680.000 TL SUV araç önerisi

shush

Hectopat
En fazla 680.000 TL olacak şekilde SUV önerisi bekliyorum. Kaç model olduğu önemli değil. Honda CRV veya Volvo düşünüyoruz ama diğer fikirlere de açığım. Araba satın alırken temel olarak hangi faktörlere dikkat edileceğini pek bilmiyorum. Kilometresi, hasar kaydı, piyasasının hızlı olup olmadığı, parça bulunurluğu vs. en avantajlı modelleri arıyorum.

En fazla 680.000 TL olacak şekilde SUV önerisi bekliyorum. Kaç model olduğu önemli değil. Honda CR-V veya Volvo düşünüyoruz ama diğer fikirlere de açığım. Araba satın alırken temel olarak hangi faktörlere dikkat edileceğini pek bilmiyorum. Kilometresi, hasar kaydı, piyasasının hızlı olup olmadığı, parça bulunurluğu vs. en avantajlı modelleri arıyorum.

Yılda ne kadar kilometre yapacaksınız?
Eğer 10.000Km'ye kadar kullanacaksanız benzinli araç, 10.000Km'nin üzerine çıkacaksanız dizel araç öneririm.
O bütçelere maalesef Volvo bulamazsınız. Hyundai, Opel, Kia, Honda, Ford, Renault ve Nissan modelleri bulabilirsiniz.
Hyundai Kona için:
Ford Kuga için:
Nissan Qashqai için:

En fazla 680.000 TL olacak şekilde SUV önerisi bekliyorum. Kaç model olduğu önemli değil. Honda CR-V veya Volvo düşünüyoruz ama diğer fikirlere de açığım. Araba satın alırken temel olarak hangi faktörlere dikkat edileceğini pek bilmiyorum. Kilometresi, hasar kaydı, piyasasının hızlı olup olmadığı, parça bulunurluğu vs. en avantajlı modelleri arıyorum.

2014 consept Plus Kia sportage kullanıyoruz. Öneririm cidden güzel bir araçtır. Sizi konfor ve performans olarak üzmez. 1.6 benzinli 136bglik versiyon bizdeki. Bu motor seçeneğine ek 2.0 180bglik dizel versiyonu da bulunmakta. Araç 2010 yılında satışa çıktığında euroncap tarafından sınıfının en sağlamı seçilmiş bir araç. Yakıt olarak ise şehir içi eco modda 8.9 litre şehir dışı ise 6.5 litrelere kadar düşüyor. Muğla'ya gidiş, 1 hafta boyunca şehir içi gezi ve Muğla'dan İstanbul'a dönüşte karma yakıt tüketimi eco moddan çıkarılmamış şekilde 7.4-7.6 litre civarlarında idi. Eco modda iken performans kötü bir hal almıyor yine bozuk yollarda gezilebiliyor (Muğla'da çokça toprak ve çamur yola girdik). Aracı kesinlikle öneririm. Bu fiyatlarda 2015, 1-2 parça boyalı veya tramer kayıtsız bir sportage bulabilirsiniz. Aracın sesli komut opsiyonu olan bir model bulabilirseniz güzel olur sesli komut ile şarkı değiştirme ve araca telefon bağlı iken rehberdeb arama yapma gibi özellikleri kullanmak rahat olacaktır. Bunlara ek olrak ise 45 bin km ve 6 yıl Kia cerato kullandık 1 defa arıza verdiğine şahit olmadım. 20 bin km ve 3 yıldır Kia sportage kullanıyoruz 1 defa arıza vermedi.

Öncelikle kaç model olduğu önemli değil demeyin, önemli. Hatta araç alırken en önemli şeylerden biri yılı ve kmsi. Çünkü eninde sonunda sizde satacaksınız bu aracı, ileriyi düşünün.
1) Tavsiyem, bu fiyatlarda 2014-2015'ten aşağı ve 120 bin kmden yukarı araç bakmayın. Kendi kullanacağınız zamanıda içine katın.
2) Ağır hasarlı aracı satmak zor olur, ağır hasar kaydı olmamasına dikkat edin. Ön kaput, tavan, şase ve airbag kontrol edilmesi ilk ve en önemli yerler denir genelde. Muhakkak almadan önce ekspertize götürün, üç kuruş için riske atmayın paranızı.
3) Manuel pek düşünmeyin, artık kullanan çok azaldı ve zor satılıyor. Hele ki böyle yüksek fiyatlarda. O yüzden otomatik düşünün.
4) Bilindik markaları tercih etmeniz yararınıza olur, çabuk elden çıkar. Toyota, Opel, Nissan, Fiat, Dacia ve daha bir çok marka ikinci elde en hızlı giden markalar. Honda'nında piyasası var baya sanırım, alabilirsiniz.
5) Aklıma gelen beğendiğim araçlar:
Nissan Qashqai, Toyota CHR, Kia Stonic, Opel Mokka. Hyundai Kona'yıda beğeniyorum ama o fiyatları edeceğini düşünmüyorum.

Mümkün olduğu kadar düşük km, yeni model ve bakımlı araç almaya çalışın. Şehirde yaşayanlar için 4x4 özelliği pekte önemli değil. Ekstradan bakım ve yakıt sarfiyatı anlamına gelir. Belirttiğiniz fiyata çok temiz ve modelli araç almak zor. Fakat Hyundai Tucson, Kia Sportage 1.6 benzinli-LPG'li modelleri alınabilir.

2001 model Volvo mu düşünüyorsunuz?

2001 model Volvo mu düşünüyorsunuz?
2005-2010 model arası XC90 modellerine bakıyordum. Ama önceliğimiz Honda CRV olması şu an. Yeni ve alt segment yerine eski ve orta-yüksek segment düşündük. Kia, Hyundai gibi modeller pek cazip gelmedi şimdilik. Mantıksız mı düşünüyoruz bilmiyorum. Mesela 2008 model CR-V 2.0 i-VTEC tercih edilebilir mi alt segment yeni modeller varken?

2005-2010 model arası XC90 modellerine bakıyordum. Ama önceliğimiz Honda CR-V olması şu an. Yeni ve alt segment yerine eski ve orta-yüksek segment düşündük. Kia, Hyundai gibi modeller pek cazip gelmedi şimdilik. Mantıksız mı düşünüyoruz bilmiyorum. Mesela 2008 model CR-V 2.0 i-VTEC tercih edilebilir mi alt segment yeni modeller varken?

Açıkçası araba bakıyorken km ve model yılı en önemli şeylerden birisi önerim mümkünse eski bir araba almayın bakımlı, düşük Km'li ve model yılı yüksek olan araçlara baksanız iyi olur güvenliğe çok önem vermiyorsanız Ford kuga bakabilirsiniz.

2005-2010 model arası XC90 modellerine bakıyordum. Ama önceliğimiz Honda CRV olması şu an. Yeni ve alt segment yerine eski ve orta-yüksek segment düşündük. Kia, Hyundai gibi modeller pek cazip gelmedi şimdilik. Mantıksız mı düşünüyoruz bilmiyorum. Mesela 2008 model CR-V 2.0 i-VTEC tercih edilebilir mi alt segment yeni modeller varken?
Evet, tercihiniz aşırı yanlış olur bence. 2005 model bir arabadan daha ne bekleyebilirsiniz ki? Ne kadar üst marka olursa olsun. 2005 yılında dünyadaki teknolojiyi bir düşünün, o araç size ne verebilir? Tuşlu Nokia kullanıyorduk yahu o yıllarda :)
Bütçeniz gayet iyi. Güncel, günümüzün modern araçları varken, gidip 20 yaşına yaklaşmış bir araca o kadar para dökmezdim ben olsam.

Birde yakıt tüketiminide düşünün. Yakıtta çok pahalı artık 2.0 motorlar hem yakıt, hem vergi yönünden dezavantaj. Ama yinede tercih sizin tabi.

Geri
Yukarı