7. nesil işlemciler beklenmeli mi?

ForquesT

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. 6. nesil işlemci alınır mı yoksa 7. nesil işlemcileri mi beklemeliyim? Zaman problemim yok. Şimdi veya 2-3 ay sonra sistem toplamam pek bir fark yaratmıyor yani. Ne zaman çıkacağı belli mi?

Beklemenin sonu yok. Alın bi Skylake. Zaten büyük ihtimalle anakart desteği olur. Yani umarım. :D Olursa direkt işlemciyi değiştirebilirsiniz.

Skylake çıkalı baya bi süre oldu. 7. nesil işlemciler de 1151 soketlere uygun olacakmış onda problem yok da sürekli al-sat yapmakla uğraşmak istemiyorum. O yüzden yeni jenerasyonu beklemek istiyorum aslında.

İstiyorsanız bekleyin. Ancak ben olsam direkt alırdım. Örneğin lisedeyken bir arkadaşım iPhone 3GS kullanıyordu ve iPhone 5 çıkınca alıcam diyordu. Sonra bekledi. Bekledi, bekledi. Şimdi ise iPhone 6 kullanıyor. O çıkınca da "Nasılsa iki senede bir çıkıyor." diye düşünmeyin sonra...

7.nesil yine 6.nesil gibi 14 nanometre (nm) teknolojisi ile üretilecekmiş. Yani çok büyük bir yenilik getireceğini sanmıyorum, yenilikler olur ama performansa etkisi çok olmaz gibi.

İşlemci içindeki entegre ekran kartlarının performansı yükselecek gibi görünüyor 7.nesilde. Belki birkaç küçük değişiklikte olabilir.

Bundan sonra çıkacak 8.nesil ise 10nm teknolojisini kullanacakmış, onlar daha iyi olur.

Eğer çok önemli bi gelişme olacaksa bekle ama başka türlü gerek varmı acaba, zaten ev kullanımında iyi bi işlemci her hizmeti rahatlıkla sunabiliyor fazlasına ihtiyacın varmı onu kararlaştır önce derim.

Artık Process - Architecture - Optimization olarak üretileceğinden, Kaby Lake (Optimization) bu cycle daki son seri. Cannonlake (Process) olarak çıkacağından bu seride fark olacaktır. Şimdiden Skylake alabilirsiniz beklemeye değecek büyük değerler ve özellikler yok.

7. Nesil çıktığında AMD yeni bir seri tanıtır ve bekleriz, sonra 8. Nesil tanıtılır bekleriz, bu böyle devam eder. Eğer "Zaman problemim yok, yeni işlemciler çıkacak beklememeliyim." diye düşünürsek sonsuza kadar bekleriz.

Çok bir fark olacağını düşünmüyorum. Zaten işlemciler nerwdeyse bilgisayarın en uzun süre giden bileşeni. Tabii ki tercih sana kalmış.

Yeni konular

Geri
Yukarı