Çözüldü 64 Bit Windows 7'de 3.25 Kullanılabilir RAM Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

ulanbatur34

Hectopat
Öncelikle hoşbulduk foruma. 1 haftadan beri uğraştığım sorunumu daha fazla dayanamadım ve Technopat foruma yazıyorum. Forum kurallarını bilmiyorum kusura bakmayın konunun yerinin burası olabileceğini düşündüm. Şimdi geçeyim sorunuma:

Biliyorum artık sıkıldınız bu konudan.Sistemde Windows 7 Ultimate x64 yani 64 bit yüklü. SP1 yazıyor .Sistemim:

• İntel Pentium Dual Core E6300
  • 4.00 gb DDR2 RAM (PC'yi aldığımda 2gb OEM marka 800 Mhz vardı. Yanına Kingston 2 Gb 800 Mhz daha aldım. Daha önceden 3.25 kullanılabilir gözüme hiç çarpmamıştı. Yani birden bire oldu)
  • Ati HD 5670 DDR3 (böyle aldım oda HD 5600/5700 şeklinde çıktı. Redwood değil de Juniper çekirdekli. Hyper Memory var. 1/2.8 gb)
  • Anakartım Foxconn G31MXP. Bios sürümünde ise S01 şeklinde yazıyor.
  • Bios'a girdiğimde yukarıda Phoneix-Award BIOS yazıyor.

DENEDİĞİM YOLLAR:
1-32 Bit'ti 64 bit Windows 7 kurdum olmadı.
2-BIOS'tan Memory Remap Feature idi yanılmıyorsam onu bulamadım.
3-BIOS'su güncelleyeyim dedim, beceremedim. Şimdi Foxconn'un kendi programı var Fox Live Update diye.

A-Online Update kısmından:
Oradan taratıyorum güncel biosu buluyor. Update diyorum, %60 takılıyor PC hiç hareket etmiyor. (tabi yukarıda ''don't turn of or reset'' falan yazıyor) ama kapatıyorum. PC açılıyor. %40 oranda takılmaz ise de indiriyor ve kuruyor fakat hiç bişey değişmiyor.yeniden başlatmada istemiyor.

B-Local Update kısmından:
Foxconnchannel sitesinden kendi indirdiğim anakartıma uygun BIOS seçiyorum. Uyarı veriyor. Evet diyorum. Yine ya takılıyor ya da sonunda INVALID WİNDOWS LİCENCE İN BIOS. BIOS CANNOT UPDATE gibi bir şey yazıyor.

Sizce sorun nereden kaynaklanıyor? Yeniden 4 GB RAM kullanmak istiyorum. Yardım edin bir kardeşinize :(

Son düzenleyen: Moderatör:
Memory Remap Feature özelliğini enable yapman lazım BIOS'u biraz kurcalarsan, bulursun yerini bende bilmiyorum maalesef her BIOS farklılık gösteriyor zaten.

Son düzenleme:
AFUWIN'i indirdim. Anakartımın son sürüm biosunu da indirdim. Açıklama olarak altında 64 Bit sistemlerde 4 GB RAM gözükmemesi vb. yazıyordu.

amiflash/AMIBIOS/AFUWIN/64/AFUWINx64.exe'yi yönetici olarak çalıştırdım.

Arka plandaki uygulamaları kapatın, bios güncellemesi sırasında sistem kapanmasın gibi bir uyarı verdi. Tamam dedim. Ondan sonra hata verdi.

''Error:Bios does not support AFU'' şeklinde. ''amiflash/aptio/AFUWIN/64/afuwinx64''den girdiğimde sanırım adı komut istemi olan siyah ekran açılıyor.

Belkide birçok işiniz vardı. Cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Bundan sonra ne yapabiliriz ?

Az önce Award biosların programı Award Winflash'ı çalıştırmayı denedim. Onda da hata aldım. ''OnBoard BIOS not Award BIOS''

Türkçe konusunda hassas bir forumuz. Türkçe'ye özen gösteriyorsun teşekkürler bu konuda. Ama noktalama işaretlerine ve cümleleri daha okunabilir olmaları için paragraflara bölersen, daha iç açıcı bir konu olur. İnsanlar yardım etmek konusunda daha istekli olabilirler.

Kardeş bu ''Sardu bootable USB'' olayı beni aşar. :)

Bu program olmazsa olmaz mı? Ne işe yarar? Yada daha detaylı bir anlatımı var mıdır yapacağım işlemin?

Dosyanın içerisinde 3 klasör var. Bunları USB'nin içine atacağım. Bilgisayarı açtığımda önceliği USB ye vererek PC yi başlatacağım. Bunlar tamam.

Belleği anlatıldığı şekilde hazırlayıp, 3 dosyayı içine atacağım.

Peki bilgisayara takıp belleği çalıştırdığım zaman otomatik yükleyecek mi? Daha önce hiç yapmadım.

Yapamayacağım bir işe kalkışmak istemiyorum :)

Şu komut istemi açılacak ben sadece "Flash.bat" yazacaksam güzel.

Kusura bakma seni uğraştırıyoruz Recep kardeş.

Ne demek, siz forumda soru sordukça uğraşmak benim için bir zevk.

Şimdi USB'yi hazırladınız ve içine de 3 dosyayı attınız. Bir sonraki adım bilgisayarı bu USB bellekten açmak. Bunun iki yolu var:

İlki, açılışta "Press Fx for Boot Menu" yazar. Boot menüsün açmak için bu F tuşuna basarsınız ve bir liste çıkar ekrana. işte bu listeden USB'yi seçersiniz.

Bu listeye giremezseniz açılışta Del tuşu ile BIOS'a girersiniz. Buradan Boot menüsüne geçer ve USB takılı iken First Boot Device olarak USB seçersiniz. F10 ile kaydettiğinizde PC USB'den açılır ve karşınıza komut gireceğiniz DOS ekranı gelir. Burada flash.bat yazıp güncellemeyi yaparsınız...

Güncellemeden sonra PC açılmaz ise (BIOS güncellemesi sonrası çok doğal şeyler) elektriği kesip, kasayı açıp pili çıkartın ve 5 dk sonra geri takın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı