7000 TL Ryzen 5 2600X ve RTX 2060 sistem toplama

EmirHan İspir

Kilopat
Daha fazla  
7000 TL bir bütçem var. Aşağıya koyduğum fotoğraftaki bilgisayarı topladım, bazıları 7000 TL'nin bu sisteme çok olduğunu söyledi. Bazıları da Ryzen'in 3000 serisini beklememi söyledi. Bu sisteme 7000 TL fazla mı ve 3000 serisi çıkınca bütçemi aşar mı? Bir de anakart upgrade yapmaya uygun mu yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

52de0d2b063e7ec34fce0743fe3328a5.png

• İşlemci: AMD Ryzen 5 2600x 4.2GHz 6/12 Çekirdek İşlemci
  • Anakart:MSI B450 GAMING PLUS Anakart
  • RAM:ADATA 16GB (2x8GB) 3000MHz RGB Bellek
  • Ekran Kartı:MSI RTX 2060 Gaming Z

-Güncel dolar kurunu hesaba katarsak 7000TL bu sisteme çok değil bende geçen senenin sonunda aynı sistemin 1070Ti lı olan modelini 6800TL gibi bir fiyatla kendim topladım.

-Anakart modeline gelecek olursak M2 gibi güncel teknolojileri destekliyor ve 4 adet RAM yuvası bulundurmakta sizi uzun yıllar götürür ve yükseltmeye de açık bir anakarttır.

-Ryzen 3000 serisine gelecek olursak beklemenizde fayda olabilir çünkü yine benzer fiyatlara daha yüksek performanslı işlemciler alma fırsatınız olacak.

Piyasaya göre pahalı hocam. Ekran kartı hafta sonu indirimde 2500 liraydı. Aceleniz yoksa indirimleri takip ederek daha uygun toplayabilirsiniz. Ayrıca Temmuz ayında yeni işlemcilerin çıkmasıyla şuanki 2. nesilde indirimler olur. Belkide bu bütçeyle yeni nesil işlemcilere yönelirsin. Beklemekte fayda var

Eğer yine AMD toplamak istiyorum diyorsanız yeni nesilleri beklemek biraz kumar oynamak gibi birşey şu sıralar. Neden derseniz döviz olsun başka unsurlar olsun yeni gelen nesil işlemciler aynı fiyatlara gelmeyebilir ve bütçenizi aşabilir. Aynı işlemciyi ben kullanıyorum gayet memnunum turbo boost özelliği ile 4.8 Ghz gibi değerlere ulaşabiliyorum. Hali hazırda başarılı bir seri ve sizi uzunca yıllar götürebilecek bir işlemci. Tek tavsiyem PSU 700w +80 gibi olsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Sizin seçtiğinizde yeterli olacaktır ama RTX ekran kartlarının tüketimleri biraz daha arttı ve AMD işlemciler özellikle X seri olanları yüksek performansta fazla güç tüketiyorlar. Bu sebeple ucu ucuna yeteceğine rahat rahat yetmesi çok daha iyi olur. Hem PSU çok fazla yorulmaz hemde ısı yapmaz kafanız rahat olur. Son olarak belki anakartta X serisi bir kart kovalasanız avantajınıza olabilir. İndirim dönemlerinde gayet uygun fiyatlar çıkabiliyor. Son 2 ayda 4 defa Vatan Bilgisayar indirim uyguladı takip ederek hem daha ucuza hemde yüksek versiyonlara ulaşabilirsiniz.

MSI GTX1660 Gaming X modeli 2060'ın yerine ikame edilmeli. Cebinize burdan kalan parayla sıvı soğutma alınmalı. Eski bir AMD kullanıcısı olarak da artık Intel tavsiye ediyorum :D.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı