650W PSU ile RTX 3080 çalıştırmak sorun olur mu?

İncehesap'ta 2-3 hafta 3080 Ti 22.999 TL'den satıldı PNY marka XLR8 modeli. Şu an bu kartın stoğu bitti yeni gelecek stoğu gene o fiyattan verirler mi belli değil. Dün 6900XT vardı 17.500'e fiyatı iyiydi muhtemelen bir sonraki hafta da o fiyatı görecektir.

5-6 ay sonra alacağım :D o zamana kadar daha çok girer mi indirime. Bir de bilinen markalar özellikle MSI, ASUS vs.

O sertifikaların verimlilik ile alakası var, ne kadar fazla çekebileceğin ile alakası yok.

Anlatamadım sanırım. Plat PSU'nun verimliliği PSU sınırdaysa farklı bronz PSU'nun verimliliği farklı oluyor. Kısaca Corsair VS650 gibi bir psuya 650w yüklenirse elde kalır.

Anlatamadım sanırım. Plat PSU'nun verimliliği PSU sınırdaysa farklı bronz PSU'nun verimliliği farklı oluyor. Kısaca Corsair VS650 gibi bir psuya 650w yüklenirse elde kalır.
Bronz PSU sadece Platinum PSU’ya göre verimliliği daha kötü olduğu için duvardan daha fazla güç çeker onun dışında bir fark olmaz.

PSU zaten etikette yazan değerin tamamını 12V kanalından vermiyor. Corsair kaliteli bir marka olduğu için bu değerin aşağı yukarı 620'sini verecek güçte. Bu performansın zaman içerisinde kullanıldıkça düştüğünü hiç hesaba katmayalım. Bu sistem çok rahat şekilde 500W üstüne çıkacaktır yük altındayken. Benim de anlatmak istediğim tam olarak bu zaten. PSU'yu maksimumuna bu kadar yakın kullanmak çok sağlıklı değil. Üstündeki fan süs değil diyorsun ama aşırı yükte o donanımın ısınması kaçınılmaz oluyor. Yaz aylarını da hesaba katmak gerek. Uzun saatler yük altındaki bir PSU'yu dışarıdan elinle bile kontrol etsen yüzeyindeki ılıklığı hisseder hale geliyorsun. Sıcaklıkta donanım ömrünü azaltan bir numaralı faktör.
OC yapmazsan GPU'nun limiti 320W, oyunlarda daha da düşecektir bu zaten, toplam tüketim 400 civarı diyelim. %70 civarı kullanılıyor PSU'nun, kötünün iyisi ama masraf yapmaya gerek yok. En ideali %50 civarında tutmak.
Yanlış? Benim kullandığım şeyleri bana mı öğreteceksin dostum. Wattmetre ile takip yapan biriyim 3080 strix white ile sistemim prizden 600w çekiyordu hadi arkadaştan 550w çeksin oyunda 650w orta seviye bir psuya bu yükü bindirmek neye göre mantıklı?

2000w psuya 1900w bindirip 1 saatte yakmış insanım elalemin yorumları değil kendi yorumlarımı yapıyorum. Psuya sınırda yük bindirilmez bindirilirse corsair ax serisi gibi bir psu değilse sigorta atar psu bozulur. Rtx 3080 çıktığı zamandan beri boşa 850w önerilmiyor herkes 650w alır kullanırdı öyle olsa.

Eki Görüntüle 1354781

i3 ile 4k kullansın öyle mi ee biz niye 5900x aldık alaydık bi i3 kazıklandık mı? Gpu kullanımını 4k da yüksek görünce her şey güzel sanıyorsun sanırım bu kadar sade düşünme ve bence i3 ile 4k kullanılır bilgini fazla dillendirme. Şu sisteme 5600x ve üstü bir işlemci koymamayı anca işi bilmeyen biri yapar.

16 Gb Ram ile 4k 144 hz deneyimlerimi de paylaşmamı ister misin? Yoksa deneyimlememiş biri olarak arkada chrome açıktır ondandır falan mı dersin?
İlk olarak Wattmetre değerine bakman hatalı, sistem o değerin %80'i ile %95 arasını kullanıyor ki o da kalitesine göre. Ekran kartının modelini söylerken rengini belirtmen de bir şey bilmediğini kanıtlar nitelikte.

İkinci paragraf da tamamen cahilliğini kanıtlar nitelikte PSU'yu yakmışsan yeteneksizsindir. Ayrıca NVIDIA o değerleri bol keseden veriyor, insanlar 2005 yılından kalma PSU'lu, HDD dolu kasa kullanıyor hâlâ.

Üçüncüde ise o sistem tamamen 4K oyun odaklı toplanmışsa evet kazıklandın. Ve 5000 serisinde genel olarak 5800X daha iyi performans veriyor çekirdek yerleştirmesinden ötürü, oradan da gol yedin. Umarım o bilgisayarla içerik üretiyorsundur, bu kafada biri için düşük ihtimal.

Son olarak deneyimlerinin sana kalsın kendi 4K144HZ deneyimim var, açıkçası deneyimlememiş diye bir lafı nasıl cesaret edip söylüyorsun bilemiyorum.

sıkışmış.jpg

Bu çok saçma bir mantık. Eğer tamamını kullanamayacaksak niye 650w diye satın alıyoruz? 550W diye satsınlar o zaman.
PSU'da sistemin çektiği gücün daha üstünde bir güç satın almanın çok temel bir sebebi var.O tamamını kullanma durumunu anlık olarak birazcık aşarsan sistem ya kitlenir ya da reset atar güç yetersizliğinden ötürü.Bu yüzden bu hata payını olabildiğince geniş tutmak önemli.Ekran kartı hariç donanımların çoğunu tam kapasite kullanmıyoruz zaten.Belleklerin tamamını kullanmaya kalksan yeni verileri depolamak için sürekli başka verileri silmek zorunda kalacak,yavaşlamaya sebep olan bir trafik oluşacak.İşlemci tam yükte çalışsa yeni işlemler gerçekleştirirken takılacak vs.Ekran kartının tek görevi monitöre yansıtmak için olabildiğince fazla kare çizmek olduğu için onu tam yükte kullanıyoruz.Ancak diğer donanımları tam yükte kullanmak bize avantajdan çok dezavantaj sağlar.Özellikle PSU bu konuda en kritik olanı.Diğer donanımlar tam yükteyken yavaşlamaya sebep oluyor ama PSU direkt sistemin kapanmasına sebep oluyor.

PSU'da sistemin çektiği gücün daha üstünde bir güç satın almanın çok temel bir sebebi var.O tamamını kullanma durumunu anlık olarak birazcık aşarsan sistem ya kitlenir ya da reset atar güç yetersizliğinden ötürü.Bu yüzden bu hata payını olabildiğince geniş tutmak önemli.Ekran kartı hariç donanımların çoğunu tam kapasite kullanmıyoruz zaten.Belleklerin tamamını kullanmaya kalksan yeni verileri depolamak için sürekli başka verileri silmek zorunda kalacak,yavaşlamaya sebep olan bir trafik oluşacak.İşlemci tam yükte çalışsa yeni işlemler gerçekleştirirken takılacak vs.Ekran kartının tek görevi monitöre yansıtmak için olabildiğince fazla kare çizmek olduğu için onu tam yükte kullanıyoruz.Ancak diğer donanımları tam yükte kullanmak bize avantajdan çok dezavantaj sağlar.Özellikle PSU bu konuda en kritik olanı.Diğer donanımlar tam yükteyken yavaşlamaya sebep oluyor ama PSU direkt sistemin kapanmasına sebep oluyor.
O tam olarak öyle olmuyor. OPP koruması genelde PSU’nun söylenen watt değerinin %15-20 üstünde devreye giriyor. 650W bir PSU’nun kendini kapatması için 800w falan çekmen lazım bu da 3080 ile imkansız.

O tam olarak öyle olmuyor. OPP koruması genelde PSU’nun söylenen watt değerinin %15-20 üstünde devreye giriyor. 650W bir PSU’nun kendini kapatması için 800w falan çekmen lazım bu da 3080 ile imkansız.
Sistemin kapanması PSU yeterli gücü iletemediği için yaşanıyor zaten.Kısaca PSU kendini koruduğundan değil de sisteme yeterli güç sağlanamadığı için parçaların kapanması durumu.Senin dediğin OPP koruması prizden gelen elektrik haddinden fazla olursa devreye girip PSU'nun parçalara giden elektriği kesmesi durumu.

Yeni konular

Geri
Yukarı