6700 XT sistemde ekran anlık gidip geliyor

MEGRX

Decapat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600X.
DDR4 2x8 16 GB RAM.
B450 anakart.
700W güç kaynağı.
6700 XT ekran kartı.
Sistemim yukarıdaki gibi. Ekran kartını yeni aldım ve siyah ekran gidip gelmesi yaşıyorum. İşlemcimin bu karta yetmediğini biliyorum fakat oyunlarda bunu yapmıyor. Masaüstünde herhangi bir ilerleme barına sahip bir uygulama veya bir video açıkken, tarayıcıda ya da Discord gibi uygulamalarda gezerken ekran sürekli gidip geliyor. Eski kartım 1060 3GB'dı onda bir problem yaşamıyordum. Sorun ne olabilir?

Son düzenleme:
Bu sorunu internette aradığımda rx 480den beri yaşayan insanlar olduğunu ve çok değişik şekilde sorundan kurtulan insalar olduğunu gördüm. Geneli de asus kullanıyor ve gpu düşük güç kullanırken sadece windowsda yaşıyorlar bu sorunu, linuxda olmuyormuş. Çözümlerden en son yazılan global c state controlü kapatan oldu. From the System Utilities screen, select System Configuration > BIOS/Platform Configuration (RBSU) > Power and Performance Options > C-State Efficiency Mode. Select one of the following: Enable. Disable.

Bu işlemi yaparak deneyebilirsiz isterseniz. Eğer düzelmezse diğer çözümleri de paylaşayım.
Öncelikle araştırmanız için için kendi adıma teşekkür ederim. Gerçekten dediğiniz gibi düşük güçte yapıyor bahsettiğim üzere. Ama şöyle ki daha önce yoktu :D Annem temizliğe girişti bende kabloları söktüm felan dedim acaba monitörle mi alakalı felan araştırmadım da açıkçası. Çok büyük problem değil ama bazen sıkıcı olabiliyor.
Edit : Ben bahsettiğiniz yere nereden gireceğimi bilmiyorum açıkçası.

Sorun aldığınız ekran kartının amd ve asus olması olduğu için ekran kartını taktıktan sonra yaşamaya başlamışsınız büyük ihtimalle. Anakartınızın modelini yazarsanız inceleyebilirim.

Sorun aldığınız ekran kartının amd ve asus olması olduğu için ekran kartını taktıktan sonra yaşamaya başlamışsınız büyük ihtimalle. Anakartınızın modelini yazarsanız inceleyebilirim.
MSI PRO B660M-A Wifi hocam.
Bir de sorun yoktu 4-5 gün öncesine kadar. Anneme temizlik için söktükten sonra oldu :D Ama dediğiniz durum çok mantıklı çünkü düşük GPU'da oluyor.

söküp takarken etkilemiş ve tetiklemiş olabilirsiniz herkes yaşamıyor büyük ihtimalle bu durumu. Çok düşük enerjide olduğu için hassas olabilir, hatta belki ekran kartını söküp taksanız veya başka bir pcie x16 slotu varsa takarsanız bile düzelebilir. Ben anartınızın biosunu tam bulamadım ama advanced ayarlarda oc tabının içinde olabilir bu ayar. Her biosda olmayabiliyor galiba. Ama bence daha basit bir çözüm olarak amd driverının içinden gpu overclockingi manual olarak ayarlayıp minimum frekansı artırarak da ekran kartının kullandığı en düşük gücü artırarak kurtulabilirsiniz. En basit böyle çzöülebilir diye düşünüyorum. Benim ekran kartım amd olmadığı için ayarlarda gezip tam tarif edemiyorum yaklaşık bu şekildedir diye düşünüyorum.

Veya amd overlayi de açabilirsiniz o da gü tüketimini artırıyor galiba.

