6600 XT ile PCI-e 4.0 anakart tercih etmenin önemi

Yerli kanallar ve hazır sistem satıcıları bu durum yokmuş veya önemsizmiş gibi davransa da 6600 XT ile PCI-e 4.0 bir anakart (örneğin: B550) tercihi tahmin ettiğinizden daha büyük farklar yaratıyor. Çünkü 6600 XT PCI-e 4.0 X8 bir ekran kartı, 6700 XT veya RTX 3060/Ti gibi PCI-e 4.0 X16 değil. Burada da karşılaştırmalı testleri bulunuyor. Bu ileride çıkacak popüler oyunlarda da etkili olacaktır bu nedenle tercihinizi ona göre yapın. Örneğin B450 bir anakartınız varsa 6600 XT yerine RTX 3060 tercih etmek daha iyi olacaktır.

Örnek test görselleri;
Kaynak videolar;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Merhaba ben b450 anakart kullanıyorum bu durum RX6600 için de geçerli mi hocam 6600XT ile ilgili videolar bulabildim yalnızca, 6600 için pci 3.0 videosu aradım ama bulamadım o yüzden sizi rahatsız ediyorum kusura bakmayın :).

Merhaba. Ben de PCI-e 3.0 destekli anakart kullanıyorum. İndirimden 6600 XT sipariş ettim. Bu durumu biliyordum ancak testlerde FPS farkının spesifik oyunlar dışında muazzam bir farkı yoktu hatta (spesifik oyunlar dışında) genel fark en fazla 10 FPS civarında oluyordu. 10 FPS ciddi bir fark tabii ki ama sırf bunun için bir anakarta 1000-1500₺ vermek saçma olmaz mı? Kaldı ki çözünürlüğü 1440p yapınca FPS farkı olan oyunlarda fark bayağı azalıyor. En azından benim izlediğim testler bunu gösteriyordu. Acaba yanlış bir karar mı verdim almakla?

Madem konusunu açtınız 900tlden başlıyor 1700'lere kadar B550 ana kart var 6600XT siparişim yolda anakart uygun olsun diyorum fakat yinede yıllarca kullanıcam eğer birşey değişmezse 900₺'lik yok azıcık daha iyisi 1200₺ ise bu fiyat bandında hangi kartı önerirsiniz.

Madem konusunu açtınız 900tlden başlıyor 1700'lere kadar B550 ana kart var 6600XT siparişim yolda anakart uygun olsun diyorum fakat yinede yıllarca kullanıcam eğer birşey değişmezse 900₺'lik yok azıcık daha iyisi 1200₺ ise bu fiyat bandında hangi kartı önerirsiniz.
Ben biraz araştırma yaptım. Bu iş öyle acele ile halledilmesi gereken bir şey değil. Ben bu sene içerisinde yeni ve üst düzey bir sistem toplayacağım için anakart almaktan vazgeçtim çünkü aslında (bazı oyunlar dışında) abartıldığı kadar fark yok. Dediğim gibi 5-10 FPS’lik fark var genelde. Uzun süre kullanacağım diyorsanız bence almakta fayda var. Sizin yerinizde olsaydım Technopat sosyalde bulunan indirim köşesinden anakart indirimi kovalardım veya İncehesap gaming gecesi indirimlerini kovalardım. İzlediğim karşılaştırma videolarına göre acele ile alınmasına gerek olmadığı kanaatindeyim. Tabii ki karşılaştırma yaptığım kısım sadece oyun için olan kısım.

Merhaba. Ben de PCI-e 3.0 destekli anakart kullanıyorum. İndirimden 6600 XT sipariş ettim. Bu durumu biliyordum ancak testlerde FPS farkının spesifik oyunlar dışında muazzam bir farkı yoktu hatta (spesifik oyunlar dışında) genel fark en fazla 10 FPS civarında oluyordu. 10 FPS ciddi bir fark tabii ki ama sırf bunun için bir anakarta 1000-1500₺ vermek saçma olmaz mı? Kaldı ki çözünürlüğü 1440p yapınca FPS farkı olan oyunlarda fark bayağı azalıyor. En azından benim izlediğim testler bunu gösteriyordu. Acaba yanlış bir karar mı verdim almakla?

Madem konusunu açtınız 900TL'den başlıyor 1700'lere kadar B550 anakart var 6600XT siparişim yolda anakart uygun olsun diyorum fakat yine de yıllarca kullanacağım eğer bir şey değişmezse 900₺'lik yok azıcık daha iyisi 1200₺ ise bu fiyat bandında hangi kartı önerirsiniz.

Ben bunu almayı düşünüyorum iyi mi arkadaşlar MSI B550M Pro-Vdh Wifi Am4 Ddr4 4400(Oc) Hdmi Dvg Vga M.2 Usb3.2 Wifi Matx : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Geri
Yukarı