65W 3.25A yerine 65W 1.25A şarj aleti kullanılır mı?

Çıkış gerilimi (volt) aynı ise bilgisayar zarar görmez. Eğer kalitesiz yan sanayi ürünü ise gereğinden fazla akım çekilmesi halinde adaptör bozulabilir. Onun dışında çıkış gücü yani akımı az olan adaptörle kullanım durumunda bilgisayarınızın şark olma süresi uzar. Aktif kullanımda ise performans kaybı yaşanabilir. Bilhassa oyunlarda FPS kaybı görülmesi olasıdır.

Orijinal alet 65W çıkış gücü ve 3,25A akım veriyorsa, 65W/3,25A=20V çıkış gerilimine sahiptir. Eğer alternatif adaptör daha yüksek gerilime sahipse bilgisayar zarar görür. Daha az olması durumunda ise cihaz şarj hatası verir ve şarj olmaz.

Çıkış gerilimi (Volt) aynı ise bilgisayar zarar görmez. Eğer kalitesiz yan sanayi ürünü ise gereğinden fazla akım çekilmesi halinde adaptör bozulabilir. Onun dışında çıkış gücü yani akımı az olan adaptörle kullanım durumunda bilgisayarınızın şark olma süresi uzar. Aktif kullanımda ise performans kaybı yaşanabilir. Bilhassa oyunlarda FPS kaybı görülmesi olasıdır.

Orijinal alet 65W çıkış gücü ve 3, 25a akım veriyorsa, 65W/3,25A=20V çıkış gerilimine sahiptir. Eğer alternatif adaptör daha yüksek gerilime sahipse bilgisayar zarar görür. Daha az olması durumunda ise cihaz şarj hatası verir ve şarj olmaz.

Anladığım kadarıyla şarj sürem uzayacak ve FPS düşebilir ara ara tamam sorun değil o

@Polat Alemdar0341 şu ekonomide laptopa böyle saçma şeyler denemek, harbi mantıklı değil. 200 lira için binlerce liralık laptopu riske mi atıyorsun?

Affedersin ama para senden çıkacak. Babamın oğlu da değilsin. Laptop senin para senin. Bizi hiç alakadar etmez.

@Polat Alemdar0341 şu ekonomide laptopa böyle saçma şeyler denemek, harbi mantıklı değil. 200 lira için binlerce liralık laptopu riske mi atıyorsun?

Affedersin ama para senden çıkacak. Babamın oğlu da değilsin. Laptop senin para senin. Bizi hiç alakadar etmez.

Soru soruyorum sizi alakadar etmeyen konu varsa yazmazsınız 200TL verecek paramda yok belki?
K

Lütfen etiketlerini dikkatlice okuyun ve çıkış gerilimine dikkat edin. Eğer fark varsa kullanmayın. Aynıysa denenebilir.

Kullanıyorum sorun yok.

@Polat Alemdar0341 Size tavsiyem, biraz kitap okuyun. Yazdığımı anlamamışsınız bile. 1. sınıfların anlayacağı şekilde anlatacağım tekrardan.

3.25A =! 1.25A
3.25A > 1.25A

Şimdi, bu iki değerin birbiriyle aynı olmadığını matematiksel olarak gördük.

Dizüstü bilgisayarının çektiği, en yüksek gücü (peak) laptopun etiketinde yazar. Yani, bilgisayar tam yükte iken, o etikette yazan bilgileri çekecektir.

Bilgisayar, tam yükte 3.25 Amper'e ihtiyaç duyduğu için, adaptörü 3.25 Amper verebilecek şekilde dizayn edildi. Laptop, adaptörden 3.25 Amper istediğinde adaptörün bunu veremeyecek. Çünkü, adaptörün en fazla 1.25 Amper veriyor. Yukarıda verdiğim örneği tekrar hatırlayalım, (3.25 =! 1.25 veya 3.25 > 1.25 veya 1.25 < 3.25) gördüğün gibi, matematiksel olarak eşit değil. Daha düşük.

Haliyle bunu adaptörün karşılayamıyor. Ama veremiyorum diye de kendini kapatmıyor. Sürekli, verebileceği en yüksek noktayı vermeye çalışıyor. Ama adaptörü tasarlayan abiler, onu en fazla 1.25 Amper'e göre tasarlayıp, o kalitede bileşen kullandılar. 3.25 Amper'e göre değil. Soğutma sistemi de ona göre uygun.

1.25 Amper'in geçtiği yoldan, 3.25 geçmesi zorlanacağı için, doğal olarak fazla ısınacak. Ama o adaptör ona göre tasarlanmadı. 1.25'e göre tasarlandı. Bu sıcaklık artışı adaptör içinde lehim atmasına, parçalara kalıcı zarar vermelere kadar gidebilir.

(Adaptörün amacı, sabit ve stabil elektriği bilgisayara iletmektir. Güç kaynaklarında olduğu gibi. Gerçi ikisi de aynı şey)

Adaptör bu bozulma anında, amacını kaybedip dengesiz akım verebilir. Gereğinden çok veya az elektrik verebilir. Bu da laptopa ulaşma halinde, güç girişine ciddi zarar verebilir, anakartı bile yakabilir. Bunun örnekleri internette doludur.

Size tavsiyem, bu şekilde kullanmamanızdır. Çok zorunda isen; sadece sistem kapalı iken, şarj etmenizdir. O da uzun sürecektir.

Ama siz oyun oynarken kullanırsanız, adaptöre zarar gelebilir, bozulmuş bir adaptör de bilgisayara kalıcı hasar verebilir.

Kullanıp kullanmamak size kalmış. Bütün forumun tavsiyesi kullanmaman üzerine. Bende aynı şeyi söyledim. Ama kullanıp kullanmamak senin kararın. İster kullan, ister kullanma. Benim umrumda değil. Sonuçta paranı biz vermiyoruz. Technopath da sorumlu değil, üyelerde. Tamamen senin kendi özgür iraden. Biz sana tavsiye verdik.

Bilal'e anlatır gibi anlattım. Bunun daha altını anlatamam. Çok üzgünüm.

Geri
Yukarı