Son düzenleme:
söküp takarken etkilemiş ve tetiklemiş olabilirsiniz herkes yaşamıyor büyük ihtimalle bu durumu. Çok düşük enerjide olduğu için hassas olabilir, hatta belki ekran kartını söküp taksanız veya başka bir pcie x16 slotu varsa takarsanız bile düzelebilir. Ben anartınızın biosunu tam bulamadım ama advanced ayarlarda oc tabının içinde olabilir bu ayar. Her biosda olmayabiliyor galiba. Ama bence daha basit bir çözüm olarak amd driverının içinden gpu overclockingi manual olarak ayarlayıp minimum frekansı artırarak da ekran kartının kullandığı en düşük gücü artırarak kurtulabilirsiniz. En basit böyle çzöülebilir diye düşünüyorum. Benim ekran kartım amd olmadığı için ayarlarda gezip tam tarif edemiyorum yaklaşık bu şekildedir diye düşünüyorum.

Veya amd overlayi de açabilirsiniz o da gü tüketimini artırıyor galiba.
Kartımda gözlemlediğime göre voltaj sıfıra düşüyor. Bu normal mi boşta iken.

Peki bunun sebebi ne olabilir 0 voltaj olduğunda görüntü gitmiyor ama 0 voltaj olduğunu görebiliyorum.
Bilmiyorum, ama 0 voltta görüntü verememesi lazım güç cekemez. Büyük ihtimalle 0 dan yüksek volt verip gostermiyordur veya dalgalanma olduğu için görüntü gitmiyordur. Voltaja nereden baktiginiza da bağlı olabilir. Ama idle güç tüketimini bir şekilde artırıp sorunun tekrarlanmamasini saglayabilirseniz çözüm konusunda çok faydalı olacaktır. Çift monitör bağlamak, amd overlayi her yerde açmak, overclock ile minimum frekansı yükseltmek gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Eğer tekrarlanmazsa değişik çözümler uretebiliriz.

Bilmiyorum, ama 0 voltta görüntü verememesi lazım güç cekemez. Büyük ihtimalle 0 dan yüksek volt verip gostermiyordur veya dalgalanma olduğu için görüntü gitmiyordur. Voltaja nereden baktiginiza da bağlı olabilir. Ama idle güç tüketimini bir şekilde artırıp sorunun tekrarlanmamasini saglayabilirseniz çözüm konusunda çok faydalı olacaktır. Çift monitör bağlamak, amd overlayi her yerde açmak, overclock ile minimum frekansı yükseltmek gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Eğer tekrarlanmazsa değişik çözümler uretebiliriz.
Benimde aynı sorunum var dostum.Apu sistem ve git gel yapıyor ekran 2 kez HDMİ kablosu değistim fark etmedi ama HDMİ ve ya PSU kablosunu kasadan sök tak yapıyorum düzeliyor ve 2 3 gün sonra bilgisayarı açınca tekrar oluyor. Anlamadım gitti yeniden başlatınca düzelmiyor özellikle forumda ve YouTube de oluyor video açılırken ve bu arada servisten döndü sistem sorunu bulamadılar sanırsam pazartesi alacağım.

Bilmiyorum, ama 0 Volt'ta görüntü verememesi lazım güç cekemez. Büyük ihtimalle 0'dan yüksek Volt verip gostermiyordur veya dalgalanma olduğu için görüntü gitmiyordur. Voltaja nereden baktiginiza da bağlı olabilir. Ama Idle güç tüketimini bir şekilde artırıp sorunun tekrarlanmamasini saglayabilirseniz çözüm konusunda çok faydalı olacaktır. Çift monitör bağlamak, AMD overlayi her yerde açmak, overclock ile minimum frekansı yükseltmek gibi yöntemleri deneyebilirsiniz. Eğer tekrarlanmazsa değişik çözümler uretebiliriz.

MSI Afterburner ile birkaç ayar yaptım. Şu an sıkıntı yaşamıyorum gibi gözüküyor ama emin değilim. Eski bir kasa kullanıyorum USB bağlantısı yüzünden program çökmesi yaşadım. Her yolu deniyorum.

Sorun çözüldü fakat şu anlık neyin çözdüğünden emin değilim. BIOS üzerinden ekran kartı yazılımı üzerinden çeşitli ayarlar yaptım. 2 gündür siyah ekran sorunu ile karşılaşmıyorum. Oyunlarda zaten bir sıkıntı yoktu arkada planda birçok program çalışmasına rağmen veya program açmadığım halde voltaj düşmesi veya siyah ekran sorunu gitti. Net bir çözüm bilemiyorum garip bir durum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı