600W PCI-e 5.0 12VHPWR type-4 PSU Power cable alınır mı?

Daha fazla  
Merhaba,
Elimde FSP aurum pt 1200W Platinium PSU var. RTX 4080 ile kullanıyorum. Herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Fakat orijinal 3'lü PCI bağlantısını kullanmadan dolayı kasa içinde bir kablo kalabalığı var.

İnternet'e gezerken Corsair 600W PCI-e 5.0 12VHPWR type-4 PSU kablosunu denk geldim. RTX 4080 desteğide var. Fakat benim PSU ile kullanılabilir mi tam öğrenemedim. ATX v3. desteği yok.

1.sorum. Bu ürün sadece Corsair PSU'ları ile mi uyumlu bilgisi olan var mı?
2. sorum. Diğer PSU'larla kullanan var mı? PSU'dan direkt olarak 2 PCI soketi üzerinden bağlantı yapıldığında herhangi bir güç sorunu yaşayan var mı?

Maceraya girmemek ve boşa para harcamak adına soruyorum destekleriniz için şimdiden teşekkürler r

Son düzenleme:
1. sorunuz cevabı: Sadece Corsair için.

cablemod.com diye bir site var, bu alanda uzmanlaşmış. Ancak onların elinde de sadece Corsair için olan 12vhpwr kablosu mevcut. Eğer adaptör ile kullanmak istemiyorsanız power supply'ınızı satıp ATX 3.0 bir PSU almanızı öneririm.

Not: Kısa bir araştırma yaptım, hemen her marka, kendi ürettiği PSU için adaptör üretiyor.

Sizdeki PSU ATX 2.4 versiyon. 12vhpwr kablosu aldığınızda bunu kendi PSU'nuza takamazsınız. ATX 3.0 Gen 5 bir PSU kullanmanız gerekiyor native bağlantı için.

Elinizdeki mevcut PSU ile kartı, 4080 kutu içeriğinden çıkan adaptör ile kullanabilirsiniz. Kısacası komple power supply'ınızı değiştirerek ATX 3.0'a geçmeniz gerekiyor eğer 12vhpwr native kablosunu kullanmak isterseniz.

2. sorunuza gelirsek, 4090 kullanıyorum ve eski ATX 2.4 bir PSU ile hiç kullanmadım. Native ATX 3.0 bir PSU aldım ve içinden çıkan native 12vhpwr kablosu ile kullanıyorum.

Recep Baltaş'ın ATX 3.0 standardı ile ilgili şöyle kısa bir videosu da var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim bilgilendirme için geniş bir yazı olmuş. Genel olarak bu seviyede bir ekran kartı için risk almamak adına atx 3.0 bir psu kullanmak mantıklı olan karar gibi duruyor. Tabi bunun için işin maliyet kısmı devreye giriyor. Fsp nin 12vhpwr 3lü kablosunu buldum varmış. Ama satış yapan bir kanal bulamadım. Biraz daha araştırmaya değer olmazsa komple bir değişiklik olması muhtemel gibi görünüyor.

Teşekkür ederim bilgilendirme için geniş bir yazı olmuş. Genel olarak bu seviyede bir ekran kartı için risk almamak adına atx 3.0 bir psu kullanmak mantıklı olan karar gibi duruyor. Tabi bunun için işin maliyet kısmı devreye giriyor. Fsp nin 12vhpwr 3lü kablosunu buldum varmış. Ama satış yapan bir kanal bulamadım. Biraz daha araştırmaya değer olmazsa komple bir değişiklik olması muhtemel gibi görünüyor.
Rica ederim hocam.

Recep Baltaş'ın da videoda belirtmiş olduğu gibi, ATX 3.0 güç kaynakları nominal güç değerinin +%200 oranına çıkabiliyor. Yeni nesil ekran kartları için ATX 3.0 güç kaynakları daha verimli.

Ben ATX 3.0 850W 80+ Gold Thermaltake kullanıyorum, 4090 için oldukça yeterli. Eğer uzun süre sisteminizde değişiklik yapmayacaksanız, 750W bir ATX 3.0 güç kaynağı 4080 için oldukça yeterli olacaktır. Mevcut güç kaynağınızı da sarı sitede satmayı deneyin.

@Liberteen hocam bir sorum olacak size. Msi mpg a 850g psu ve zotac 4070ti oc ekran kartım var. Bu psudan 12vhpwr girişinden ekran kartının 12pin girişine takılacak kablom yok. 12vhpwra takılı olan kablomda 16 pin çıkıyor, çıkan bu 16 pinide ekran kartının kutusundan çıkan 12pin to 3*8 pin kablonun 2*8 pine bağladım güç eksikliği olur mu, bir sorun yaratır mı, 12vhpwrdan çıkan 600w gene sağlanıyor mu?

Geri
Yukarı