. Monitör olarak da benim önerim şu:
Acer SA230bid 23" 4ms (Analog+DVI+HDMI) Full HD Ultra İnce Fiyatı

Monitör için dilerseniz ayrı bir konu açabilirsiniz.

SSD'nin bir sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum özellikle samsung marka bir SSD'nin. Ancak içinizin rahat etmesi için formatlayabilirsiniz herhangi bir virüs vb. dosyalara karşı. Yanlış bilmiyorsam Nito modeller iyiler ama çok büyük bir fark olacağını zannetmiyorum. Ram uyumluluğuna anakartın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Sistem iyi duruyor tabiki daha iyi bilen arkadaşlar daha iyi yardımcı olacaktır. Monitör olarak da benim önerim şu:
Acer SA230bid 23" 4ms (Analog+DVI+HDMI) Full HD Ultra İnce Fiyatı

Monitör için dilerseniz ayrı bir konu açabilirsiniz.

Teşekkür ederim cevap için. Monitörü listeme ekledim ve en kısa zamanda bakacağım. Yalnız ssd konusunda yanlış anlaşıldım sanırım. Sisteme ek olarak takacağım Samsung Ssd değil, kronik sorunu bulunan Seagate 1 tb hdd. Lenovo Ideapad 320'nin kendisinde vardı ancak ses sorunu sebebiyle onun yerine Samsung Ssd alıp taktık. Seagate de boşa çıktı böylece. Yeni alacağım sisteme boşa çıkan hdd'yi takmayı düşünüyorum ama emin olamadım.

Teşekkür ederim cevap için. Monitörü listeme ekledim ve en kısa zamanda bakacağım. Yalnız ssd konusunda yanlış anlaşıldım sanırım. Sisteme ek olarak takacağım Samsung Ssd değil, kronik sorunu bulunan Seagate 1 tb hdd. Lenovo Ideapad 320'nin kendisinde vardı ancak ses sorunu sebebiyle onun yerine Samsung Ssd alıp taktık. Seagate de boşa çıktı böylece. Yeni alacağım sisteme boşa çıkan hdd'yi takmayı düşünüyorum ama emin olamadım.
Seagate yıllardır piyasada bulunan güvenilir bir markadır. Ancak bahsettiğimiz hdd bir notebook hddsi bu yüzden bazı soru işaretleri oluşuyor. Ben sizin yerinizde olsam 1TB 7200RPM bir HDD alırdım. Kurgu yapacağınız için disklerin hızlı olması ve aynı zamanda güvenilir olması önemli.

Eki Görüntüle 342195
Çok uğraştım bütçeye sığdırmak için, ancak yine aştı. 970 Evo için değeceğini düşünüyorum. Ayrıca sizdeki HDD'yi kullanmanızı tavsiye etmem.

Çok teşekkür ederim öneri için. Yalnız Sinerji ile alakalı bazı kötü yorumlara denk geldim. İnventus'ta ise tam tersi hiç kötü yorum yok. Üstüne Ekşi'de bile sevilen nadir yerlerden birisi. O yüzden risk almayıp biraz daha pahalıya denk gelse bile o siteden toplamak istiyorum.

Ryzen 2600 yerine 2600x düşünüyorum. Render için ödün vermemem gereken en önemli yer işlemci.

Rx 580 8gb alacağım

970 evo'yu da listeye ekledim. Ama okuma yazma hızı her ne kadar bariz iyi olsa da kapasiteden ödün vermeyi çok da istemiyorum. Düşüneceğim yine de.

Monitörde Acer'ın 23" 4ms olan modelinde karar kıldım. Hepsiburada'nın kendisi 630 liraya satıyor. Fiyat olarak çok iyi ve ince olması hoşuma gitti. Philips'i de listeye ekledim ama güzel görünüyor.

Bendeki Seagate Hdd'yi de kullanmayacağım.
Inventus ile haberleştim. 11-11'de indirim yapabiliriz ama kesin değil gibisinden konuştular. Ne olursa olsun ayın 11'ini bekleyeceğim yani.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim öneri için. Yalnız Sinerji ile alakalı bazı kötü yorumlara denk geldim. İnventus'ta ise tam tersi hiç kötü yorum yok. Üstüne Ekşi'de bile sevilen nadir yerlerden birisi. O yüzden risk almayıp biraz daha pahalıya denk gelse bile o siteden toplamak istiyorum.

Ryzen 2600 yerine 2600x düşünüyorum. Render için ödün vermemem gereken en önemli yer işlemci.

Rx 580 8gb alacağım

970 evo'yu da listeye ekledim. Ama okuma yazma hızı her ne kadar bariz iyi olsa da kapasiteden ödün vermeyi çok da istemiyorum. Düşüneceğim yine de.

Monitörde Acer'ın 23" 4ms olan modelinde karar kıldım. Hepsiburada'nın kendisi 630 liraya satıyor. Fiyat olarak çok iyi ve ince olması hoşuma gitti. Philips'i de listeye ekledim ama güzel görünüyor.

Bendeki Seagate Hdd'yi de kullanmayacağım.
Inventus ile haberleştim. 11-11'de indirim yapabiliriz ama kesin değil gibisinden konuştular. Ne olursa olsun ayın 11'ini bekleyeceğim yani.
Kendi bilgisayarımı Sinerji'den satın almıştım. Bir sıkıntı çıkmamıştı. Tabiki daha fazla alışveriş yapmış birisi daha fazla sorun yaşayabilir. Güven meselesine bir şey diyemem. İnventus geçmişten beri piyasadaki en güvenli sitelerden biri ancak birazcık pahalı diğer sitelere göre. Ama tercihinize karışamam. Ayrıca işlemci konusunda haklısınız render alacağınız için işlemci gücü çok farkediyor. 2600x, 2600'e göre daha fazla performans verecektir. Eğer bütçenizi artırabilir ya da indirimlerden dolayı elinizde para kalırsa bunu ssd ve işlemciye harcamanız isabetli bir karar olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun:)

Depolama alanını azalttım, ekran kartını 4'e indirdim, işlemciyi Ryzen 7 2700x ve psu'yu da 700w 80+ bronze yaptım. Kağıt üzerinde kurgu için bayağı iyi görünüyor. Yalnız Anakart aynı kaldı. Sorun olur mu bu sistem için? Hız aşırtma yapmayı düşünmüyorum.

Ayrıca RX 580'in bu işlemci için hafif kalabileceği gibi bir konu var forumda. Bu bir sorun mudur? Sanki sorun değilmiş gibi geldi bana.

Ram'in 8 gb olması yanıltmasın. İkincisini başka bir yerden alacağım kart limiti yüzünden.

Düzeltme: Ekran kartı 8 gb, ssd 240 olacak.

1234.png

Son düzenleme:
Depolama alanını azalttım, ekran kartını 4'e indirdim, işlemciyi Ryzen 7 2700x ve psu'yu da 700w 80+ bronze yaptım. Kağıt üzerinde kurgu için bayağı iyi görünüyor. Yalnız Anakart aynı kaldı. Sorun olur mu bu sistem için? Hız aşırtma yapmayı düşünmüyorum.

Ayrıca RX 580'in bu işlemci için hafif kalabileceği gibi bir konu var forumda. Bu bir sorun mudur? Sanki sorun değilmiş gibi geldi bana.

Ram'in 8 gb olması yanıltmasın. İkincisini başka bir yerden alacağım kart limiti yüzünden.

Düzeltme: Ekran kartı 8 gb, ssd 240 olacak.

Eki Görüntüle 342434
Ekran kartı hafif kalsa ne olacak ki. Oyun için toplanıyor olsa çok dengesiz ve saçma bir sistem olurdu ama siz kurgu işiyle uğraşacaksınız bu yüzden bir sıkıntı olmaz gibi. Anakartın performansa etkisi fazla değildir ama burada dikkat edilmesi gereken güç beslemelerinin yeterli ve kaliteli olması. 2700X güçlü bir işlemci ve fazla güç çekiyor. Bu gücü anakart verebiliyor mu kontrol edilmeli. Bu anakart destekleyebilir mi bilmiyorum. Anakartın sitesinde her ne kadar desteklediği yazsa da alacağınız işlemci 105W TDP değerine sahip bir işlemci. Bakıldığı zaman soket yapısı güncel ancak bu soketin 2700X için yeterli gelip gelmeyeceğinden emin değilim. Şuan için OC düşünmüyorsunuz ama bu ilerde düşünmeyeceğiniz veya ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmez. Tabiki bunu test etmeden bilmek zor. Eğer imkanınız varsa X470 serisi kaliteli bir anakart alın ama imkan yoksa da B450 chipsetinin şimdilik yeterli geleceğini düşünüyorum.

Ekran kartı hafif kalsa ne olacak ki. Oyun için toplanıyor olsa çok dengesiz ve saçma bir sistem olurdu ama siz kurgu işiyle uğraşacaksınız bu yüzden bir sıkıntı olmaz gibi. Anakartın performansa etkisi fazla değildir ama burada dikkat edilmesi gereken güç beslemelerinin yeterli ve kaliteli olması. 2700X güçlü bir işlemci ve fazla güç çekiyor. Bu gücü anakart verebiliyor mu kontrol edilmeli. Bu anakart destekleyebilir mi bilmiyorum. Anakartın sitesinde her ne kadar desteklediği yazsa da alacağınız işlemci 105W TDP değerine sahip bir işlemci. Bakıldığı zaman soket yapısı güncel ancak bu soketin 2700X için yeterli gelip gelmeyeceğinden emin değilim. Şuan için OC düşünmüyorsunuz ama bu ilerde düşünmeyeceğiniz veya ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelmez. Tabiki bunu test etmeden bilmek zor. Eğer imkanınız varsa X470 serisi kaliteli bir anakart alın ama imkan yoksa da B450 chipsetinin şimdilik yeterli geleceğini düşünüyorum.

Yerli yabancı sitelerde yaptığım ufak bir araştırma sonucunda yakın zamanda hız aşırtma yapmayacağım için B450'nin yeterli olacağını gördüm. Yalnızca MSI hakkında okuduğum kötü yorumlardan dolayı yerine ASUS Prime B450M almaya karar verdim. Onun dışında düşük bir ihtimal ancak eğer inventus 11-11'de güzel bir indirim yaparsa X serisi bir anakart alırım yoksa B450 ile devam ederim. Cevaplar için teşekkür ederim tekrardan :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı