650-700 TL Ekran Kartı Tavsiyesi

O bütçeye GTX 950 olur.
Asus GTX950-DC2OC-2GD5 Nvidia
Eğer yakın zamanda işlemcide iyileştirme yapacaksan o zaman 750-800 TL'ye GTX 960 ya da R9 380 zorlanabilir.
500 watt PSU çok genel oluyor. Bir etiket fotoğrafı, tam model adı ya da kanal bilgileri iyi olurdu.
Monitör çözünürlüğünü yazmaması kötü olmuş. Darboğaz da olmaz gibi duruyor.

Battlefield 4 Benchmarked: Graphics & CPU Performance
Eki Görüntüle 130119

Star Wars Battlefront: Graphics & CPU Benchmarks
Eki Görüntüle 130120

Grand Theft Auto V Benchmarked: Graphics & CPU Performance
Eki Görüntüle 130121

Far Cry 4 Benchmarked: Graphics & CPU Performance
Eki Görüntüle 130122

Dostum Gtx 960 ve R9 380' de de darboğaz yaşamaz o işlemciyle. Ufak Fps düşüşlerini darboğaz olarak nitelendirmemeliyiz. Gerçekten oyunculuğu bozacak şekilde bir kasma oluyorsa ve alınabilecek Fps oranından çok daha düşük Fps alınıyorsa buna darboğaz demeliyiz.

Darboğaz ile oynanabilirliği karıştırmamak gerek, bu konuda aynı fikirdeyim. Her mesaja yazmak hem konuyu uzatıyor hem de kafa karıştırabiliyor. Bu yüzden kısa geçtim. Haklısınız.

Tekrar okudum, katılmıyorum.
Yüzde yüz kullanım altına düşen her bileşen başka bir bileşenin darboğazına maruz kalmıştır. Örneğin; atıyorum 860K BF4'de 70 FPS verir ve GTX 980 Tİ 140 FPS üretebiliyordur 1080P'de. Sonuç; İşlemci %100, GPU %50 kullanımda. İşlemci darboğaz yapıyor işte, ama yine de oynanabilir sınırlar içindedir. Fakat kullanmayacağın bir GPU gücüne fazladan 1000 TL yatırım yapmak gereksiz olur elbette.
Tam tersi durumlarda söz konusu olabilir. Örneğin; atıyorum İ7 4770K işlemci 140 FPS veriyordur,GTX 950 GPU ultrada 70 FPS anca veriyordur. Bu seferde işlemci yatışa geçer.
Çözünürlük artarsa işlemciye yük biner deniyor bir de. Çözünürlük ile işlemciye binen yük arasında bir ilişki yok bildiğim ve araştırdığım kadarıyla. Bu hazır bilgi yukarıda yazdığımın kısaltmasının yanlış anlaşılmasıdır. Çözünürlük ve detay kalitesi gibi ayarlar en çok ekran kartını etkiler. Binen yük GPU'nun çözünürlük ve detay kalitesi değişikliği ile farklı FPS vermesi ile ilgilidir. Grafik yükselttiğinde elbette işlemcinin yapacağı işlerde artar, ama GPU ile kıyaslandığında devede kulak kalıyor. Örneğin; low ayarda araba arkasında toz çıkmaz ya da seyirci olmaz, ama high ayar açarsan bu görüntülerin hesaplamalarını işlemci de yapmak zorunda kalır.

Bu yazı en büyük rehberdir.
Oyunlarda İşlemci Darboğazı Nedir?

Darboğaz ile oynanabilirliği karıştırmamak gerek, bu konuda aynı fikirdeyim. Her mesaja yazmak hem konuyu uzatıyor hem de kafa karıştırabiliyor. Bu yüzden kısa geçtim. Haklısınız.

Tekrar okudum, katılmıyorum.
Yüzde yüz kullanım altına düşen her bileşen başka bir bileşenin darboğazına maruz kalmıştır. Örneğin; atıyorum 860K BF4'de 70 FPS verir ve GTX 980 Tİ 140 FPS üretebiliyordur 1080P'de. Sonuç; İşlemci %100, GPU %50 kullanımda. İşlemci darboğaz yapıyor işte, ama yine de oynanabilir sınırlar içindedir. Fakat kullanmayacağın bir GPU gücüne fazladan 1000 TL yatırım yapmak gereksiz olur elbette.
Tam tersi durumlarda söz konusu olabilir. Örneğin; atıyorum İ7 4770K işlemci 140 FPS veriyordur,GTX 950 GPU ultrada 70 FPS anca veriyordur. Bu seferde işlemci yatışa geçer.
Çözünürlük artarsa işlemciye yük biner deniyor bir de. Çözünürlük ile işlemciye binen yük arasında bir ilişki yok bildiğim ve araştırdığım kadarıyla. Bu hazır bilgi yukarıda yazdığımın kısaltmasının yanlış anlaşılmasıdır. Çözünürlük ve detay kalitesi gibi ayarlar en çok ekran kartını etkiler. Binen yük GPU'nun çözünürlük ve detay kalitesi değişikliği ile farklı FPS vermesi ile ilgilidir. Grafik yükselttiğinde elbette işlemcinin yapacağı işlerde artar, ama GPU ile kıyaslandığında devede kulak kalıyor. Örneğin; low ayarda araba arkasında toz çıkmaz ya da seyirci olmaz, ama high ayar açarsan bu görüntülerin hesaplamalarını işlemci de yapmak zorunda kalır.

Bu yazı en büyük rehberdir.
Oyunlarda İşlemci Darboğazı Nedir?

bf4.png
Sizin paylaştığınız resimden yola çıkalım. Burada x4 640 ve hatta x3 445 darboğaz yapmıyor denilebilir. Burada asıl darboğaz sorunu x2 570 ve x2 265' da gözlenir. Çünkü sizin söylemenize bakarsak i7 4960x' den daha az performans veren i7 4770k' da darboğaz yapıyor dememiz gerekir. Çünkü naparsak yapalım ya GPU güçlü olacak ya da CPU (ya da sistemin herhangi bir parçası) biri birine darboğaz yapacak. Darboğaz, zincirin en zayıf halkasının yük altında daha önce kopması gibi düşünülebilinir. Mutlaka bir parça diğerinden zayıf olacaktır. Ama bizim burada darboğaz olarak nitelendirmemiz gereken durum x2 570 ve x2 265' de olan durum.

Aslında siz duruma teorik olarak ben ise pratik olarak bakıyorum o yüzden fikirlerimiz tam olarak örtüşmeyecek :)

Evet, darboğaz sürekli olan bir şeydir. Oynanabilir sınırlar içindeyse, bileşenler arası performans uçurumu yoksa, kabul edilebilir yani oynanabilirlik sınırları içindeyse sorun yoktur. Darboğaz, forumda sadece bileşenlerden birinin uygulamanın (oyunun) oynanabilirlik yeterliliğini karşılayamaması gibi anlatılıyor. Bu bence yanlış. Güçlü olan bileşene ayak uyduramayan zayıf bileşen açısından kısmen doğru. Fakat eksik kalıyor. Burası insanların bilgi öğrendikleri yer. Bugün öğrenen biri yaptığı yorumlarla başkalarına öğretiyor aslında.

Düzenleme: Teste GPU ve CPU kullanım değerleri eklenmemiş, ama CPU gücü düştükçe FPS de düşüyor bu işlemci darboğazına işarettir. Yanlışım varsa doğrusunu öğrenmek beni mutlu eder. Sonuçta hepimiz birbirimizden öğreniyoruz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı