6800XT sistem kendiliğinden kapanıyor

CrueL77

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yeni bir bilgisayar topladım normal çalışırken herhangi bir sorun yok ancak PUBG oynadığı zaman ortalama 10 dakika ile 1 saat arasında PC kendini resetliyor. Aslında herhangi bir mavi ekran vermiyor direkt kararıyor ve 1 dakika sonra baştan başlıyor. Ancak minidump klasöründe bazı dosyalar gördüm sizce problem neden kaynaklanıyor olabilir? Minidump dosyasını ekte gönderiyorum.

İşlemci: AMD 5900X.
Ekran kartı: 6800XT.
RAM: 32 GB.
Anakart: MSI MPG X570 GAMING Plus.
Güç kaynağı: Xigmatek Vector s 1050W 80+ Silver.
İşletim sistemi: Win 10 64 Bit.

Sorunun güç kaynağından olabileceğini düşünüp güç kaynağına stress test yaptım, yaklaşık 1 saat boyunca PC'yi tam yüke soktum. Ancak herhangi bir kapanma veya donma yaşamadım. Herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu düne kadar ben de yaşıyordum. Format attım, CPB kapattım falan bir sürü şey denedim. Olmadı.

En son belki oksitlenme vardır diye ekran kartı, SSD ve RAM'in pinlerini silgi ile sildim artı olarak bir de slotlarında biraz toz birikmiş onları temizledim. Ek olarak BIOS pili çıkararak BIOS sıfırlaması da yaptım. Dünden beri sorun görünmüyor ancak hala test aşamasındayım.

Bu arada DDU ile ekran kartı driverini kaldırıp WHQL olan driveri kurdum ancak sonuç değişmedi. Ayrıca her kapandığında da Minidump dosyası oluşmuyor. Bazen oluşuyor.
Yeni bir durum tespit ettim. OCCT programında Memtest yaptığım zaman sistem ilk 10 saniye içerisinde kitlenip restart atıyor.

2 x 16GB Gskill Ripjaws 3600 mhz 18CL RAM var. Ramları çıkarıp ayrı ayrı takıp test ettim. Ancak sonuç değişmedi yine restart atıyor.

Anakart ile RAM uyuşmazlığı mı var acaba?

Bu arada DDU ile ekran kartı driverini kaldırıp WHQL olan driveri kurdum ancak sonuç değişmedi. Ayrıca her kapandığında da minidump dosyası oluşmuyor. Bazen oluşuyor.
Yeni bir durum tespit ettim. OCCT programında Memtest yaptığım zaman sistem ilk 10 saniye içerisinde kitlenip restart atıyor.

2 X 16 GB G.Skill Ripjaws 3600 MHz 18CL RAM var. RAM'ları çıkarıp ayrı ayrı takıp test ettim. Ancak sonuç değişmedi yine restart atıyor.

Anakart ile RAM uyuşmazlığı mı var acaba?

X. M. P açık bir şekilde mi yaptınız? İkisini birlikte takılı Memtest86 yapın.

1. DDU'yu indirin.
2. en güncel sürücüyü indirin.
3. internet bağlantınızı kesin.
4 internet bağlantısı kesikken DDU ile sürücüyü silin.
5 silme islemi bittikten sonra program files ve program files 86 klasörü içindeki kalıntıları silin.
6 indirdiğiniz sürücüyü kurun.
7 interner bağlantısını sağlayın.

Not: İnternet bağlantısını kesme nedeni DDU ile sildikten sonra Windows otomatik sürücü yüklüyor ve sizde yeni sürücüyü kurdugunuz zaman üzerine yazılıyor bu seferde sürücü çakışmaları yaşanıyor ekran kartı yeni bir ekran kartı bu sorunlar olabiliyor.
Bende RTX 3070 de oyundan atma sorunu yaşıyordum. Eski Driver'lar kullanıyordum NVIDIA ile görüşmem sonunda bu şekilde çözüm bulduk şu an 2 gündür sorunsuz şekilde kullanıyorum.

Herhangi bir sonuç alamadım PC'yi geri gönderdim. Aldığım yer inceleyecek sonuçları buradan yazarım.
Arkadaşlar merhaba
Merhaba, yeni bir bilgisayar topladım normal çalışırken herhangi bir sorun yok ancak PUBG oynadığı zaman ortalama 10 dakika ile 1 saat arasında PC kendini resetliyor. Aslında herhangi bir mavi ekran vermiyor direkt kararıyor ve 1 dakika sonra baştan başlıyor. Ancak minidump klasöründe bazı dosyalar gördüm sizce problem neden kaynaklanıyor olabilir? Minidump dosyasını ekte gönderiyorum.

İşlemci: AMD 5900X.
Ekran kartı: 6800XT.
RAM: 32 GB.
Anakart: MSI MPG X570 GAMING Plus.
Güç kaynağı: Xigmatek Vector s 1050W 80+ Silver.
İşletim sistemi: Win 10 64 Bit.

Sorunun güç kaynağından olabileceğini düşünüp güç kaynağına stress test yaptım, yaklaşık 1 saat boyunca PC'yi tam yüke soktum. Ancak herhangi bir kapanma veya donma yaşamadım. Herkese teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba, ürünü iade ettim ancak yapılan testler doğrultusunda her parça tek tek değişmesine rağmen sistem yine de ağır yük altında çöküyor.

Bu konu üzerine araştırma yaptım ve forum sitelerinde birçok kişinin aynı sorunu yaşadığını gördüm. AMD'nin 6xxx serisi ekran kartları sanırım sorunlu. Sorunun yazılımsal olduğu düşünülüyor ancak henüz kararlı bir sürüm gelmiş değil. 5900x işlemci ve 6800xt ve 6900xt ile sistem kurup sorun yaşayan var mı merak ediyorum.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı