600TL PSU önerisi

Olay 2014-2015 yıllarında olmuştu maalesef herhangi bir resim çekmedim ancak Vatan'a gittiğimizde buram buram yanık kokusu geliyor demişti arkadaş. Evde ben de almıştım zaten kokuyu. Bakmıştık sonrasında, onu çok net hatırlarım. O zamanlar tabi bilgisayardan anlıyor ancak iç bileşenlerden tam emin olamıyordum.

Kimseyi bir şeye inandırmaya çalışmıyorum, patladı diyorum ve olan bu. Gerçek yani. Forumdaki diğer arkadaşlar da insanları enayi sanıyor da kandırmaya çalışıyor o zaman. Ne geçecek ki ellerine? Prim mi alıyorlar diğer markalardan? Gülesim yoktu.

Ben bilgisayar deneyimlerimden yola çıkarak insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum, ihtiyacım olduğu zaman da yardım istiyorum. Zira buradaki birçok arkadaş da aynı niyetten dolayı burada. Evet, tutarlı şeylerle gelmeyen arkadaşlar var, ama burada öyle bir durum yok.

Bakınız buradaki liste mesela, artık herkes biliyor bu listeyi. Ülkemizde olan olmayan birçok güç kaynağı var bu listede. Arada sırada yanlışlıklar olabiliyor ama genel anlamda ideal bir liste. Gelin bu listenin hazırlanmasında çalışan uzmanlara soralım, son sayfaya bir mesaj atalım. Tam olarak hangi Rampage güç kaynağını kullandığınız önemli tabi. Bazı modelleri ellerinde olmadıkları için veya internette bilgileri olmadığı için değerlendirmeye tabi tutamıyorlar. Ama sizin modelde belki birkaç bilgi bulabilirler.

Patladığında burnuna yanık kokusu geldiğinde sana bu iyi kanıt olur. Koklar koklar durursun :)

Zaten hemen alaya geçersiniz. Böyle kulaktan dolma saçma bilgilerle insanlara yanlış yol gösteriyorsunuz. 1.5 sene diyorum, 1.5 sene. Ben günde 5 saat oyun oynayan birisiyim.
Olay 2014-2015 yıllarında olmuştu maalesef herhangi bir resim çekmedim ancak Vatan'a gittiğimizde buram buram yanık kokusu geliyor demişti arkadaş. Evde ben de almıştım zaten kokuyu. Bakmıştık sonrasında, onu çok net hatırlarım. O zamanlar tabi bilgisayardan anlıyor ancak iç bileşenlerden tam emin olamıyordum.

Kimseyi bir şeye inandırmaya çalışmıyorum, patladı diyorum ve olan bu. Gerçek yani. Forumdaki diğer arkadaşlar da insanları enayi sanıyor da kandırmaya çalışıyor o zaman. Ne geçecek ki ellerine? Prim mi alıyorlar diğer markalardan? Gülesim yoktu.

Ben bilgisayar deneyimlerimden yola çıkarak insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum, ihtiyacım olduğu zaman da yardım istiyorum. Zira buradaki birçok arkadaş da aynı niyetten dolayı burada. Evet, tutarlı şeylerle gelmeyen arkadaşlar var, ama burada öyle bir durum yok.

Bakınız buradaki liste mesela, artık herkes biliyor bu listeyi. Ülkemizde olan olmayan birçok güç kaynağı var bu listede. Arada sırada yanlışlıklar olabiliyor ama genel anlamda ideal bir liste. Gelin bu listenin hazırlanmasında çalışan uzmanlara soralım, son sayfaya bir mesaj atalım. Tam olarak hangi Rampage güç kaynağını kullandığınız önemli tabi. Bazı modelleri ellerinde olmadıkları için veya internette bilgileri olmadığı için değerlendirmeye tabi tutamıyorlar. Ama sizin modelde belki birkaç bilgi bulabilirler.
Tamam, sen yaz, bakalım bi'. Merak ettim. Rampage RMP 80P 500W.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durumun ciddiyetini o kadar sayfada yazılanlara rağmen burnunun dikine gidip anlamazsan daha ne yapayım? Üstte keyfimizden mi pahalı ürün önerdik. Oldu olacak 700W günümüzde bütün ekran kartlarını besliyor diye alayına o zaman Rampage önerelim. Bu mudur? Sanki gören arkadaşı tanıyoruz da gıcıklığına kazık yesin diye öneri yapıyoruz sanır.

Üslubuna dikkat et

Zaten hemen alaya geçersiniz. Böyle kulaktan dolma saçma bilgilerle insanlara yanlış yol gösteriyorsunuz. 1.5 sene diyorum, 1.5 sene. Ben günde 5 saat oyun oynayan birisiyim.

Tamam, sen yaz, bakalım bir. Merak ettim. Rampage RMP 80P 500W.

group_regulated.png

"Group regulated" olduğunu, ve bunun da Tier D'den yukarıda olamaması için yeterli olduğunu söyledi. Ama kullandığı platformu bulamadığı için listeye ekleyemedi.

Neden "group regulated" güç kaynakları 2019'da alınmamalı ve satılmamalı?

Bu kaynakta, uzun lafın kısası olarak diyor ki:

Final verdict
If you can, get a DC-DC unit, or at least something individually regulated. If you can't, keept the 12v at a minimal level, for example not combining it with high end or even mid-low GPU's or powerful CPUs. They're simply not made for modern component use.

Eğer alabilirseniz bağımsız olarak regüle edilen veya DC-DC bir PSU alın. Alamazsanız, 12V'a binen yükü düşük tutun, yani çok yüksek hatta orta-düşük GPU'lar ve güçlü CPU'lar ile kullanmayın. Bu güç kaynakları kısa ve net olarak modern bileşen kullanımı için yapılmamıştır.

12V gibi kanallar nedir peki?

12v.png

Ek olarak da şu kaynak var,

1. Grup ayarlı bir PSU'da voltaj regülasyonu zayıftır ve teknik özellikler dahilinde olsa bile donanımınızın ömrünü kısaltabilir.
  2. Bir grup ayarlı PSU'nun hem 12V hem de 5V üzerinde yüklere ihtiyacı olabilir ve yüklerin özelliklerine göre dengelenmesi gerekebilir.
  3. Bir USB bağlantı noktası kısa devre gibi bir güç arızası meydana geldiğinde, PSU diğer raylara mantıksız yükler koyabilir ve daha büyük hasara neden olabilir.
Normal koşullar altında, grup tarafından denetlenen bir PSU bilgisayarın ömrünü sadece biraz kısaltabilir. Bununla birlikte, DIY bilgisayar yapılarında sınırlarını iyi anlayarak dikkatli kullanılmalıdır. Bir güç arızasının böyle bir PSU ile uzun süreli sonuçları olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı