74Mbps altyapıya hangi paket alınmalı?

Eğer saha dolabına uzaklığın çok değilse(Eğer saha dolabı 700m-800m uzaktaysa bir şey farketmez) CAT6 kablo ile iç tesisatı değiştirirsen iyi olur internetin hız ve stabilite olarak iyileşir.
Bu dediğiniz eve gelen hatla mı alakalı yoksa benim ek yaptığım kablo mu acaba böyle yapıyor, mesela aradaki uzatma kablosunu kaldırsam bir değişiklik olur mu acaba ?

Bu dediğiniz eve gelen hatla mı alakalı yoksa benim ek yaptığım kablo mu acaba böyle yapıyor, mesela aradaki uzatma kablosunu kaldırsam bir değişiklik olur mu acaba?

Ankastre kutusundan (binanın girişinde, çatıda, bodrum veya giriş katta olur genellikle(Görsel bıraktım)) evde kadar gelen, duvardan çıkıp modeme bağladığın RJ11 DSL kablosu, onu değiştirmen lazım, bu dediğim kabloda ev içinde ek yaptıysan direk bağlaman daha iyi olur.

Bu arada yeni fark ettim konu senin değilmiş, çozülmezse kendi konunu açıp beni etiketlersen yardımcı olurum.

Dosya Ekleri

• maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    125,5 KB · Görüntüleme: 38
Yeni taşınacağım evde altyapıyı sorguladığımda 74Mbps diyor. 100Mbps paket alırsam internetin stabil olmayacağı gibi şeyler okudum. Stabil bir internet için 75 veya 50Mbps mi almalıyım, bunun doğruluğu nedir? Doğruysa mesela ben 100Mbps paket alsam ISS'den 70 ile sınırlandırmalarını istesem böyle bir şey olur mu?

Eki Görüntüle 2002775

Arkadaşım;
Altyapı sorgulamanız size net olarak ve sorunsuz şekilde bir hizmet vereceklerinin garantisi değil maalesef. Yıllar önce 80 MB civarında söyledikleri için bende 50 MB almış idim ama 3 dakika da bir hat düşüyor idi. Sonrasında 35'e indirdim sorun devam ettiği için 24'e çektim ve bu şekilde kullanıyorum.

Modem olarak kullandığım cihaz ise satın aldığım dönemde en üst seviye cihazlardan bir tanesi idi. Üzerindeki 4 port da aktif 1GB network sağlayan modelden. Kötü bir cihaz değil ve malum ISS destek hattı telefon ile ayarları yaptıramadığı için ZyXEL'in kendisinden destek alarak 24MB'i aktif kullanabiliyor oldum.

Hattınızı anlık olarak arttırmak gayet kolay. Yüksekden başlayıp sorun çıktığında alt limite geçmekde olay patlıyor. Aylık 1 defa hattınızın bandını değiştirme hakkınız var diye biliyorum.
Dolayısı ile 24 ile başayın. Deneme ile 35 sonrasında 50 ile sorun çıkmaz ise devam edersiniz.

Maalese malum ISS ülke genelinin nerede ise tüm altyapısına sahip olması ve değişim/güncelleme olayları çok nadir olmasından dolayı;

SÖYLENEN ve VAAT EDİLENE GÜVENMEYİN!

Arkadaşım;
Altyapı sorgulamanız size net olarak ve sorunsuz şekilde bir hizmet vereceklerinin garantisi değil maalesef. Yıllar önce 80 MB civarında söyledikleri için bende 50 MB almış idim ama 3 dakika da bir hat düşüyor idi. Sonrasında 35'e indirdim sorun devam ettiği için 24'e çektim ve bu şekilde kullanıyorum.

Modem olarak kullandığım cihaz ise satın aldığım dönemde en üst seviye cihazlardan bir tanesi idi. Üzerindeki 4 port da aktif 1GB network sağlayan modelden. Kötü bir cihaz değil ve malum ISS destek hattı telefon ile ayarları yaptıramadığı için ZyXEL'in kendisinden destek alarak 24MB'i aktif kullanabiliyor oldum.

Hattınızı anlık olarak arttırmak gayet kolay. Yüksekden başlayıp sorun çıktığında alt limite geçmekde olay patlıyor. Aylık 1 defa hattınızın bandını değiştirme hakkınız var diye biliyorum.
Dolayısı ile 24 ile başayın. Deneme ile 35 sonrasında 50 ile sorun çıkmaz ise devam edersiniz.

Maalese malum ISS ülke genelinin nerede ise tüm altyapısına sahip olması ve değişim/güncelleme olayları çok nadir olmasından dolayı;

Söylenen ve vaat edilene güvenmeyin!

Katılmıyorum son 2-3 yılda bu internette aşırı bir yükseltme meydana geldi, şu anda neredeyse ADSL kullanın kalmadı ve fiber olan yerlerin sayısıda epeyce arttı.(halen daha yeterli değil ama son yıllarda altyapı çalışmaları çok arttı)

O dediğiniz şey firmayla alakalı bir şey değil ayrıca, çoğunlukla suçlu ya TT ya da kullanıcının iç tesisatı oluyor ama genellikle iç tesisatta sorun gördüğümü söyleyebilirim.
Örnek vereyim adam sayıyor sövüyor söylemediğini bırakmıyor firmaya, DSL istatistiklerini attığında hat zayıflaması 30-40'larda, yani sorun kullanıcının sorumluluğu iç tesisatında çıkıyor.

VDSL için sorunları aşama aşama yazayım, özelden genele doğru;
1-iç tesisatın eski hasarlı veya çok fazla ekten oluşması,(kullanıcı sorumluluğu)
2-saha dolabı tipi, yoğunluğu ve kullanıcının evinin buraya uzaklığı(TT sorumluluğu)
3-kullanıcının altyapısına uygun paket seçebilmesi, 40Mbps kaldıran hatta 100 Mbps almaya kalkarsan sonuçlarına da katlanırsın kimseyi suçlamaya gerek yok, tabii suç sadece kullanıcıda da değil 40Mbps kaldıran hatta 100Mbps tarife seçtiren ISS de suçlu(kullanıcı sorumluluğu)
4-ISS'nin kalitesi pop noktaları serverleri vs.(ISS'nin sorumluluğu).

Eğer kullanıcı sorunun kendisinde olmadığını düşünüyorsa istediği kadar ISS de değiştirebilir.
3 ayda bir değiştirme hakkı var ama hattında sorun varsa ve eve gelen hız düşükse 10 kere de değiştirse bir şey değişmeyecek.

Son düzenleme:
Katılmıyorum son 2-3 yılda bu internette aşırı bir yükseltme meydana geldi, şu anda neredeyse ADSL kullanın kalmadı ve fiber olan yerlerin sayısıda epeyce arttı.(Halen daha yeterli değil ama son yıllarda altyapı çalışmaları çok arttı)

O dediğiniz şey firmayla alakalı bir şey değil ayrıca, çoğunlukla suçlu ya TT ya da kullanıcının iç tesisatı yani siz oluyorsunuz ama genellikle iç tesisatta sorun gördüğümü söyleyebilirim.
Örnek vereyim adam sayıyor sövüyor söylemediğini bırakmıyor firmaya, DSL istatistiklerini attığında hat zayıflaması 30-40'larda, yani sorun kullanıcının sorumluluğu iç tesisatında çıkıyor.

VDSL için sorunları aşama aşama yazayım, özelden genele doğru;
1-İç tesisatın eski hasarlı veya çok fazla ekten oluşması,(Kullanıcı sorumluluğu)
2-Saha dolabı tipi, yoğunluğu ve kullanıcının evinin buraya uzaklığı(TT sorumluluğu)
3-Kullanıcının altyapısına uygun paket seçebilmesi, 40Mbps kaldıran hatta 100 Mbps almaya kalkarsan sonuçlarına da katlanırsın kimseyi suçlamaya gerek yok, tabii suç sadece kullanıcıda da değil 40Mbps kaldıran hatta 100Mbps tarife seçtiren ISS de suçlu(Kullanıcı sorumluluğu)
4-ISS'nin kalitesi POP noktaları serverleri vs.(ISS'nin sorumluluğu).

Ben senin yaptığın açıklamaya katılıyorum.
Piyasada çok fazla BAKIR diye satılan ama Alm gibi olan kablo çok fazla (dışındaki boyayı keskin bir alet ile sıyırınca beyaz-gümüş renk çıkıyor). Ve bakır olsa bile tel yerine iplik kablo diye tabir ettiğimiz kablolar özellikle ahize erişiminde aşırı kullanılıyor. Pense ile jack çakarken yaşadığım sorunlar bitmiyor.

Kablo kalitesi konusunda yorumsuz katılıyorum.
Ama ülke genelimizde halen gelişmiş santral ve beraberinde internet dağıtımı yapan sistemler çok eski. Güncelleme yapılmıyor. Ben bu eve taşınalı 8. sene bitiyor. İlk seneden bu güne kadar aynı bant hızı gösteriliyor. Ve çevremdekilerin yüksek internet hızı kullanan sayı yok. Fiyat maliyeti büyük etken. Ama hat desteklemiyor olması özellikle, evdeki oyun oynayanlar açısından büyük sorun. Evde çalışmak isteyenleri konuşmak zor.

Altyapı hakimiyeti bazı siteler haricinde malum ISS'in kontrolünde.
Fiyat performansından dolayı başka bir uygun tarifeli firmaya geçtiklerinde haftalarca internetsiz kalan iş yerleri var ilçede. Çünkü çözüm yeri malum firmanın tekel politikası sebebi ile olmayan arızanın var edilmesi gibi sorunlar yaşanıyor.

Bu arada extra bir örnek. Başka bir Topic'den alıntı. Ülkemizde altyapılarda YAMA dediğimiz olay çok fazla. Parazit sebeblerinde en büyük etken.
1 yıl içinde aynı cadde üzerinde 10'dan fazla kazı yapıldı ve aynı kablo farklı yerlerinden defalarca kepçe operatörleri tarafından koparıldı. Caddemiz çok uzun değil ama sonuç olarak ister elektrik ister telefon hatları çok uzun olmasından YAMA fazlalığı hattın veriminde etken değil mi?

Geri
Yukarı