%70 Burs İle Özel Lise Mi, Yoksa Adrese Dayalı Anadolu Lisesi Mi?

Sizce Hangisi?

• Oy verenlerin toplamı
    24

mertuzun4114

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar.

Kocaeli'de oturuyorum dediğim adrese dayalı okul Kocaeli Anadolu Lisesi 1980'de kurulan ilk Anadolu Lisesi Kocaeli'nin. Geçen sene 4.90 ile kapatmış yüzdelik olarak puanda 478 falan. Bu sene bu okulu NİTELİKSİZ yaptılar. Sizce bu okula mı gitmek daha mantıklı, yoksa Uğur Kolejine %70 burs ile gitmek mi daha mantıklı? Bu arada Özel okulda servis parası vermiyeceğiz. Yürüme mesafesinde. Mesela Anadolu Lisesine gitsem de veya Fen Lisesi'ne Dershane'ye gidecektim. Fakat Uğur'da bedavaya dershaneye de gidilebiliyor. Sizce hangisi daha mantıklı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Okulun kalitesini puanı göstermez. İstanbul' da zamanında 480 küsür puanla girdiğim anadolu lisesinde hocaların hepsi salla başı al maaşı modundaydı. Tarihçimiz 9. sınıfın ilk 3 ayı derse girmedi. 3. ayın sonunda toplantı oldu ve aileme beni şikayet etti dersin akışını bozuyor diye. 3 normal lise değiştim en son 4. olarak özelde okudum. Hiçbirinin kalitesi özele yaklaşamıyordu bile. Ama benim okuduklarım kötüydü diye dediğin yer de kötü olacak değil sen yine bulabilirsen okuyanlardan ya da mezunlardan araştır özeli de aynı şekilde araştır.

Yakınındaki AL ne kadar eski ve kaliteli olsa bile artık niteliksiz olduğu için ipini koparan oraya gidecektir eğer fen lisesine gidebiliyorsanız gidin gidemiyorsanız da özele gidin.

Öğretmen kadrosu iyiyse eğer hiç düşünmeden özel okulu tercih edebilirsin. Düşündüğün Anadolu Lisesi iyiyse eğer onada gidebilirsin. Tavsiyem özel okuldur :)

Tamamen öğretmen kadrosu önemli. Anadolu Lisesi'nin öğretmen kadrosu gayet iyi ise gelen öğrenciler bir şeyi değiştirmez. Ortam kötü olsa da ders konusu yine sana kalmış. Sen çalışırsan, hocaları dinlersen yaparsın. Öğretmen kadrosu özel lisenin sahip olduğundan kötü ise özel lise daha iyi olacaktır.

Tamamen öğretmen kadrosu önemli. Anadolu Lisesi'nin öğretmen kadrosu gayet iyi ise gelen öğrenciler bir şeyi değiştirmez. Ortam kötü olsa da ders konusu yine sana kalmış. Sen çalışırsan, hocaları dinlersen yaparsın. Öğretmen kadrosu özel lisenin sahip olduğundan kötü ise özel lise daha iyi olacaktır.
Öğretmen kadrosu iyi fakat o kötü öğrencilerden dolayı o öğretmenler okulda kalmayacaklardır bence. Fen Lisesi istediği öğretmenleri alabiliyor.
Yakınındaki AL ne kadar eski ve kaliteli olsa bile artık niteliksiz olduğu için ipini koparan oraya gidecektir eğer fen lisesine gidebiliyorsanız gidin gidemiyorsanız da özele gidin.
Doğru söylemişsiniz kadrosu da baya iyi bilindik öğretmenlerden.

Öğretmen kadrosu iyi fakat o kötü öğrencilerden dolayı o öğretmenler okulda kalmayacaklardır bence. Fen Lisesi istediği öğretmenleri alabiliyor.

Doğru söylemişsiniz kadrosu da baya iyi bilindik öğretmenlerden.

Anadolu lisesinin öğretmenlerinin ayrılması gibi bi şey çok söz konusu olmayacaktır bence.

Dediğin Anadolu Lisesi gayet iyi bir lise. Eski öğretmen kadrosunun çok değişeceğini sanmam. Senin oradaki Uğur Lisesini bilemem ama bizim burada 1. sınıf ile 12. sınıf aynı binada :) Ve eğitimi çok iyi değil. (Tabi bu Uğur'dan Uğur'a değişecektir)

Şu an kararımıza göre Özel Okul. Çünkü Kocaeli Anadolu Lisesine iti kopuk herkes gidicek. O öğretmenler orda kalmaz. Ta 15 km'den hoca geliyor o okula ders anlatmak için. Sevdiği için. Asıl haksızlık geçen sene veya 10. ,11. ,12. sınıflara yapıldı. Onlar sınavla girmişlerdi. Şimdi adrese dayalı. Özel okula gitmememin sebebi aslında ailemin benden fen lisesi beklemesi. Çünkü deneme sınavlarında fen lisesine gidecek kadar net çıkarıyordum. Ve gece gündüz çalışıyordum. Ailem de bunu bildikleri için Özel Okula gönderecekler. Benim fen lisesesine girememdeki tek sorun soruları anlayamamam. Çünkü çok kitap okumadım. Yani matematik'te konuyu bildiğim halde soruları anlamadığım için yapamadım. İşte bu da çok koydu bana. Neyse bana yardım ettiğiniz için teşekkür ederim. Sınava girecek olan varsa şimdiden size tavsiye veriyorum bol bol kitap okuyun ve diğer dersleri önemsemeyin. Sizin için Türkçe,Fen ve Matematik'ten iyi net yapmanız yeterli. İster İngilizceden ister Din dersinden yanlış yapın hiç önemli değil. Çünkü Din,Sosyal ve İngilizce'de ki sorulardan 4 tane yapsanız 1 Matematik, Türkçe ve Fen netiyle aynı puan da. Genellike o üstünde durduğum derslere yoğunlaşın. Sistem'de adetletsizlik olduğu için. Sonra benim gibi hale düşmeyin. Çünkü sınav da Sözel kısmı çok kolay ama Sayısal Aşırıcı zor. Saçmalığı bu zaten. Sınavın kolaydan zora doğru gitmesi gerekir. Mesela Matematikten 2-3 tane belirliyici soru falan. Fen lisesi istiyorsanız bu 3 derse yoğunlaşın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı