600W PSU İçin UPS Önerisi

Splintles

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B150M BAZOOKA Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133MHz
Intel Core i5-6500 Skylake 3.2 GHz 6MB Cache LGA 1151
MSI Nvidia GeForce GTX 970 OC 4GB 256Bit
Kingston Hyperx Fury 3D 120 GB | 500MB/s - 500MB/s
WD 3.5" 2 TB Sata III 6Gbit/s 7200 RPM
Kingston Hyperx Savage 8GB 2133 MHz DDR4 Ram
Corsair Vengeance 8GB 2400 MHz DDR4
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar bilgisayarda 600W PSU var ve şu aralar sık sık elektrik gitmeye başladı. Ekipmanlar zarar görmemesi adına bir UPS arıyorum fakat benim PSU için ne kadarlık yeterli olur bilemedim. Önerirseniz sevinirim. Fiyat olarak olabildiğince uygun olması lazım.

850VA seni 5 dk götürecektir. Sadece bilgisayarını kapatmak için kullanabilirsin. 600W PSU demişsiniz. Fakat, bilgisayarınız kaç Watt tüketim sağlıyor. Bunun hesaplamasını da yaparsanız daha iyi bir çözüm oluşturulabilir.

850VA seni 5 dk götürecektir. Sadece bilgisayarını kapatmak için kullanabilirsin. 600W PSU demişsiniz. Fakat, bilgisayarınız kaç Watt tüketim sağlıyor. Bunun hesaplamasını da yaparsanız daha iyi bir çözüm oluşturulabilir.
Peki akım korumalı prizler de aynı koruma görevini görür değil mi? Sadece bilgisayar zarar görmeden kapanır PSU'ya göre. Çünkü alacaksam biraz iyi almak isterim. Ona da henüz gerek yok.

Benim 650 Watt 80+ güç kaynağım var. Tunçmatik 850VA model UPS aldım ve normal kullanımda hiçbir sorunu olmamasına rağmen oyun oynarken aşırı yük hatası verip UPS kendini kapatıyordu ve bilgisayara güç vermeyi kesiyordu. Tabi bu durumu anlayana kadar pek fazla test etme şansım olmadığı için ürünün iade süresi dolmuştu. Neyseki letgodan alıcı bulup yarı fiyatına da olsa elimden çıkarmıştım. Sonra gidip Tunçmatik 1000VA model UPS aldım. Şuan tabiki hiçbir sorun olmadan 2 yıldır kullanmaktayım. Bunu niye anlattım? Çünkü UPS alırken böyle bir durum olabileceğini de göz önünde bulundurun diye.

Benim 650 Watt 80+ güç kaynağım var. Tunçmatik 850VA model UPS aldım ve normal kullanımda hiçbir sorunu olmamasına rağmen oyun oynarken aşırı yük hatası verip UPS kendini kapatıyordu ve bilgisayara güç vermeyi kesiyordu. Tabi bu durumu anlayana kadar pek fazla test etme şansım olmadığı için ürünün iade süresi dolmuştu. Neyseki letgodan alıcı bulup yarı fiyatına da olsa elimden çıkarmıştım. Sonra gidip Tunçmatik 1000VA model UPS aldım. Şuan tabiki hiçbir sorun olmadan 2 yıldır kullanmaktayım. Bunu niye anlattım? Çünkü UPS alırken böyle bir durum olabileceğini de göz önünde bulundurun diye.
Evet bildiğim kadarıyla belirli bir watt değeri sonrası 850va yetmiyor. 1000va alın kafanız rahat olsun ileride sistemi de komple değiştirebilirsiniz belli mi olur.

@Parti Şapkası Tunçmatik yerine keşke FSP'yi tercih etseydiniz. Tuncmatik fiyat bakımından uygun ama performans konusunda çok kötü bir UPS markası. @Splintles Eğer inanılmaz derecede elektriğiniz gitmiyorsa (Örn. Senede en fazla 10 defa) o zaman akım koruyuculu prizi tercih edebilirsiniz. Elektrik sorunu varsa kesinlikle en azından F/P olarak 850VA ile 1000VA'lık yeterli olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı