68 OBP ile açık lisede sınıfta kalınır mı?

Stuff

Hectopat
Selamlar öncelikle herkese 12.sınıfım ve bu hafta açık liseye geçiyorum YKS sınavına daha iyi hazırlanabilmek için. Okul çok zaman alıyor bilmem ne biliyorsunuz zaten oraları önemli değil. Şu an OBP'm 68 yani 9, 10,11.sınıfın ortalaması. Açık liseye geçtiğimde açık lise sınavları konusunda sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum zaten çok basit oluyorlar + olarak YKS'ye çalıştığım için büyük bir problem olarak görmüyorum fakat şu anki ortalamamın 68 olmasından dolayı açık liseye geçtiğimde sınıfta kalıp kalmayacağımı merak ediyorum. Açıkçası öyle bir şey olur mu acaba? Açık lise sınavlarıyla OBP zaten yükselecek ama direkt sınıfta kalma gibi bir durum olmayacağından emin olmak istiyorum açıkçası.

Açık lise de öncelikle sınıfta kalma olayı yok. Kredinizi tamamlayınca mezun oluyorsunuz. Kısacası sınıfta kalmazsınız. O OBP olayı puanınızı da etkilemez, sadece YKS sınavı için etkiler. Açık lise de iş tamamen krediye bakıyor, rahat olabilirsiniz yani. Ayrıca kaç krediniz var? 170 kredi de mezun oluyorsunuz, ayrıca zorunlu derslerden de kalmamış olmanız gerekiyor.

11.sınıfta ortalamam 98'di. Lise genel diploma puanımı iyice arttırmak için 12.sınıfta açık liseye geçtim hocam sınavlarını gözün kapalı çözersin dedi. Girdiğimde kredim çok yüksekti 1 tane sözel ders almam gerekiyordu zorunlu oda. Bende hocamın lafına güvenip matematik falan her şeyi aldım. Lise genel diploma puanım 93.88 oldu açık liseyi de bitirince, daha iyisini yapabileceğimi düşünüyorum açıkta okumasaydım. Öncelikle açık lise okuyup dershaneye gideceksen 12.sınıf konularını çalışman lazım özellikle. Dershanede TYT'den başlanırsa sınavlarında zorlanırsın bilgin olsun. Matematik, fen soruları öyle kolay değildi. Matematikte bildiğin trigonometri, türev falan sordular benim daha türevden haberim yoktu. Belki de sınav zorluğu kredimin yüksek olmasından dolayıdır ama yine de yazayım dedim. Açık liselerde kredi var. OBP yok, kredine göre sana bir 12.sınıf ortalaması veriyor. Okuduğun 4 senenin notlarının ortalamasıda diploma notunu çıkarıyor. Diploma notuna göre de üniversite sınavında sana ek puan geliyor.

Son düzenleme:
@Aly35, açık lise de üniversite notunu etkiler. Evet, OBP olayı yok ancak belirli bir notlar alıyorsunuz. Onların ortalaması alınır.

Yazımda zaten OBP değil kredinin olduğunu söyledim ama yine de teşekkürler. Tabii ki de Açık Lise de etkileyecek diploma puanını zaten diploma puanı denilen şey 4 sene boyunca alınan sene sonu notlarının ortalaması.

Son düzenleme:
Açık lise de öncelikle sınıfta kalma olayı yok. Kredinizi tamamlayınca mezun oluyorsunuz. Kısacası sınıfta kalmazsınız. O OBP olayı puanınızı da etkilemez, sadece YKS sınavı için etkiler. Açık lise de iş tamamen krediye bakıyor, rahat olabilirsiniz yani. Ayrıca kaç krediniz var? 170 kredi de mezun oluyorsunuz, ayrıca zorunlu derslerden de kalmamış olmanız gerekiyor.

Kaç kredim olacağını hesaplayabilmiş değilim açıkçası.

Geri
Yukarı