650W PSU ile RTX 3080 çalıştırmak sorun olur mu?

OC yapmazsan GPU'nun limiti 320W, oyunlarda daha da düşecektir bu zaten, toplam tüketim 400 civarı diyelim. %70 civarı kullanılıyor PSU'nun, kötünün iyisi ama masraf yapmaya gerek yok. En ideali %50 civarında tutmak.

İlk olarak wattmetre değerine bakman hatalı, sistem o değerin %80'i ile %95 arasını kullanıyor ki o da kalitesine göre. Ekran kartının modelini söylerken rengini belirtmen de bir şey bilmediğini kanıtlar nitelikte.

İkinci paragraf da tamamen cahilliğini kanıtlar nitelikte PSU'yu yakmışsan yeteneksizsindir. Ayrıca NVIDIA o değerleri bol keseden veriyor, insanlar 2005 yılından kalma PSU'lu, HDD dolu kasa kullanıyor hâlâ.

Üçüncüde ise o sistem tamamen 4K oyun odaklı toplanmışsa evet kazıklandın. Ve 5000 serisinde genel olarak 5800X daha iyi performans veriyor çekirdek yerleştirmesinden ötürü, oradan da gol yedin. Umarım o bilgisayarla içerik üretiyorsundur, bu kafada biri için düşük ihtimal.

Son olarak deneyimlerinin sana kalsın kendi 4K144Hz deneyimim var, açıkçası deneyimlememiş diye bir lafı nasıl cesaret edip söylüyorsun bilemiyorum.

i3 işlemciyle 3080 12 GB kullan, 16 GB RAM yeter, 650W sıradan PSU fazla fazla yeter diyen biri benim gözümde tamamen cahildir. Bu arada ben 650W için günü kurtarır dedim yetmez demedim onu da bir düzelteyim. Bir de wattmetreden bakman hatalı demiş hey Allah'ım daha neler göreceğiz. Ekran kartının rengini söylememle bir şey bilmemem ne alaka cidden anlamadım araya kıskançlık girdi herhalde.

Benim işim bu ben senin 5800X alamayacağın fiyata 5900X alıyorum 3.750 TL'ye aldım. 5950X de alabilirdim mantıklı gelmediği için almadım benim keyfim benim param.

PSU'yu yakmışsam yeteneksizlikmiş yetenekli olunca PSU yanmıyor galiba 1900W'yi farklı şekilde çekiyor :D dh de bunun denenmesi gerekiyordu 2000W PSU'dan 1900W civarı çekildiğinde yanacağı söylendi ve bunu denemek istedim. Sağa sola sormak yerine kendim deneyimlemeyi daha doğru buluyorum. Çünkü senin gibi birine denk gelsem 2000W PSU 1900W de yanmaz derdin gene aynı sonuç olurdu. En azından şu an yanacağını bilerek deneyimledim fakat 1 saatte yanmasına şaşırdım birkaç gün gider diyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Rapor ve göz ardı başka bir şeye değmezsin. Bana ne aldığın fiyatta, hala onun hesabındasın.

Sistemin kapanması PSU yeterli gücü iletemediği için yaşanıyor zaten.Kısaca PSU kendini koruduğundan değil de sisteme yeterli güç sağlanamadığı için parçaların kapanması durumu.Senin dediğin OPP koruması prizden gelen elektrik haddinden fazla olursa devreye girip PSU'nun parçalara giden elektriği kesmesi durumu.
Senin dediğin koruma OCP, OPP değil.

Yanlış? Benim kullandığım şeyleri bana mı öğreteceksin dostum. Wattmetre ile takip yapan biriyim 3080 STRIX white ile sistemim prizden 600W çekiyordu hadi arkadaştan 550W çeksin oyunda 650W orta seviye bir PSU'ya bu yükü bindirmek neye göre mantıklı?

2000W PSU'ya 1900W bindirip 1 saatte yakmış insanım elalemin yorumları değil kendi yorumlarımı yapıyorum. PSU'ya sınırda yük bindirilmez bindirilirse Corsair ax serisi gibi bir PSU değilse sigorta atar PSU bozulur. RTX 3080 çıktığı zamandan beri boşa 850W önerilmiyor herkes 650W alır kullanırdı öyle olsa.

Eki Görüntüle 1354781

i3 ile 4K kullansın öyle mi ee biz niye 5900X aldık alaydık bir i3 kazıklandık mı? GPU kullanımını 4K da yüksek görünce her şey güzel sanıyorsun sanırım bu kadar sade düşünme ve bence i3 ile 4K kullanılır bilgini fazla dillendirme. Şu sisteme 5600X ve üstü bir işlemci koymamayı anca işi bilmeyen biri yapar.

16 GB RAM ile 4K 144 Hz deneyimlerimi de paylaşmamı ister misin? Yoksa deneyimlememiş biri olarak arkada Chrome açıktır ondandır falan mı dersin?

850W PSU aldım şu an her şey on numara işlemci yetiyor 4000 serisine geçince değişiri ancak.

850W PSU aldım şu an her şey on numara işlemci yetiyor 4000 serisine geçince değişiri ancak.

Ben 4K 144 Hz ile 3080 Ti kullanıyorum PSU Corsair RM1000X. Arkadaşım 850W ROG STRIX ile 3080 Ti kullanıyor. Öncesinde RTX 3080 kullandım bana göre RTX 3080 için en düşük PSU 750W kaliteli Gold bir PSU olur. İdeal bir PSU 850W kaliteli bir PSU olur.

4K da her oyun ekran kartına tam yük bindirecek günü kurtarır ama bir süre sonra bir şeyi bozarsın ve stabil olmaz. 3060 Ti kullanılacak sisteme 3080 12 GB takmışsın çok alakasız olmuş.

Hayırlı olsun hocam daha önce de belirttiğim gibi 3080 için 850W gayet yeterli bir PSU.

Hocam 144Hz neden tercih ettınız hıkayelı oyunda 60ları zar zor goruyor Ultra'da.

Gözüm 4K'nın netliğine de 144 Hz'nin akıcılığına da alıştı hocam. 60 Hz kullandığım zaman oyun bana 15 FPS gibi geliyor 2K monitör kullandığımda da 1080p gibi geliyor. 4K 144 Hz olarak Online Battlefield 5 oyuncusuyum 130-120 FPS gayet memnun ediyor. 6 sene civarı 4k 60 HZ monitör kullanmıştım yüksek çözünürlüğe alışmadığınız sürece memnun eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı