R5 5600X sistem yük bindiğinde resetleniyor

Yusuf178

Kilopat
Daha 4-5 saat önce topladığım bilgisayarımla oyunlar üzerinden ekran kartını test ediyordum. İlk 1-2 saat çok keyifli ve güzeldi, RDR2'yi en Ultra ayarlarda yaklaşık 15 dakika oynadım. Daha sonra Star Wars: Jedi Fallen Order'a geçtim onu yine aynı Extreme Ultra olacak şekilde yaklaşık 30 dakika oynadım onda da problem yaratmadı. Daha sonra Control geçtim. Yaklaşık 10-15 dakika RTX high ayarlarda oynadım ve yine bir problem çıkmadı. Daha sonra Forza 4'e girdim ve oyunun 15. dakikalarında kasa kendi kendine reset attı. Ekran kartı biraz fazla sesli çalışıyor ve şaşırtıcı bir şekilde yüksek seviye bir kart olmasına rağmen 60-62 dereceleri geçmiyordu fakat yük altında çok sesli çalışıyor. Sizce sorunum ne olur ve nasıl düzeltebilirim? Resetten sonra Denetim Masası'ndan güç seçeneklerine girdim ve performanstan dengeliye aldım güç tasarruf modunu. Daha henüz oyuna girip çalışır mı diye denemedim fakat ben güç kaynağından şüpheleniyorum. Sizce sorun ne olur ve sorunu nasıl çözerim? Ve ekran kartının fan devirlerini nasıl azaltabilirim?

Sistem:
İşlemci: R5 5600X.
Ekran kartı: RX 6900 XT.
Anakart: MSI B550A-PRO
RAM: Adata 8 GB 3000MHz.
Kasa: Cooler Master TD500.
Güç kaynağı: Cooler Master MWE 80Plus Bronze 750W.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama sorun PSU bu sistemde, yaklaşık olarak 7 senelik demiş ve PSU'lar zaman içinde verim kaybeder. İşlemci olsa, ısıdan dolayı kendini kapatır. Ekran kartı olsa siyah ekrana düşer ve sistem çalışmaya devam eder. RAM olsa mavi ekran yer ve reset atar. Kullanıcının oyun içerisinde direkt olarak resete düşmesi PSU'ya yöneltiyor. Ekstra olarak yapılacak bir şey var. Memtes86 ile RAM'leri test edebilir. Eğer ki sorun yoksa, yeni bir PSU ile rahata kavuşacaktır.
Kasamdaki hiçbir ürün 7 senelik değil hocam. En eskisi 1-1.5 senelik ve onlar da RAM'ler
Zannetmiyorum ama onu de yüksek performans yapın. Bir de GPU-Z yükleyin. Kartın ne kadar güç çektiğine bakalım.
gpu-z.gif

Hocam testi biraz daha abartalım. İndirmiş olduğunuz OCCT sürümünde OCCT seçeneğini seçip testi başlatın + FurMark başlatın. FurMark için şu ayarları seçin;
1635057174794.png

Sonrasında bu adresten OpenHardwareMonitor indirin; Downloads - Open Hardware Monitor ve çalıştırın. Bu uygulama aracılığıyla işlemci sıcaklığı, çektiği güç, ekran kartı sıcaklığı ve çektiği güç değerlerini izleyeceğiz. 15 dakikalık bir testin sonunda geri dönün.
Not: Testler esnasında ekran görüntüsü alırsanız işimiz daha kolay olur. Değerleri okuyabiliriz böylece. En kolay yoldan Lightshot — ekran alıntısı aracı Mac & Win için ile ekran görüntüsü alırsınız.
Kasamdaki hiçbir ürün 7 senelik değil hocam. En eskisi 1-1.5 senelik ve onlar da RAM'ler

Eki Görüntüle 1196986
Test esnasında sensörler kısmından :).

Hocam testi biraz daha abartalım. İndirmiş olduğunuz OCCT sürümünde OCCT seçeneğini seçip testi başlatın + FurMark başlatın. FurMark için şu ayarları seçin;
Eki Görüntüle 1196982
Sonrasında bu adresten OpenHardwareMonitor indirin; Downloads - Open Hardware Monitor ve çalıştırın. Bu uygulama aracılığıyla işlemci sıcaklığı, çektiği güç, ekran kartı sıcaklığı ve çektiği güç değerlerini izleyeceğiz. 15 dakikalık bir testin sonunda geri dönün.
Not: Testler esnasında ekran görüntüsü alırsanız işimiz daha kolay olur. Değerleri okuyabiliriz böylece. En kolay yoldan Lightshot — ekran alıntısı aracı Mac & Win için ile ekran görüntüsü alırsınız.

Bu testleri yaparken muhtemelen yine yeniden resetlenecektir hocam. Sistem kendini resetleyince kendine zarar verebilir mi?

Hayır. Teşhis koymamıza yardımcı olur. Sistem kendini zarar görmemek için resetliyor zaten ^^
Tamamdır teşekkürler, şimdi 15 dakika test edeceğim. her 3-4 dakikada bir SS alacağım.
Eki Görüntüle 1196982

Hocam ilginç bir durum oldu ve bilgisayar resetlenmedi. Sonuçlar:

Not: işlemci sürekli %100 ayarında çalıştığından dolayı 89 dereceleri gördü. Genelde oyunlarda 75-76 dereceleri geçmiyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_28.png
    Screenshot_28.png
    410,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Bir girin, bir kaç saat oyun oynayın çekinmeden. Çökme, kapanma veya resetlenme gibi bir durumda tekrar konuya yazın. Bir daha değerlendirelim durumu. Evdeki elektriklerden de kaynaklanmış olabilir. Düşük voltaj geldiğinde sistem kendini korumaya almak için yeniden başlatır. (Bu göz kırpması dediğimiz durum bazen o kadar kısa veya az düşüşle gerçekleşir ki siz evdeki çoğu cihazınızda bunu hissetmezsiniz.)

Bir girin, bir kaç saat oyun oynayın çekinmeden. Çökme, kapanma veya resetlenme gibi bir durumda tekrar konuya yazın. Bir daha değerlendirelim durumu. Evdeki elektriklerden de kaynaklanmış olabilir. Düşük voltaj geldiğinde sistem kendini korumaya almak için yeniden başlatır. (Bu göz kırpması dediğimiz durum bazen o kadar kısa veya az düşüşle gerçekleşir ki siz evdeki çoğu cihazınızda bunu hissetmezsiniz.)
Anladım, tamamdır zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Yeniden resetlenme durumu olursa yeniden bilgilendiririm.

@Yusuf178 hocam bir winver atar mısınız? Arama kısmına bunu yazın, çıkan ekranı bana atın.
Tabi, atayım hocam.
Screenshot_1.png

@Yusuf178 hocam bir winver atar mısınız? Arama kısmına bunu yazın, çıkan ekranı bana atın.
Birde bugün BF5 testi yaparken bir şeyi daha fark ettim. Ekran kartı yük altındayken(%80-90) fanlarından çok fazla ses çıkıyor ve yük altında ısı değerlerine baktığımda 36-37 derece yazıyor. Fan ayarlarını amd software üzerinden kıssam bile ses ve değerler nedense değişmiyor.
Örnek:
Screenshot_2.png
Screenshot_3.png

Afterburner fan ayarlarım ise böyle:
Screenshot_4.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı