6700k vs 5820k vs 6800k

tr06

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni bir sistem toplayacağım. İsteğim uzun ömürlü sağlam kaliteli bir sistem toplamak. Gereksiz masraflardan uzak durmak, gaming diye boyanan süslü püslü gereksiz pahalı kartlardan da uzak durmak..
Öncelikle sorularım şunlar.. Belirteyim evvela, deli gibi oyun da oynamam. Lütfen i5 vs yeterli demeyin, i7 toplayacagım.

6700k ile Z170 tabanlı bir sistem mi toparlamak her açıdan uzun ömürlü olur? 6700k'nın kronik sorunları vs varmış, eğilip bükülme vs gibi.. O yüzden tereddüt ediyorum. 6700k'nın oyunlarda 1 numara olduğunu biliyorum.

6700k ile 5820k arasında tercih yapıp (fiyatları birbirine yakın olduğu için)x99 alt yapılı bir sistem mi toparlamak geleceğe dönük daha akıllıca bir tercih olur? ]5930k ile 5820k arasında performans olarak hiçbir farkın bulunmadıgını okudum.

6700k ile topladığımı düşünerek önereceğiniz z170 soketli en kaliteli kart hangisi olacaktır her açıdan..
(Asus ve MSI kartları güzel, fakat Gigabayte'da çok sağlam. MSI'ın kalitesiz bileşenler kullandığını söylüyorlar, Gigabayte için yazılımı zayıf deniyor, Asus için servisi malum ve kaliteli kartlarında kronik sorunlar çıkabiliyormuş)

6700k ile bir sistem toplarsam anakarttan pek kısmayacağım, en azından MSI G 7 modelini almayı planlıyorum. Eğer ki x99'lu bir sistem kurarsam, anakarttan kısıp ki en ucuzu belli fiyat olarak. O halde Asrock'un 900 TL olan ve MSI'ın x99 tabanlı kartlarını tavsiye ediyor musunuz? x99'un diğer modellerine göre çok sağlam durmuyorlar sanki.
5820k veya 6800k'yı kıyaslarsak, 6800k her açıdan daha sağlam bir işlemcidir, doğru mu?

x99 tabanlı bir sistemde karar kıldığımı varsayarak. Maliyet doğal olarak artıyor.. Anakart olarak öneriniz ne olur? MSI g7 modeli sizce nasıl x99 için?

Soğutma olarak hava ve sıvı soğutma arasında öneriniz nedir? Hava soğutma daha sağlam geliyor bana nedense..

Son olarak Corsair h115i hava soğutucusuna uygun fiyatlı kasa önerinizi öğrenmek isterim.
Kasa'nın uygun olup olmadığını nasıl anlıyoruz? Bunu merak ediyorum hava soğutucu için.

Teşekkürler.

Güncel.

En başta şunu söyleyeyim o eğip-bükme olayı eline alıp güç uyguladığın taktirde her işlemcide olabilir. Durduğu yerde bir işlemci aşırı ısıya maruz kalmadıkça bükülmez.

Tek ekran kartı kullanacak, SLI- CrossFire yapmayacaksan Z170 ve i7 6700K ikilisi gayet yeterli. Eğer iki ekran kartlı bir konfigürasyon kuracaksan i7 6800K - i7 5820k kesinlikle tavsiye etmem. Çünkü x28 PCI-Express hattına sahipler. Bunun yerine x40 PCI-Express hattına sahip olan ve ekran kartlarını x16-x16 tam verimde çalıştırabilecek olan i7 5930k ya da i7 6850k seçilmeli. Ki ben 6850k'yı öneririm çünkü aralarında yüksek bir fiyat farkı yok ayrıca 6850k 14 nm ile daha yeni bir mimariye sahip 22 nm'lik 5930k'ya göre. Bunun dışında aralarında çok ciddi bir performans farkı yok.

Anakart konusuna gelince ihtiyacına göre seçim yapmalısın. Misal online oyunları çok oyunuyorsan Killer LAN'ı olan, ses kalitesindeki ufak nüanslara önem veriyorsan ses kartı daha üst model olan bir anakart bakmalısın. Bunun dışında ek M2 ssd slotu gibi gereksiz şeyler için ekstra anakartı yüksek model almaya lüzum yok.

İşlemci soğutucusuna gelirsek, belirttiğin Corsair H115i modeli sıvı soğutmadır. Sende z170 veya x99 tabanlı bir sistem kuracağın ve sistemin overclock işlemine müsait olacağından hava soğutmaya göre daha yüksek soğutma sağlayan sıvı soğutma tercih etmelisin. Beğendiğin sıvı soğutmanın radyatörünün kasaya uygun olup olmadığını kasanın üretici sitesindeki özelliklerinden desteklediği radyatör mm'si ile sıvı soğutma radyatörünün mm'sini karşılaştırarak anlayabilirsin.

Merhaba, yeni bir sistem toplayacağım. İsteğim uzun ömürlü sağlam kaliteli bir sistem toplamak. Gereksiz masraflardan uzak durmak, gaming diye boyanan süslü püslü gereksiz pahalı kartlardan da uzak durmak..
Öncelikle sorularım şunlar.. Belirteyim evvela, deli gibi oyun da oynamam. Lütfen i5 vs yeterli demeyin, i7 toplayacagım.

6700k ile Z170 tabanlı bir sistem mi toparlamak her açıdan uzun ömürlü olur? 6700k'nın kronik sorunları vs varmış, eğilip bükülme vs gibi.. O yüzden tereddüt ediyorum. 6700k'nın oyunlarda 1 numara olduğunu biliyorum.

6700k ile 5820k arasında tercih yapıp (fiyatları birbirine yakın olduğu için)x99 alt yapılı bir sistem mi toparlamak geleceğe dönük daha akıllıca bir tercih olur? ]5930k ile 5820k arasında performans olarak hiçbir farkın bulunmadıgını okudum.

6700k ile topladığımı düşünerek önereceğiniz z170 soketli en kaliteli kart hangisi olacaktır her açıdan..
(Asus ve MSI kartları güzel, fakat Gigabayte'da çok sağlam. MSI'ın kalitesiz bileşenler kullandığını söylüyorlar, Gigabayte için yazılımı zayıf deniyor, Asus için servisi malum ve kaliteli kartlarında kronik sorunlar çıkabiliyormuş)

6700k ile bir sistem toplarsam anakarttan pek kısmayacağım, en azından MSI G 7 modelini almayı planlıyorum. Eğer ki x99'lu bir sistem kurarsam, anakarttan kısıp ki en ucuzu belli fiyat olarak. O halde Asrock'un 900 TL olan ve MSI'ın x99 tabanlı kartlarını tavsiye ediyor musunuz? x99'un diğer modellerine göre çok sağlam durmuyorlar sanki.
5820k veya 6800k'yı kıyaslarsak, 6800k her açıdan daha sağlam bir işlemcidir, doğru mu?

x99 tabanlı bir sistemde karar kıldığımı varsayarak. Maliyet doğal olarak artıyor.. Anakart olarak öneriniz ne olur? MSI g7 modeli sizce nasıl x99 için?

Soğutma olarak hava ve sıvı soğutma arasında öneriniz nedir? Hava soğutma daha sağlam geliyor bana nedense..

Son olarak Corsair h115i hava soğutucusuna uygun fiyatlı kasa önerinizi öğrenmek isterim.
Kasa'nın uygun olup olmadığını nasıl anlıyoruz? Bunu merak ediyorum hava soğutucu için.

Teşekkürler.

Güncel.
-SLI ile ilgilenecekseniz iyi bir işlemci, SLI destekleyen bir anakart ve güçlü bir PSU'ga ihtiyacınız var, ayrıca bu tür bir sistemin hakkını verebilecek bir monitör de lazım.

-Yok, ben sadece tek kart ile ilgileneceğim dersen İ7 6700K idealdir. Zaten oyun performansı bakımından en güçlü işlemci 6700K'dır.

-Anakart olarak ASRock X99 Taichi öneririm. Bütçe dostu ve kaliteli bir markadır.

-İ7 6800K bana göre İ7 5820K'dan daha iyidir.

-Böyle bir işlemciye su soğutma daha iyidir. Ya tek fanlı ya da çift fanlı seçebilirsin.

6700K yerine kesinlikle 5820K ile aynı fiyata bir X99 sistem toplayabilirsin 6800K'ya para vermene gerek yok ama üstüne ekleyebilcek maddi durumun varsa kesinlikle 6850K öneririm 40X PCIx16 veri yolu olduğu için. İleriye dönük olur, SLI düşünürsen en yüksek performansı alırsın.

İleriye dönük kelimesi ucu açık kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Misal benim ileriye dönük sistemde olmazsa olmaz başta anakart ve monitör gelir. Bu ikisi sık parça değiştiren biride olsan belkide en son değişecek parçalar olduğundan böyledir. Yani anakarta bağlı işlemci ekran kartı soğutucu ve kasayı zamanla değiştirebilirsin. Benim önerim sağlam bir Z170 anakart ve i5 6500 ve ekran kartına uygun monitör tercihten geçiyor.
İşlemciyi idareten kullanır kabylake 7700K çıkıncada satarsın.

Anakart bunu öneririm. Siteye güvenemiyorsan başka siteden daha pahalıya alabilirsin. Soğutucuda daha yeni bunu H115i alternatif olarak alabilirsin.

X99 platformunda bir sistem toplamaya karar verdim, birkaç sorum olacak, yardımlarınızı bekliyorum.

6800k ile 5820K
arasında seçim yapacak olsanız, hangisini seçersiniz?

Asrock X99 Taichi
modeli alınabilir mi? Eski bir model midir? Maksimum 1500 TL'ye kadar anakart öneriniz nedir? Kaliteli, stabil, bileşenlerin kalitesi, performanslı, uzun ömürlü olmasını istiyorum, görsellik mühim değil.

Soğutma olarak sıvı ve hava soğutma olarak sıvı soğutmayı mı tercih etmeliyiz? H115i modeli alınabilecek en kaliteli sıvı soğutma mıdır sizce? Hava soğutma için yine alınabilecek maksimum ürün ne olabilir?

H115i
'ye uygun orta seviyeli fiyatı olan kasa öneriniz nedir? MasterCase Pro 5 kasa uygun mu bu soğutma için?

X99'da 4+4+4+4 şeklinde RAM takılması gerekiyormuş doğru mu? 16 GB alacağım. Yani 4 adet RAM mi almalıyım? RAM öneriniz nedir X99 sistem için?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı