SSD'li UEFI sistem yavaş açılıyor

Öğleyin ben de saydım. Güncel bir sistem...
Asus anakartının logosunu gösterene kadar 10 saniye geçmişti bile.
Power düğmesinden başlayıp masaüstünün gelmesi 29 saniye sürdü.
Uefisiz format, Nvidia sürücü, Asus GPU Tweak, Msi Afterburner, Kaspersky Antivirus, Realtek Wifi programı, ses sürücüleri, USB aygıtları, Java güncelleme aracı falan derken epey servis var.

Öğleyin ben de saydım. Güncel bir sistem...
Asus anakartının logosunu gösterene kadar 10 saniye geçmişti bile.
Power düğmesinden başlayıp masaüstünün gelmesi 29 saniye sürdü.
Uefisiz format, Nvidia sürücü, Asus GPU Tweak, Msi Afterburner, Kaspersky Antivirus, Realtek Wifi programı, ses sürücüleri, USB aygıtları, Java güncelleme aracı falan derken epey servis var.
Crucial BX500 240 GB'dan memnun musunuz. Laptop'ta çok ısınıyor deniyor.

Recep Bey size bir şey sorabilir miyim Crucial 240 GB fazla ısınıyor deniyor doğru mudur acaba? Almayı düşünüyorum laptop'a yükseltme yapacağım. 5400 Rpm hard disk'ten bıktım çünkü.
Ben imzamdaki laptopta kullanıyorum. Aynen 5400 Rpm diskin yavaşlığında ısıyı hissetmiyoruz. SSD'den sonra sistem hızlanınca ısıyı farkediyoruz. Biraz da garip geliyor. Yani aslında donanımda termal bakım zamanı gelmiş olduğunu farkediyoruz böylece. Bakım yapıp gözlemlemek lazım.

Ben imzamdaki laptopta kullanıyorum. Aynen 5400 Rpm diskin yavaşlığında ısıyı hissetmiyoruz. SSD'den sonra sistem hızlanınca ısıyı farkediyoruz. Biraz da garip geliyor. Yani aslında donanımda termal bakım zamanı gelmiş olduğunu farkediyoruz böylece. Bakım yapıp gözlemlemek lazım.
Sorun çıkartır mı 7 - 8 yıl kullanmayı planlıyorum.

Sorun çıkartır mı 7 - 8 yıl kullanmayı planlıyorum.
Bakımını yapınca sorun azalır. Fan sesi rahatsız ediyorsa soğutucu alabilirsiniz.
Ben zaten laptopta daha çok PrimeOS ve GNU/Linux kullanıyorum. Bunlarla fan sesini duymuyorum bile. Ama Windows 10 ısı ve ses yapıyor. Ne kadar gider bilmiyorum.
Bir de benim laptopta HDMI çıkışı dahili anakarttan. TV'ye veya harici bir ekrana taktığım zaman sisteme daha çok yük biniyor.
Sizinki umarım harici karttandır.

Ekran kartının UEFI desteği olmalı. CSM'yi kaaptıp dene.
Ekran kartı UEFI desteği var. CSM kapattığımda 23-24 saniyelere düştü. Teşekkürler.
Recep Bey size bir şey sorabilir miyim Crucial 240 GB fazla ısınıyor deniyor doğru mudur acaba? Almayı düşünüyorum laptop'a yükseltme yapacağım. 5400 Rpm hard disk'ten bıktım çünkü.
Yeni modelleri için çözüldü deniyordu. Biraz ona biraz da SSD'nin hemen fanların yanında olmasına güvenerek aldım. Ama laptop için alcacaksanız tavsiyem Samsung SSD'dir.

Ekran kartı UEFI desteği var. CSM kapattığımda 23-24 saniyelere düştü. Teşekkürler.

Yeni modelleri için çözüldü deniyordu. Biraz ona biraz da SSD'nin hemen fanların yanında olmasına güvenerek aldım. Ama laptop için alcacaksanız tavsiyem Samsung SSD'dir.
Samsung SSD alacak bütçem yok maalesef ne önerirsiniz. Her SSD'de farklı sorun Crucial ısınıyor Toshiba Adata kronik arızlaı Kingston A400 takılıyor Sandisk SSD Plus'da farklı sorunlar. Şuan kafam çok karışık ne alacağım bilemiyorum. Crucial olarak ne önerirsiniz. Maksimum 300 TL bütçem var.

Geri
Yukarı