72 bine kadar oyun amaçlı monitörsüz sistem önerisi

Bütçe
72 bin
2K monitörü 165 Hz alıp kim FPS oynamış hocam? Kafayı mı yediniz? Artık 60 FPS devri bitti. Gidin YouTuber veya konu açıp bakın. Millete 60 FPS akıcı gelmemeye başladı. RX 6900 XT 4K oynatabiliyor ama ben 2K 144Hz kullanıyorum. Neden daha akıcı geliyor çünkü. 4070s OC dedim diye konuyu boş yere uzatıyosunuz.
Kartlar arasında farkları teker teker anlatmama rağmen hala 4070S 4070'in OC hali diyip insanları yanlış yönlendiriyorsunuz vallahi pes. Size harcadığım vakte üzüldüm gerçekten. İnsanları yanlış yönlendirmeyi acilen bırakın lütfen.

4-5 ömür biçiyosun bende 6-7 yıl dedim zaten. 4080s 2 katı dayanır. Bütçesi varken örnek veriyorum 2032 yılında gidip kart değiştirmesin. 2038 yılında değiştirsin.
%36 daha güçlü kart, sistem ömrünü 6 yıldan 12 yıla çıkaracak. Anlıyorum hocam, kullandığınız maddeyi masaya bırakıp bilgisayardan uzaklaşın lütfen. Daha da cevap vermeyeceğim karşınızdaki insanı yormaktan başka bir şey yapmıyorsunuz. Her şeye o böyle değil şu böyle değil diyorsunuz. Kaç tane SS ve veri attım hepsine yalan diyorsunuz hiç bir şeye inanmıyorsunuz. Kendi konfor alanınızda siz mutlu olun sorun yok. Siz haklı olun .

Merhaba tekrardan, öncelikle herkesin paylaşımları ve zamanı için teşekkür ederim.

Çok fazla düşünüp @Quistin in söylediği final cihazı aldım, şu an kargoda. Öncelikle şunu söyleyeyim, hiçbir zaman 4K'da kullanmayacağım. 4070 Super ve 4080 arasında ciddi fark olduğunu inceledim ben de. Ama arkadaşın da paylaştıklarını düşününce, bu cihazın beni 5 yıl götüreceğine inanıyorum. Yetmediği durumlarda da biraz grafikleri kısarım, Yapay Zeka'nın getirdiği yenilikleri kullanırım, yeterli olur bana. Çünkü her oyununu ultrada oynama gibi bir hedefim yok açıkçası, zaten öyle tam bir gamer da sayılmam, oynadığım türler sınırlıdır. O yüzden 4070 Super'e inanmayı seçtim :D.

Geldiği zaman bir kısa performans sonucu da paylaşırım.

@Loyalty571 teşekkürler, seçimden sonraya kalmasın diye bekleyemedim açıkçası.

Tek endişe noktam kasanın ATX olması, küçük boyutta olmasını isterdim çok kaba durmaması için :'). 7-8 yıldır masaüstü kullanmadım, tamamen dizüstü devam etmiştim. Nostalji gibi hissettireceğine eminim.

Bir sorum olacaktı, anakartı detaylı incelemedim de, ileride örneğin CPU ve GPU güncellemesi yapmak istersem, heralde eski kalır bu model, değil mi? @Quistin Ayrıca 7600x yerine 7800x3d arasında da çok kaldım ama 7600x ile devam ettim. Umarım 3-4 sene sonra güçsüz kalmaz.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20240328_114955_Outlook.jpg
    Screenshot_20240328_114955_Outlook.jpg
    78 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Merhaba tekrardan, öncelikle herkesin paylaşımları ve zamanı için teşekkür ederim.

Çok fazla düşünüp @Quistin in söylediği final cihazı aldım, şu an kargoda. Öncelikle şunu söyleyeyim, hiçbir zaman 4K'da kullanmayacağım. 4070 Super ve 4080 arasında ciddi fark olduğunu inceledim ben de. Ama arkadaşın da paylaştıklarını düşününce, bu cihazın beni 5 yıl götüreceğine inanıyorum. Yetmediği durumlarda da biraz grafikleri kısarım, yapay Zeka'nın getirdiği yenilikleri kullanırım, yeterli olur bana. Çünkü her oyununu ultrada oynama gibi bir hedefim yok açıkçası, zaten öyle tam bir gamer da sayılmam, oynadığım türler sınırlıdır. O yüzden 4070 Super'e inanmayı seçtim :D.

Geldiği zaman bir kısa performans sonucu da paylaşırım.

@Loyalty571 teşekkürler, seçimden sonraya kalmasın diye bekleyemedim açıkçası.

Tek endişe noktam kasanın ATX olması, küçük boyutta olmasını isterdim çok kaba durmaması için:'). 7-8 yıldır masaüstü kullanmadım, tamamen dizüstü devam etmiştim. Nostalji gibi hissettireceğine eminim.

Bir sorum olacaktı, anakartı detaylı incelemedim de, ileride örneğin CPU ve GPU güncellemesi yapmak istersem, herhalde eski kalır bu model, değil mi? @Quistin ayrıca 7600X yerine 7800x3D arasında da çok kaldım ama 7600X ile devam ettim. Umarım 3-4 sene sonra güçsüz kalmaz.

Anakartınız R9 serisi için güçsüz kalabilir, ilerideki R7'ler ile sorun çıkaracağını sanmıyorum ama ilerideki R5'ler ile sorun çıkartmayacağından eminim. 7600X işlemcisi de size sorun yaşatmaz hocam içiniz rahat olsun. İsterseniz 2-3 sene sonra gidip 9600X de takıp performansınızı güncelleyebilirsiniz. Bu ekran kartı bir 4080 Super olmasa da fiyatı bir 4080 Super değil. 1440p de bir 2160p değil zaten o yüzden sizi açıkçası rahat bir şekilde uzun yıllar götüreceğine inanıyorum. En iyisini yaptınız bence.
Ramleri hızlı, düşük gecikmeli ve 32gb almanız çok iyi olmuş güncelleme ihtiyacınız olmayacaktır. SSD'yi 2TB ve Gen 4 almanız da en iyisi olmuş. Uzun yıllar bilgisayara hiç dokunmanıza gerek yok hocam. Gönlünüze göre ileride gidip gpu veya cpu değiştirirsiniz ama ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.

Anakartınız R9 serisi için güçsüz kalabilir, ilerideki R7'ler ile sorun çıkaracağını sanmıyorum ama ilerideki R5'ler ile sorun çıkartmayacağından eminim. 7600X işlemcisi de size sorun yaşatmaz hocam içiniz rahat olsun. İsterseniz 2-3 sene sonra gidip 9600X de takıp performansınızı güncelleyebilirsiniz. Bu ekran kartı bir 4080 Super olmasa da fiyatı bir 4080 Super değil. 1440p de bir 2160p değil zaten o yüzden sizi açıkçası rahat bir şekilde uzun yıllar götüreceğine inanıyorum. En iyisini yaptınız bence.
Ramleri hızlı, düşük gecikmeli ve 32gb almanız çok iyi olmuş güncelleme ihtiyacınız olmayacaktır. SSD'yi 2TB ve Gen 4 almanız da en iyisi olmuş. Uzun yıllar bilgisayara hiç dokunmanıza gerek yok hocam. Gönlünüze göre ileride gidip gpu veya cpu değiştirirsiniz ama ihtiyacınız olacağını sanmıyorum.
Anladım. Harika o zaman, teşekkür ettim tekrardan. 🙌

Şunu da ekleyeyim: ben zaten öyle her oyunda en yüksek ayarlarda 150-200 FPS vs beklemiyorum. Mevcut oyunlarda harika kart zaten. Ama 3 yıl sonra çıkacak bir oyunda ya da GTA 6'da, ben ultra değil de medium-high ayarlarda min 90 FPS alsam yeterli. 4080'in aynı oyun ve şartlarda 150 FPS vermesi o zaman için yine de üzmez beni.

Anladım. Harika o zaman, teşekkür ettim tekrardan. 🙌

Şunu da ekleyeyim: ben zaten öyle her oyunda en yüksek ayarlarda 150-200 FPS vs beklemiyorum. Mevcut oyunlarda harika kart zaten. Ama 3 yıl sonra çıkacak bir oyunda ya da GTA 6'da, ben ultra değil de medium-high ayarlarda min 90 FPS alsam yeterli. 4080'in aynı oyun ve şartlarda 150 FPS vermesi o zaman için yine de üzmez beni.
4080 %33 daha güçlü yani bu 90 veriyor ise o da 120fps verir.

@Quistin Ben de sizden 4070 super tavsiyesi alabilir miyim ? Başlık açtım bu başlıkta bazı konularda size katıldığım için fikrinizi merak ettim. Bir kaç altta başlığın var 50 bin tl olarak. İyi günler dilerim.

@Quistin Ben de sizden 4070 super tavsiyesi alabilir miyim ? Başlık açtım bu başlıkta bazı konularda size katıldığım için fikrinizi merak ettim. Bir kaç altta başlığın var 50 bin tl olarak. İyi günler dilerim.
Bütçenizi biraz daha artırabilirseniz. 3500tl civarı arkadaşın sistemin üstüne wifi adaptörü (800tl), işlemci soğutucu (1200tl), 2k 180hz monitör (7500tl) olarak önerebilirim.
Her şeyi toplam 53.500tl'ye alabilirsiniz.
1711632343869.png

Dosya Ekleri

• 1711632357140.png
    1711632357140.png
    171,8 KB · Görüntüleme: 12
  • 1711632387887.png
    1711632387887.png
    488,3 KB · Görüntüleme: 11
  • 1711632517172.png
    1711632517172.png
    871,4 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
@Quistin Fiyat konusunda esneğim ama yazınıza baktıktan sonra aşırı derecede uçmanın da anlamı olmadığını farketettim sonu gelmiyor çünkü hep bir üstüne gidiyor kafa. Monitör dahil olsa daha makul olur tabiki. Beyaz istiyordum ama o ürünlerde sadece renk farkı olmasına rağmen büyük fiyat farkları oluşabiliyormuş.

@Quistin fiyat konusunda esneğim ama yazınıza baktıktan sonra aşırı derecede uçmanın da anlamı olmadığını fark etettim sonu gelmiyor çünkü hep bir üstüne gidiyor kafa. Monitör dahil olsa daha makul olur tabii ki. Beyaz istiyordum ama o ürünlerde sadece renk farkı olmasına rağmen büyük fiyat farkları oluşabiliyormuş.

4070 hazır sistemlerin fiyatını bilmiyorum ancak 4060 Ti hazır sistemler en son 28-30 civarı bir fiyattaydı. 4070SUPEr 4060 Ti'a kıyasla %50 daha güçlü ve VRAM'i 12 GB. 2K için 4060 Ti yetersiz olmasa da çok da önermem. 4070 Super iyidir. Çok uçma sınıfında olan bir sistem değil. Buradaki arkadaşın durumunda 40K'ya 4070 Super alabiliyorken %38 ekstra güçlü 4080 Super için ekstra %75 fiyat ödenmesinin saçma olduğunu savundum ama sizin durumunuzda 4070 Super almak ideal olacaktır çünkü hazır kasanın 40K'lık fiyatı bana kalırsa uçuk değil vereceğiniz para ile alacağınız performans birebir arttığı için bu durumda 4070 Super almak mantıksız olmuyor, 1080p için olsa gereksiz derdim ama 1440p için minimum bir 4070 lazım.

@Quistin fiyat konusunda esneğim ama yazınıza baktıktan sonra aşırı derecede uçmanın da anlamı olmadığını fark etettim sonu gelmiyor çünkü hep bir üstüne gidiyor kafa. Monitör dahil olsa daha makul olur tabii ki. Beyaz istiyordum ama o ürünlerde sadece renk farkı olmasına rağmen büyük fiyat farkları oluşabiliyormuş.

Para konusunda esnek davranabiliyorsanız. Bu CPU fanı almanızı tavsiye ederim. 7600X için fazla bir soğutucu, lakin soğutucu konusunda aşırıya kaçmaktan zarar gelmez. Sisteminiz serin serin çalışır isterseniz OC atarsınız ileride işlemci değiştireceğiniz zaman da kafanız rahat olur.

1711632814676.png

Geri
Yukarı