%70 GPU kullanımı

Alperen Rehab1t

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar resimdeki gibi Palit 1650 gp OC olan ekran kartım %50 ile %75 arası kullanılıyor, ekran kartım normaldi sabah bir sıkıntısı yoktu işlemcide aynı şekilde oyunlar akıyordu ekran kartım genelde 70 - 73 derece arası olur ve bende bunu fazla görerek undervolt gibi bir şey yapma kararı aldım ve MSI Afterburner indirdim. Afterburner indirdikten sonra sabah hiçbir problem çıkartmayan oyuna drop giriyor ve işlemci sıcaklığı 45-49'dan 60'a çıktı ve görev yöneticisinden baktım ki CPU hızım 3.10 den(Ryzen 3 1200 fabrika hızı)dan 3.44 gibi değerlere çıkmış tabii çok az da olsa değişken. BIOS'a girip Core performans Boost seçeneğini disabled yaptım ve 3.05 ila 3.07 arası değişmeye başladı eskisi gibi sabit değil. Şimdi oyuna girdiğim zaman ekran kartım 60 derece %70 kullanım ve işlemcim 55 60 derece %40 ila %60 kullanılıyor. Eskisi gibi değil fabrika ayarları gibi bir şey varsa tavsiye edebilirsiniz çok mutlu olurum MSI Afterburner'da hiçbir ayarlama yapmadım indiridğim gibi bu problem oluştu. Bir de Palit'in kendi thundermaster diye ekran kartı yazılımı var oradan sadece fan panelinden fanların hızını arttırıp düşürüyordum ama bunu çok uzun zaman önce yapıyordum son 1 aydır falan fan sistem otomatikde. Thundermaster yazılımında bir problem yok ama ekran kartı %70'i geçmiyor.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    3,7 MB · Görüntüleme: 104
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar resimdeki gibi Palit 1650 gp OC olan ekran kartım %50 ile %75 arası kullanılıyor, ekran kartım normaldi sabah bir sıkıntısı yoktu işlemcide aynı şekilde oyunlar akıyordu ekran kartım genelde 70 - 73 derece arası olur ve bende bunu fazla görerek undervolt gibi bir şey yapma kararı aldım ve MSI Afterburner indirdim. Afterburner indirdikten sonra sabah hiçbir problem çıkartmayan oyuna drop giriyor ve işlemci sıcaklığı 45-49'dan 60'a çıktı ve görev yöneticisinden baktım ki CPU hızım 3.10 den(Ryzen 3 1200 fabrika hızı)dan 3.44 gibi değerlere çıkmış tabii çok az da olsa değişken. BIOS'a girip Core performans Boost seçeneğini disabled yaptım ve 3.05 ila 3.07 arası değişmeye başladı eskisi gibi sabit değil. Şimdi oyuna girdiğim zaman ekran kartım 60 derece %70 kullanım ve işlemcim 55 60 derece %40 ila %60 kullanılıyor. Eskisi gibi değil fabrika ayarları gibi bir şey varsa tavsiye edebilirsiniz çok mutlu olurum MSI Afterburner'da hiçbir ayarlama yapmadım indiridğim gibi bu problem oluştu. Bir de Palit'in kendi thundermaster diye ekran kartı yazılımı var oradan sadece fan panelinden fanların hızını arttırıp düşürüyordum ama bunu çok uzun zaman önce yapıyordum son 1 aydır falan fan sistem otomatikde. Thundermaster yazılımında bir problem yok ama ekran kartı %70'i geçmiyor.
Fps sabitlemiş olabilir misin ?

Ekran kartı gereken kadar kullanır. Grafikleri arttırabilirsin.
Eskiden zaten öyleydi fakat dediğim gibi afterburnerdan sonra böyle bi sorun ortaya çıktı, zaten önceden drop vesayre hiçbirşey yoktu şimdi drop girmeye başladı
Fps sabitlemiş olabilir misin ?
oyunda Statik Fps var bildiğim kadarıyla yani oyunu 1 aydır oynuyorum fps'e dair hiçbir ayar yapılmadı her daim 60 fps sabitti ama bugün 60 fps sabit olmasına rağmen fazlasıyla drop giriyor

Eskiden zaten öyleydi fakat dediğim gibi Afterburner'dan sonra böyle bir sorun ortaya çıktı, zaten önceden drop vesaire hiçbir şey yoktu şimdi drop girmeye başladı

Oyunda Statik FPS var bildiğim kadarıyla yani oyunu 1 aydır oynuyorum FPS'e dair hiçbir ayar yapılmadı her daim 60 FPS sabitti ama bugün 60 FPS sabit olmasına rağmen fazlasıyla drop giriyor

MSI Afterburner'dan yaptığınız ayarları geri alın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Nasıl bir undervolt işlemi yaptınız hocam?

Undervolt işlemi yapmak istedim fakat onu da yapamadım çünkü ayarları gördüğüm an direk sinirlendim ve programı sildim
MSI Afterburner'dan yaptığınız ayarları geri alın ve bilgisayarı yeniden başlatın.
ayarları sıfırladım ama yeniden başlatmadım hemen deniyorum bide Battlefield 1 de deniyeceğim. her gpu kullanan oyunda fix 72 dereceyi gören ekran kartım şuan 65 de geziyor drop girmiyor ama ekran kartıyla işlemci kullanımıım nerdeyse aynı
battlefield 1 de drop üstüne drop oynanmıyor ve 30 40 fps felan düştü kesinlikle bir problem var ekran kartı driveırnı tekrar yüklicem olcakmı bilmiyorum ama sanki işlemcide bi sıkıntı var gibi çok kullanıyor işlemciyi ekran kartınıda az darboğaz gibi bişey ama daha önce hiç olmadı böyle bi sıkntı
normalde işlemcinin olması gereken değerler nasıl olmalı ? Sabit 3.10 gHz de kalmasımı lazım yoksa kimi zaman 2.80 oyundayken felanda 3.20 3.40 felanmı olmalı?
yokmu yardım edicek hala uğrşaıyorum bulamadım
İşlemciyi anlık olarak oyunlarda %100 kullanmaya başladı gittikçe sıkınıtlaşıyor @Recep Baltaş

Son düzenleme:

Geri
Yukarı