Çözüldü 6700XT hazır sistem görüntü vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

techone

Femtopat
Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D35 8 GB 3600MHz CL18 DDR4 RAM
SSD veya HDD modeli
WD Green SN350 1TB gen3 X4
Ekran kartı
ASUS Radeon RX 6700 XT Dual 12 GB
Anakart
ASUS Prime B450M K II AMD AM4 4400MHz
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 MPK 3.5GHz 32MB
Merhaba arkadaşlar,

Gaminggentr sitesinden cuma günü elime ulaşan sistemde monitörden görüntü alamıyorum, servis süreci öncesi yapabileceğimiz bir şey varsa tecrübelerinizden faydanlanmak istedim.

Sistem bilgisi:
AMD Ryzen 5 5600 MPK 3.5GHz 32MB.
ASUS Prime B450M K II AMD AM4 4400MHz.
ASUS Radeon RX 6700 XT Dual 12 GB
XPG Gammix D35 8 GB 3600MHz CL18 DDR4 RAM.
WD Green SN350 1TB gen3 X4 3200 MB okuma / 2500 MB yazma M.2 SSD
FSP Hyper Pro H3-650 650W 80+ Bronze PSU.

Monitör: Samsung curve 24 model: LX24RG50fzrxuf (mevcut eski bilgisayarda HDMI ile sorunsuz çalışıyor)

Ekran kartı harıç tüm sistem montajlı geldi, ekran kartını yuvasını oturtup sabitledim, güç kaynağından gelen kablolarını doğru şekilde taktım 8+6 pin.

Ekran kartının arkasında 3 DisplayPort 1 adet HDMI çıkışı var HDMI çıkışına taktım Samsung monitörle gelen HDMI hec kablosunu.

Bilgisayar çalışıyor ekran kartı hariç tüm fanlar dönüyor ancak monitöre görüntü gelmedi.
RAM'leri takıp çıkardım, ekran kartını güç kablolarını tamamını kontrol ettim, bir türlü görüntü alamadım.
Daha sonra sistemi aynı kabloyla salondaki televizyona takıp denedim ve görüntü aldım. TV de görüntü alınca Windows 11 Home kurmak için flashımı takıp TV'den aldığım görüntüyle Windows'u kurdum.
Windows kurulunca sorun çözülmüştür deyip tekrar monitörüme bağladım ama yine görüntü alamadım.
Bilgisayar açılırken F2 tuşuyla BIOS'a girdim ve monitörüm BIOS ekranında görüntü verdi. BIOS ekranından Windows 10 ve Windows 11 seçeneği gördüm zaten bir sistem varmış sanırım içinde bilmiyordum, Windows 11 ile devam et dedim ve sistemim açıldı. Sorun tamamen çözüldü sandım tüm Windows ve driver Update'lerimi yaptım 1-2 oyun denemesi yaptım ama CS2 de çatışma esnasında bayağı bir FPS düşmesi yedim ve bilgisayarı kapattım.

Bu sabah tekrar çalıştırdığımda hem farede ışık yok hem de yine monitörde görüntü yok moralim çok bozuldu ne yapacağımı şaşırdım arkadaşlar.

Denediklerim:
BIOS resetlemek için pil söküp 10 dk bekledim geri taktım.
RAM'leri çıkarıp taktım.
Ekran kartını defalarca çıkarıp taktım.
Farklı HDMI kablosu denedim.
Açılışta BIOS girerek açmayı denedim.
Kablo ve monitörü eski bilgisayarımda denedim sorunsuz çalışıyor.
Yeni sistemi TV'ye tekrar bağlamayı denedim ama görüntü yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemde 2 RAM varsa, tek RAM ile açmayı deneyin.
Çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yapıp sorunlu rami tespit ettim, pazartesi firmayla görüşüp yeni ram talep etcem.

Tek RAM'le açıldı ama sorun RAM'de değil anakarttaymış RAM soketinden sadece biri çalışıyor diğeri arızalı.
Uğraştıracak iade süreci RAM değiştirerek kolayca çözeceğim diye sevinmiştim.
Test etmeden nasıl gönderirler hayret ediyorum bir daha Gaming gen.tr'den el feneri bile almam.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yapıp sorunlu RAM'i tespit ettim, pazartesi firmayla görüşüp yeni RAM talep edeceğim.

Tek RAM'le açıldı ama sorun RAM'de değil anakarttaymış RAM soketinden sadece biri çalışıyor diğeri arızalı.
Test etmeden nasıl gönderirler hayret ediyorum bir daha Gaming gen.tr'den el feneri bile almam.

Diğer slotta tek RAM ile açılmıyor mu?

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yapıp sorunlu RAM'i tespit ettim, pazartesi firmayla görüşüp yeni RAM talep edeceğim.

Gene bir Gaming.Gen.TR mağduru.

Açılmıyor hocam 2 RAM de öndeki slotta çalışıyor sırayla denedim. Ama arkadaki slota takınca açılmıyor bilgisayar.

Genelde çift RAM Dual çalışmadığında buna bakılır, ama siz yine de işlemci soğutucusunun vidalarını biraz gevşetip, tekrar RAM takıp deneyin, bu sefer çift RAM ile deneyin.

Genelde çift RAM Dual çalışmadığında buna bakılır, ama siz yine de işlemci soğutucusunun vidalarını biraz gevşetip, tekrar RAM takıp deneyin, bu sefer çift RAM ile deneyin.
Dediğiniz şekilde gevşeterek denedim ancak değişen birşey olmadı. Anakart yada işlemci bir yerinde sorun var bu bilgisayarın tüm haftasonu bununla uğraştım, bilgisayardan soğudum açıkçası. Tüm ürünü geldiği şekilde paketledim yarın iade talebinde buluncam umarım iade süreci zorlu geçmez.

Sorun işlemcide çıktı arkadaşlar merak eden olursa diye paylaşmak istedim. Aldığım firmaya gönderdim yeni işlemci takıp aynı gün kargoya verdiler 5-6 saattir kullanıyorum bir sorun kalmamış.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı