72 bine kadar oyun amaçlı monitörsüz sistem önerisi

Bütçe
72 bin
4070 hazır sistemlerin fiyatını bilmiyorum ancak 4060 Ti hazır sistemler en son 28-30 civarı bir fiyattaydı. 4070SUPEr 4060 Ti'a kıyasla %50 daha güçlü ve VRAM'i 12 GB. 2K için 4060 Ti yetersiz olmasa da çok da önermem. 4070 Super iyidir. Çok uçma sınıfında olan bir sistem değil. Buradaki arkadaşın durumunda 40K'ya 4070 Super alabiliyorken %38 ekstra güçlü 4080 Super için ekstra %75 fiyat ödenmesinin saçma olduğunu savundum ama sizin durumunuzda 4070 Super almak ideal olacaktır çünkü hazır kasanın 40K'lık fiyatı bana kalırsa uçuk değil vereceğiniz para ile alacağınız performans birebir arttığı için bu durumda 4070 Super almak mantıksız olmuyor, 1080p için olsa gereksiz derdim ama 1440p için minimum bir 4070 lazım.

Para konusunda esnek davranabiliyorsanız. Bu CPU fanı almanızı tavsiye ederim. 7600X için fazla bir soğutucu, lakin soğutucu konusunda aşırıya kaçmaktan zarar gelmez. Sisteminiz serin serin çalışır isterseniz OC atarsınız ileride işlemci değiştireceğiniz zaman da kafanız rahat olur.

Eki Görüntüle 2152733
Çok teşekkür ederim. Adaptör yerine wifi anakart almak mantıksız mı ?

Çok teşekkür ederim. Adaptör yerine Wi-Fi anakart almak mantıksız mı?

Şöyle benim kendi sistemimde de anakartta Wi-Fi yok. Yani verdiğiniz paraya göre şimdi 750TL ile kapatılabilen bir şey ama benim size attığım hazır sistemde en ucuz Wi-Fi'li anakarta çıkmak için 2.600TL fazla ödemeniz lazım. Gerek yok bana kalırsa. Burada seçtiğim anakartın kötü yanı 1 tane M.2 SSD slotu olması o yüzden almışken 2TB SSD ile alabilirseniz kafanız rahat olacaktır.

@honourr Hayırlı olsun. Adınıza sevindim. Sistem gayet iyi. 22000 TL cebinizde kalmış oldu. :)
Teşekkürler 🙌

Kesinlikle. Başta 65 bin ile başlayıp, 70, 72 ve hatta 79 bine kadar çıktım. GPU en iyisi olsun araştırması, ona uygun CPU araştırması, RAM frekans ve SSD okuma/yazma hızlarının daha iyi olduğu donanımları seçme, iyi bir soğutucu alma (sıvı soğutucu popülerliği) vs derken gerçekten gittikçe artıyor. Önce dizüstü düşüncesiyle ve önerileriyle, daha sonra fikrimi kasa ile değiştirerek bu noktaya geldim.

Sipariş sonrası bir arkadaşımın sözünü hatırladım: "oyun için masaüstü + günlük işler, kablosuz bir dünya ve kalite için Macbook" 😄 İleride de şu anki Lenovo dizüstü cihazı Macbook'la değiştirirsem herhalde etkili bir ikili cihaz kullanımı sağlamış olurum.

Teşekkürler 🙌

Kesinlikle. Başta 65 bin ile başlayıp, 70, 72 ve hatta 79 bine kadar çıktım. GPU en iyisi olsun araştırması, ona uygun CPU araştırması, RAM frekans ve SSD okuma/yazma hızlarının daha iyi olduğu donanımları seçme, iyi bir soğutucu alma (sıvı soğutucu popülerliği) vs derken gerçekten gittikçe artıyor. Önce dizüstü düşüncesiyle ve önerileriyle, daha sonra fikrimi kasa ile değiştirerek bu noktaya geldim.

Sipariş sonrası bir arkadaşımın sözünü hatırladım: "oyun için masaüstü + günlük işler, kablosuz bir dünya ve kalite için Macbook" 😄 İleride de şu anki Lenovo dizüstü cihazı Macbook'la değiştirirsem herhalde etkili bir ikili cihaz kullanımı sağlamış olurum.
Bence etkili bir ikili cihaz kullanımını şimdiden sağlamış oldunuz. Lenovo ve bu sistem harika bir seçim. Belki de bu düşüncem Macbook antipatimden kaynaklıyordur. Oldum olası Apple'ı sevmedim.

Bence etkili bir ikili cihaz kullanımını şimdiden sağlamış oldunuz. Lenovo ve bu sistem harika bir seçim. Belki de bu düşüncem Macbook antipatimden kaynaklıyordur. Oldum olası Apple'ı sevmedim.
Ben de insanların markaya biraz tapması gibi yorumluyorum. Ama açıkçası Macbook kullananları gördüğümde gerçekten cihazın kalitesinin hakkını veriyorum. Hele o ekran kalitesi ve adaptöre bile ihtiyaç duymadan günlük işler için saatlerce pilinin dayanması harika.

Bu arada ben aldığım MSI PRO B650M-B DDR5 AM5 (mATX) anakartını düşündüm biraz. ATX ve mATX anakartlar arasında performans açısından bir fark yok. Sadece giriş-çıkış ve slot sayıları farklı. Benim de gidip ikinci bir GPU takmak, 4 tane monitör bağlamak, bir sürü USB girişli cihaz kullanmak vs gibi kullanım senaryolarım yok. Ev ortamı için bu anakart gayet yeterli oldu.

Ama 5-6 yıl sonra eğer güncellemek istersem, ya direkt CPU ve GPU değiştirip ya da kasanın kendisi ATX olduğu için mevcut tüm bileşenleri çıkarıp kasaya yeni anakart, CPU, GPU ve diğerlerini takıp sorunsuz kullanabilirim diye düşündüm.

Selamlar,

Kasa ulaştı bana. Ekran kartını taktım ve DP kablo ekran kartına takılı ancak görüntü alamadım. Yaşayan var mı acaba?

Ekran kartına takılan tek bir kablo var. Mevcut kablolarda sorun yok, boşta kablo yok. Ekran kartını çıkartıp-takıp tekrar denedim ama aynı. Ekran kartını çıkartıp HDMI'yı anakarta bağladım ve BIOS ekranı geldi. Ekran kartında sorun mu var acaba?

SS.jpg

@Quistin, @Loyalty571 siz yaşamış mıydınız?

Anakarttaki debug ledlerinden BOOT yanıyor ama bunun için ne yapmalı diye birkaç yer baktım, benim durum için hangisi doğru anlayamadım.

Son düzenleme:
Ben de insanların markaya biraz tapması gibi yorumluyorum. Ama açıkçası Macbook kullananları gördüğümde gerçekten cihazın kalitesinin hakkını veriyorum. Hele o ekran kalitesi ve adaptöre bile ihtiyaç duymadan günlük işler için saatlerce pilinin dayanması harika.

Bu arada ben aldığım MSI PRO B650M-B DDR5 AM5 (mATX) anakartını düşündüm biraz. ATX ve mATX anakartlar arasında performans açısından bir fark yok. Sadece giriş-çıkış ve slot sayıları farklı. Benim de gidip ikinci bir GPU takmak, 4 tane monitör bağlamak, bir sürü USB girişli cihaz kullanmak vs gibi kullanım senaryolarım yok. Ev ortamı için bu anakart gayet yeterli oldu.

Ama 5-6 yıl sonra eğer güncellemek istersem, ya direkt CPU ve GPU değiştirip ya da kasanın kendisi ATX olduğu için mevcut tüm bileşenleri çıkarıp kasaya yeni anakart, CPU, GPU ve diğerlerini takıp sorunsuz kullanabilirim diye düşündüm.

Selamlar,

Kasa ulaştı bana. Ekran kartını taktım ve DP kablo ekran kartına takılı ancak görüntü alamadım. Yaşayan var mı acaba?

Ekran kartına takılan tek bir kablo var. Mevcut kablolarda sorun yok, boşta kablo yok. Ekran kartını çıkartıp-takıp tekrar denedim ama aynı. Ekran kartını çıkartıp HDMI'yı anakarta bağladım ve BIOS ekranı geldi. Ekran kartında sorun mu var acaba?

Eki Görüntüle 2153655

Anakarttaki debug ledlerinden BOOT yanıyor ama bunun için ne yapmalı diye birkaç yer baktım, benim durum için hangisi doğru anlayamadım.
Benim bu konuda bilgim yok. Bence kurcalamak yerine hemen bir konu açın. Sistem kurcalanacak kadar ucuz değil. Bu işlerde tecrübeli arkadaşlar var. Siz konuyu açın. Ben bildiğim birkaç kişiyi oraya etiketleyeyim.

Ben de insanların markaya biraz tapması gibi yorumluyorum. Ama açıkçası MacBook kullananları gördüğümde gerçekten cihazın kalitesinin hakkını veriyorum. Hele o ekran kalitesi ve adaptöre bile ihtiyaç duymadan günlük işler için saatlerce pilinin dayanması harika.

Bu arada ben aldığım MSI Pro B650M-B DDR5 AM5 (matX) anakartını düşündüm biraz. ATX ve mATX anakartlar arasında performans açısından bir fark yok. Sadece giriş-çıkış ve slot sayıları farklı. Benim de gidip ikinci bir GPU takmak, 4 tane monitör bağlamak, bir sürü USB girişli cihaz kullanmak vs gibi kullanım senaryolarım yok. Ev ortamı için bu anakart gayet yeterli oldu.

Selam,

Eki Görüntüle 2153655

Anakarttaki Debug ledlerinden boot yanıyor ama bunun için ne yapmalı diye birkaç yer baktım, benim durum için hangisi doğru anlayamadım.

Sistemimin ekran kartını 4080 Super ile değiştirince yaşamıştım. Garip bir şekilde çözümünü RAM'lerin yerini değiştirmekte buldum. Farklı arkadaşlar BIOS pilini çıkararak veya CMOS'tan BIOS reseti yaparak da çözmüşler. RAM'lerden birini çıkarıp açmayı deneyin olmazsa yerini değiştirin. Çözülecektir.

Sistemimin ekran kartını 4080 Super ile değiştirince yaşamıştım. Garip bir şekilde çözümünü RAM'lerin yerini değiştirmekte buldum. Farklı arkadaşlar BIOS pilini çıkararak veya CMOS'tan BIOS reseti yaparak da çözmüşler. RAM'lerden birini çıkarıp açmayı deneyin olmazsa yerini değiştirin. Çözülecektir.
Açtığım konuda arkadaşın söylediğini yaptım ancak BIOS sıfırlama ile görüntü yine gelmedi.

O zaman RAM'i deneyeyim. Ama RAM'leri 5200 MHz'de ve 2x16GB şeklinde gördüm BIOS'tan, bir problem olsa doğru şekilde görmemem lazım değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı