7 HDD bağlı sistem yavaş açılıyor

Becks

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar 2017 ortası gibi topladığım sistemin özellikleri aşağıdaki gibidir.

İşletim sistemi: Windows 10 Pro
İşlemci: i7 7700K 4.20 GHz
Anakart: Asus Z170 Deluxe
Ekran Kartı: AMD Readon RX460 2 GB
RAM: Corsair Vengeance LED Red 16GB 3200MHz DDR4 CL16
HDD: Kingston 120GB 450MB-450MB/s 2,5” Sata 3 SSD

Şimdi bu sisteme 23 TB film arşivimin bulunduğu 7 adet dahili ve harici HDD'ler USB ve sata üzerinden bağlı. Bu haldeyken PC'nin açılması 1 dakikaya yakın sürüyor. BIOS güncellemesi veya ayarı vs deneme rağmen üstesinden gelemedim. BIOS't diğer bağlı tüm HDD'ler boot kısmında disabled konumda. Sistemin kurulu olduğu SSD dışındaki tüm bağlı HDD'lerin bağlantılarını çıkardığımda sistem gayet hızlı şekilde acılıyor. Ama sürekli HDD bağla sök yapmak mümkün değil bu yüzden buna bir çözüm önerisi var mı? Yani bu PC'nin her şey bağlıyken yavaş açılması sizce normal mi? Yoksa benim yapmadığım veya bilmediğim bir noktadan dolayı mı bu yavaş açılma oluyor? Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlar fikirlerini yazmalarını rica ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem açılırken kendi kurulu olduğu diskten başlatır. Fakat diğer disklerin hepsini okumasa da gene bir miktar veri okur. Arşiviniz az denilebilecek türden değil. Bence açılma süreniz normal.

Sistem açılırken kendi kurulu olduğu diskten başlatır. Fakat diğer disklerin hepsini okumasa da gene bir miktar veri okur. Arşiviniz az denilebilecek türden değil. Bence açılma süreniz normal.

Anlıyorum ama yani bu kadar uzun sürmesi yine de bana çok mantıklı gelmiyor doğrusu.
Bence de normal, 7 HDD, 23 TB veri nedir hocam.

Valla nereden bakarsanız 8-10 yıldır süren bir arşivin birikimi. O yüzden veri oldukça fazla ve üstüne eklemeye devam ediyorum hala. Bu sebeple her an istediğim filme ulaşabilmek için hepsini bağlı tutuyorum. Yani bu yavaş açılma normalse eğer elbetteki sıkıntı değil sonuçta kim bu tarz bir durum içinde olsa aynı olacak diyebilirim ama eğer normal değilse işte sorun burada. Sebep ne?

Son düzenleme:
Anlıyorum ama yani bu kadar uzun sürmesi yine de bana çok mantıklı gelmiyor doğrusu.

Valla nereden bakarsanız 8-10 yıldır süren bir arşivin birikimi. O yüzden veri oldukça fazla ve üstüne eklemeye devam ediyorum hala. Bu sebeple her an istediğim filme ulaşabilmek için hepsini bağlı tutuyorum. Yani bu yavaş açılma normalse eğer elbetteki sıkıntı değil sonuçta kim bu tarz bir durum içinde olsa aynı olacak diyebilirim ama eğer normal değilse işte sorun burada. Sebep ne?
Dediğim gibi çok büyük bir boyut. Bence gayet normal 1 dk.

bende de böyle bir sorun vardı. Harddisk takılıyken sistem baya geç açılıyordu. Çıkardığımda hızlı. Harddiski garantiye gönderdim yenisini verdiler.

Geri
Yukarı