Çözüldü 6650XT - R5 5600X sistem oyun sırasında resetleniyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ThamuzBalrog

Femtopat
Daha fazla  
Mart ayında Sapphire RX 6650 XT satın aldım.
Nisan ayı 3-10 arası Red Dead Redemption 2'de 120 saat civarı elde edildi. 0 kapanma Full ayarlara yakın.
Ardından uzun bir oyun arasına girdim fazla oyun oynamıyordum 1 ay önce Cyberpunk 2077'de gene aynı şekilde kapanmasız oynadım.
Dün TWD Telltale oynarken oyunda 20 dakikada bir PC resetlemeler meydana geldi termal macunu uzun zamandır yenilemiyordum işlemciden dolayı olduğunu düşündüğüm için kasa fanlarını ve kasayı temizleyip termal macunu yeniledim fakat resetlemeler devam etti.
Önceki hali arasında tek eklediğim şey 3TB 3.5 SATA HDD'idi fakat daha önce 2.5 512 GB HDD takılı idi RGB ışıklarına yeni çoklayıcı kablo aldım bir de dün test amaçlı kabloyu söküp çalıştırdım oyun yaklaşık 20-30 dakika içerisinde PC'yi resetletirken Full ayarlarda bu sefer 2 saat civarı resetleme yaptırmadı HDD'nin bu duruma maruz bıraktığını düşünerek HDD'yi söktüm. Şu an yeni Test'e gidiyorum fakat daha önce kapanmaların meydana gelmediği halindeyim PC'nin test süresince 16-18 saat oyun oynayacağım kapanmaların meydana gelmemesi umuduyla size soruyorum PSU'da farklı bir sorun mu meydana geldi PC genelde 18-16 saat gün içerisinde açık kalıyor. Veya sistem gerçekten kaldırmıyor mu? Şu an kaldırmamasının sebebini anlayamıyorum önceden nasıl kaldırıyordu?

Kod:
Thermaltake Versa T25 ARGB TG 650W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa.
WD 500GB Blue SN550 NVMe M.2 SSD (2400MB Okuma / 1750MB Yazma)
MSI B450M PRO-M2 MAX 4133MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX Anakart.
Logitech G300S RGB Gaming Mouse.
Philips SPK8401B G401 Cyan Switch Türkçe Rainbow Mekanik Gaming Klavye
AMD RYZEN 5 5600X 3.7GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm MPK İşlemci.
SILICON POWER 16GB (2x8GB) XPOWER Turbine RGB Gri 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram.
Lenovo Legion H500 Pro 7.1 Surround Sound Gaming Kulaklık.
Dark Freezer X128 2x12cm FRGB LED Intel & AMD Uyumlu PWM Fanlı 4x Isı Borusu İşlemci Soğutucu (DKCCX128)
Cooler Master Masterfan SF240R Argb 2X120MM Fan Kiti MFX-B2D2-18NPA-R1
Sapphire Radeon RX 6650 XT Nitro+ Gaming OC 8GB GDDR6 128 Bit Ekran Kartı

Sorun PSU Güç Kablosundaymış PSU Güç Kablosunu değiştirdim 4 saatir yoğun tempoda oyun çalıştırıyor herhangi kapanma yaşanmadı.

Son düzenleme:
Çözüm
Nisan ayı 3-10 arası Red Dead Redemption 2'de 120 saat civarı elde edildi. 0 kapanma Full ayarlara yakın.
Ardından uzun bir oyun arasına girdim fazla oyun oynamıyordum 1 ay önce Cyberpunk 2077'de gene aynı şekilde kapanmasız oynadım.
Dün TWD Telltale oynarken oyunda 20 dakikada bir PC resetlemeler meydana geldi termal macunu uzun zamandır yenilemiyordum işlemciden dolayı olduğunu düşündüğüm için kasa fanlarını ve kasayı temizleyip termal macunu yeniledim fakat resetlemeler devam etti.
Önceki hali arasında tek eklediğim şey 3TB 3.5 SATA HDD'idi fakat daha önce 2.5 512 GB HDD takılı idi RGB ışıklarına yeni çoklayıcı kablo aldım bir de dün test amaçlı kabloyu söküp çalıştırdım oyun yaklaşık 20-30 dakika içerisinde PC'yi resetletirken Full ayarlarda bu sefer 2 saat civarı resetleme yaptırmadı HDD'nin bu duruma maruz bıraktığını düşünerek HDD'yi söktüm. Şu an yeni Test'e gidiyorum fakat daha önce kapanmaların meydana gelmediği halindeyim PC'nin test süresince 16-18 saat oyun oynayacağım kapanmaların meydana gelmemesi umuduyla size soruyorum PSU'da farklı bir sorun mu meydana geldi PC genelde 18-16 saat gün içerisinde açık kalıyor. Veya sistem gerçekten kaldırmıyor mu? Şu an kaldırmamasının sebebini anlayamıyorum önceden nasıl kaldırıyordu?

Kod:
Philips SPK8401B G401 Cyan Switch Türkçe Rainbow Mekanik Gaming Klavye.
SILICON POWER 16GB (2x8GB) XPOWER Turbine RGB Gri 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram.
Dark Freezer X128 2x12cm FRGB LED Intel & AMD Uyumlu PWM Fanlı 4x Isı Borusu İşlemci Soğutucu (DKCCX128)

sorun PSU güç kablosundaymış PSU güç kablosunu değiştirdim 4 saattir yoğun tempoda oyun çalıştırıyor herhangi kapanma yaşanmadı.

PSU güç kablosu zarar mı görmüş? Benzer sorunu yaşıyorum ama benimki hiç bilinmedik bir durumda başlamıştı.

Kod:
Philips SPK8401B G401 Cyan Switch Türkçe Rainbow Mekanik Gaming Klavye.

sorun PSU güç kablosundaymış PSU güç kablosunu değiştirdim 4 saattir yoğun tempoda oyun çalıştırıyor herhangi kapanma yaşanmadı.

PSU güç kablosu zarar mı görmüş? Benzer sorunu yaşıyorum ama benimki hiç bilinmedik bir durumda başlamıştı.

Çözüm
6 Saatlik oyun temposundan sonra tekrar resetledi az önce kablodan kaynaklanmıyor sanırım prizi değiştirip tekrar deneyeceğim kernel 41 hatası veriyor psu'da sorun olsa 20 dakika yada 2 saat yada 6 saat oynatıp kapanacağını sanmıyorum sanırım prizde sorun var.

6 saatlik oyun temposundan sonra tekrar resetledi az önce kablodan kaynaklanmıyor sanırım prizi değiştirip tekrar deneyeceğim kernel 41 hatası veriyor PSU'da sorun olsa 20 dakika ya da 2 saat ya da 6 saat oynatıp kapanacağını sanmıyorum sanırım prizde sorun var.

Direkt uzatma kablosu veya çoğaltıcı kullanmadan denemenizde fayda var gibi duruyor.

Bakalım hocam bendeki sorun bir süredir yok gibi ama belli olmaz.
Nisan'da 3-10 arası RDR2'yi 120 saat oynatıp 0 reset atan pc TWD'de 20 dakikada bir reset atmaya başladı sonra bişiler yaptım 2 saate attı reseti dün 3 saat sonra attı bugünde 6 saat sonra Ankara'da mı sıkıntı var çözemedim anlık güç kesiyor priz sanırım ama çözemedim bir türlü.

Nisan'da 3-10 arası RDR2'yi 120 saat oynatıp 0 reset atan PC TWD'de 20 dakikada bir reset atmaya başladı sonra bir şeyler yaptım 2 saate attı reseti dün 3 saat sonra attı bugünde 6 saat sonra Ankara'da mı sıkıntı var çözemedim anlık güç kesiyor priz sanırım ama çözemedim bir türlü.

PSU'da sorun olsaydı OCCT testinde Power'ı test ettim işlemciyi 95 derecede full yükte ekran kartı dahil 20 dakika çalıştırdı 0 Reset yük altına girince atmıyor farklı bir durum var.

Nisan'da 3-10 arası RDR2'yi 120 saat oynatıp 0 reset atan PC TWD'de 20 dakikada bir reset atmaya başladı sonra bir şeyler yaptım 2 saate attı reseti dün 3 saat sonra attı bugünde 6 saat sonra Ankara'da mı sıkıntı var çözemedim anlık güç kesiyor priz sanırım ama çözemedim bir türlü.

PSU'da sorun olsaydı OCCT testinde Power'ı test ettim işlemciyi 95 derecede Full yükte ekran kartı dahil 20 dakika çalıştırdı 0 reset yük altına girince atmıyor farklı bir durum var.

Hocam bende de öyle bazı oyunlarda bir şeyler oluyor. Güç kaybı mı oluyor ne oluyor çözemedim bazen uzun süre olmuyor kafasına eserse oluyor. OCCT testinde de kapanmadiysa durum çok farklı gibi duruyor.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı