75 Hz monitörde 60 FPS alınca akıcılık sorunu

Fyria

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Monitörüm 50-75Hz FreeSync çalışma aralığı var. Anlamadığım şey ise şu:

75Hz monitörde 60 FPS alınca kasıyor sanırım, bir türlü çözemedim, eski monitörüm 60Hz idi ve 60 FPS alırken akıcıydı, bu monitörde ise 75FPS alırken akıcı, 60 FPS'de kasıyor gibi. FreeSync aç-kapat farketmiyor, FreeSync'nin amacı Hz'yi FPS'ye sabitlemek değil mi ? Yani ben 62 FPS alıyorsam Hz değerim 62 oluyor fakat neden hala kasıyor ?

Son düzenleyen: Moderatör:
FreeSync belirli aralıklarda çalışır. Örneğin 50~75 Hz gibi. Bunun altına veya üzerine çıkarsan çalışmaz. Bunun içinde kare limitini radeon ayarlarından 75 olarak seçmen lazım. Veya oynadığın oyunda 75 hz diye ayar varsa onu seçmen lazım.

Monitörünüz 75Hz'ye ayarlı mı sizin ? Alışkanlık da olabilir fakat diğer forumlarda da aynısı var.

Çok ilginç.

FreeSync'nin açık olduğuna emin misiniz ? Ayrıca Radeon Ayarlarında geliştirilmiş senkronizasyon, FRTC tarzı bir ayar açık mı ?
Evet 75'e ayarlı. Ama önceki mesajta dediğim gibi FreeSync, V-SYNC vs kapalı. Zira ekran kartım Nvidia.

75Hz monitörde 60 FPS alınca kasıyor sanırım, bir türlü çözemedim, eski monitörüm 60Hz idi ve 60 FPS alırken akıcıydı, bu monitörde ise 75FPS alırken akıcı, 60 FPS'de kasıyor gibi. FreeSync aç-kapat fark etmiyor, FreeSync'nin amacı Hz'yi FPS'ye sabitlemek değil mi? Yani ben 62 FPS alıyorsam HZ değerim 62 oluyor fakat neden hala kasıyor?

Biliyorum 1, 5 sene sonra yazdım ama FreeSync ve v-Sync, FPS değerini heartz değerine kadar sabitler. Yani siz FreeSync açınca FPS sınırı 75 oluyor. 75 heartz monitörde daha akıcı görmek ise tamamen fizyolojik bir yanılgı.

LG MK430H-B + HDMI.

Ayrıca eklemek isterim ki şu AMD'nin rüzgar güllü bir demosu vardı, onu indirip denedim fakat orada hiçbir sorun yaşamadım, 55 FPS olsa dahi akıcıydı.

Gerçi şimdilik sadece Fortnite'de test ettim, diğer oyunlara da bir bakayım.

Çözebildinmi aynı sorun devam ediyor bende.
LG MK430H-B + HDMI.

Ayrıca eklemek isterim ki şu AMD'nin rüzgar güllü bir demosu vardı, onu indirip denedim fakat orada hiçbir sorun yaşamadım, 55 FPS olsa dahi akıcıydı.

Gerçi şimdilik sadece Fortnite'de test ettim, diğer oyunlara da bir bakayım.

Bende de aynı sorun devam ediyor çözebildin mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı