7 bin TL'ye RTX 3070 almak mı RTX4000 serisini beklemek mi mantıklı?

Bütçe
7000-9000 TL

Mahirdgr

Hectopat
Selamünaleyküm, malumunuz madencilik bitti gibi duruyor hâli ile 2. el RTX 3070 7K RTX 3080 8-9k babında bulunabiliyor. PC toplayacağım, bu fiyatta almak mantıklı mı? Fiyatlar daha fazla düşer mi? RTX 4000 serisi çıkacağı zaman RTX 3000 serisinin 2. Elinde fiyatlarda bir etkisi olur mu? İlk etapta tepe modeller satışa çıkacağı için piyasaya ne denli etkisi olabilir? Beklerken madencilikte bir gelişme yaşanırsa fiyatlar geri yükselebilir sizce bu riski almak mantıklı mı? Ama aynı zamanda stok eritmek için RTX 3000 serisinde sıfır fiyatı düşüşü yaşanır mı?
Değerli yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler ☺️

Son düzenleme:
8-9 bin liralık 3080'den pek birşey bekleme bence. (Mining ile eskitilmiştir muhtelemen) Zaten fiyatlar şu an stok eritme amaçlı düşmüş durumda. Ancak RTX 4070 ve 4080 serisi çıkıp fiyatına gelene kadar da 1 sene geçer diye düşünüyorum. TL durumuna göre 4070 için belki de 20 bin liralar telaffuz edilebilir.

8-9 bin liralık 3080'den pek birşey bekleme bence. (Mining ile eskitilmiştir muhtelemen) Zaten fiyatlar şu an stok eritme amaçlı düşmüş durumda. Ancak RTX 4070 ve 4080 serisi çıkıp fiyatına gelene kadar da 1 sene geçer diye düşünüyorum. TL durumuna göre 4070 için belki de 20 bin liralar telaffuz edilebilir.

Dostum iyi şartlarda mining yapılırsa oyun oynamaktan bir farkı yok. İkisinde de yük biniyor ve kart zamanla yıpranıyor normal olarak. Öcü gibi davranmayın. Tabii gidip alsın demiyorum konudan bağımsız olarak sana cevap verdim.

Ayrıca arkadaşlar doğru söylüyor. O bütçelere 4XXX serisi alabileceğiniz sanmıyorum.

RTX 4000 serisi almak elbette daha mantıklı. Ancak bütçeniz dahilinde temiz bir RTX 3000'de işinizi rahatça görür. Ancak miningden çıkma kart ne kadar sağlıklıdır ? Orası meçhul.

Geri
Yukarı