7200U işlemci sabit 1,08GHz çalışıyor

kopkeliekmek

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP BC001NT GTX960M İ7 6700HQ 4GB VRAM 16GB RAM 128GB M.2 SSD+2TBHDD
HP BC303NT GTX950M İ5 7200U 2GB VRAM 8GB RAM 256GB M.2 SSD+1TBHDD
ASUS X515JF İ5 1035G1 MX130 2GB VRAM 4GB RAM 256GB M.2 SSD
Dostlar cihazım bir laptop. i5 7200U ve GTX950M'ye sahip. HP Pavilion BC303NT. Sürekli işlemci veya GPU en ufak streste bile direkt cihaz pat kapanıyordu. Bende Windows 10'dan 11'e geçtim. Sorunlar geçti artık kapanmıyor ama cihazı hem dahili hem harici hem de CPU stres testine sokunca işlemci sabit 1, 08GHz çalışıyor. OCCT üzerinden Power testini açtım. Artık kapanmıyor. Ama biter bitmez tekrar 3, 09GHz'leri görüyor. Throlette dediğimiz olay oluyor sanırım. Bilgili arkadaşlar bilgilendirebilir mi?

Hocalarım daha önceden yardımcı olmuştunuz. Windows 11'e geçince kapanma sorunları geçti şükürler olsun. Şimdi ne yapmam gerekli? @MertDogan94 @Astiva

Son düzenleyen: Moderatör:
ThrottleStop programı ile işlemci GHz hızını 2.30, 2.00 gibi değerlere sınırlayarak bu problemin önüne geçebilirsin. Muhtemelen yüksek GHz'lerde işlemci çok ısınıyor ve 100 derecenin üstüne çıkmamak için GHz hızını düşürüyor. Termal macun yenilemek, laptop soğutucusu almak, fanları temizlemek de yarar sağlayacaktır.

ThrottleStop programı ile işlemci GHz hızını 2.30, 2.00 gibi değerlere sınırlayarak bu problemin önüne geçebilirsin. Muhtemelen yüksek GHz'lerde işlemci çok ısınıyor ve 100 derecenin üstüne çıkmamak için GHz hızını düşürüyor. Termal macun yenilemek, laptop soğutucusu almak, fanları temizlemek de yarar sağlayacaktır.
Termal macunu 2 gün önce yeniledim. 95 dereceyi görüp kapanıyordu. Şimdi 79 derecede kalıyor lakin işlemci 1,08GHz. En fazla 85 dereceyi gördüm.

Dediğin programa yarın bakacağım teşekkürler

Bu sorun bende Intel'in driverlarını kurmadığımda oluyordu. Bir dene istersen.

Bu sorun bende Intel'in driverlarını kurmadığımda oluyordu. Bir dene istersen.
Hocam şimdi windows 11 kurdum. Sürücüler tam değil sanırım. Bunu da yarın deneyeceğim.

Dostlar cihazım bir laptop. i5 7200U ve GTX950M'ye sahip. HP Pavilion BC303NT. Sürekli işlemci veya GPU en ufak streste bile direkt cihaz pat kapanıyordu. Bende Windows 10'dan 11'e geçtim. Sorunlar geçti artık kapanmıyor ama cihazı hem dahili hem harici hem de CPU stres testine sokunca işlemci sabit 1, 08GHz çalışıyor. OCCT üzerinden Power testini açtım. Artık kapanmıyor. Ama biter bitmez tekrar 3, 09GHz'leri görüyor. Throlette dediğimiz olay oluyor sanırım. Bilgili arkadaşlar bilgilendirebilir mi?

Hocalarım daha önceden yardımcı olmuştunuz. Windows 11'e geçince kapanma sorunları geçti şükürler olsun. Şimdi ne yapmam gerekli? @MertDogan94 @Astiva
İyi kapanmanın çözülmesine sevindim. :)
W11 sonrası yüklenmesi gereken ne varsa kur. Intel Chipset, Intel Ekran Kartı Driver'ı, GTX950 Driverı, USB sürücüler gibi.. varsa BIOS update bakarsın. Sonra Windows update yap her şeyi kursun bitsin hiç güncelleme bulamayana kadar. Her şey bittikten sonra artık Güç Seçeneklerinden Yüksek Performans seçip OCCT testi yap bakalım yine 1.08'de mi kalacak?
Güç tasarrufuna aldığım zaman benim işlemcim 2.0 GHz sabit çalışıyor mesela.

Yeni konular

Geri
Yukarı