7000-10000 TL arası Ultrabook tavsiyesi

selovaski

Centipat
Merhabalar. Elimde 5 yıllık Monster bir dizüstü bilgisayar vardı, artık miladını doldurdu sürekli problem çıkarmaya başladı. Bilgisayar mühendisliği mezunuyum, yüksek lisansa başlayacağım için bir Ultrabook'un yeterli olacağını düşünüyorum. Kritik olanlar RAM'in 16 GB olması (lehimli olmaması veya 8+boş slot da olur ama Ultrabook'larda pek böyle seçenek yok sanırım), yeni nesil mümkün olan en iyi işlemci gücü ve günlük olarak da kullanabileceğim için iyi bir ekran. Bir de elimdeki M.2 SSD'yi kullanmak istiyorum, mümkünse değiştirilebilir olmalı, yani kapasite pek önemli değil. Genel Ultrabook standartlarındaki hafiflik, batarya süresi, ofis bilgisayarı konforuna vs. sahip olması yeterlidir. Ekran boyutu olarak 13" kullanmaya alışkın değilim ama 13-14 olması da pek sorun olmaz ikinci monitör kullandığımdan ötürü. 7-10 bin TL bütçe arası cihaz önerilerine açığım, teşekkürler.

Öncelikle sormak istediğim bir şey var. Bellek miktarı neden sizin için önem taşıyor? Ben de Bilgisayar Mühendisliği okuyorum fakat yeniyim, bu sebeple merak ettim.

13" MacBook Air M1 modeline baktınız mı?
Bellek miktarı ve SSD hariç dediğiniz her şeyi karşılıyor gibi görünüyor. Apple yetkili satıcılarında (Pozitif Teknoloji gibi) normal fiyatından daha uyguna alınabiliyor

Merhabalar. Elimde 5 yıllık Monster bir dizüstü bilgisayar vardı, artık miladını doldurdu sürekli problem çıkarmaya başladı. Bilgisayar mühendisliği mezunuyum, yüksek lisansa başlayacağım için bir Ultrabook'un yeterli olacağını düşünüyorum. Kritik olanlar RAM'in 16 GB olması (lehimli olmaması veya 8+boş slot da olur ama Ultrabook'larda pek böyle seçenek yok sanırım), yeni nesil mümkün olan en iyi işlemci gücü ve günlük olarak da kullanabileceğim için iyi bir ekran. Bir de elimdeki M.2 SSD'yi kullanmak istiyorum, mümkünse değiştirilebilir olmalı, yani kapasite pek önemli değil. Genel Ultrabook standartlarındaki hafiflik, batarya süresi, ofis bilgisayarı konforuna vs. sahip olması yeterlidir. Ekran boyutu olarak 13" kullanmaya alışkın değilim ama 13-14 olması da pek sorun olmaz ikinci monitör kullandığımdan ötürü. 7-10 bin TL bütçe arası cihaz önerilerine açığım, teşekkürler.

İkinci monitör ne kullanıyorsun?

Öncelikle sormak istediğim bir şey var. Bellek miktarı neden sizin için önem taşıyor? Ben de Bilgisayar Mühendisliği okuyorum fakat yeniyim, bu sebeple merak ettim.

13" MacBook Air M1 modeline baktınız mı?
Bellek miktarı ve SSD hariç dediğiniz her şeyi karşılıyor gibi görünüyor. Apple yetkili satıcılarında (Pozitif Teknoloji gibi) normal fiyatından daha uyguna alınabiliyor
Hocam Windows tarafında 8GB RAM miladını dolduralı çok oldu benim için. 16 GB upgrade yapalı 2-3 sene oldu, 8 zamanları %90-95 RAM tüketimim oluyordu. Zaten chrome ve windows ikilisi ne kadar RAM versen o kadar kullanıyor malum, ben de fazla pencere açmayı severim, 5-10 pencere hepsinde 15-20 sekme civarı kullanırım. Sadece bu şekilde 10 GB tüketimi var zaten, bir de compiler gelince ancak kurtarıyor.

Macbook konusunda ise kullanım alışkanlıklarımı bırakmayı pek istemiyorum, M1 Macbooka 1 senedir göz atıyorum ama bir türlü cesaret edemedim. Yine de en en az 5-6 sene kullanmayı planladığım upgrade edilemeyen ve özelleştirilemeyen bir cihazı 8-256 sabit almak riskli olur. Hadi depolama neyse de RAM konusunda 8 GB almak istemem M1 ne kadar çözüm üretirse üretsin. Yine de değerlendiriyorum hala M1 Air tarafını da.

İkinci monitör ne kullanıyorsun?
LG 27GN800-B 2K 144 Hz monitörüm var Xbox ve bilgisayar ile birlikte kullandığım.

Hocam Windows tarafında 8 GB RAM miladını dolduralı çok oldu benim için. 16 GB upgrade yapalı 2-3 sene oldu, 8 zamanları %90-95 RAM tüketimim oluyordu. Zaten Chrome ve Windows ikilisi ne kadar RAM versen o kadar kullanıyor malum, ben de fazla pencere açmayı severim, 5-10 pencere hepsinde 15-20 sekme civarı kullanırım. Sadece bu şekilde 10 GB tüketimi var zaten, bir de compiler gelince ancak kurtarıyor.

MacBook konusunda ise kullanım alışkanlıklarımı bırakmayı pek istemiyorum, M1 macbooka 1 senedir göz atıyorum ama bir türlü cesaret edemedim. Yine de en en az 5-6 sene kullanmayı planladığım upgrade edilemeyen ve özelleştirilemeyen bir cihazı 8-256 sabit almak riskli olur. Hadi depolama neyse de RAM konusunda 8 GB almak istemem M1 ne kadar çözüm üretirse üretsin. Yine de değerlendiriyorum hala M1 Air tarafını da.

LG 27GN800-B 2K 144 Hz monitörüm var Xbox ve bilgisayar ile birlikte kullandığım.

27 çok büyük değil mi hocam, Series X mi var sizde.

HDMI 2.0 portu olduğu için diğer önerilerin aksine monitörü tam kapasite kullanırsınız.
13-14 olması da pek sorun olmaz ikinci monitör kullandığımdan ötürü.
@DarkSynergy

Yeni konular

Geri
Yukarı