75 Mbps internet için modem önerisi

uhudd

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar;

TurkNet 75Mbps internet kullanıcısıyım. Modem ve router arasında ne fark var veya ben hangisini almalıyım inanın bilmiyorum.
Şu an ASUS marka DSL-AC750 model ürünü kullanmaktayım. Ürün masaüstü bilgisayarıma kablolu şekilde bağlı ve 65 - 70 Mbps arası hız alabiliyorum fakat iPhone 11 telefonumda ise tam tersi hiç memnun değilim. Ne Instagram'daki fotoğrafları yüklüyor ne videoları açıyor ne de Safari'de bir şeyler araştırabiliyorum.

Hem TurkNet hem de ASUS ile görüşmemden bir sonuç çıkmadı, sorun olmadığını söylediler. Ben sorunun ASUS DSL-AC750 ürününden kaynaklandığını düşündüğüm için bu ürünü değiştirip farklı bir ürün hatta internet araştırmam sonucu Keenetic marka bir ürün almam gerektiği fikrine vardım. Öncelikle sizlere şunları danışmak isterim. Sizce de sorunum ASUS DSL-AC750 ürününden mi kaynaklı? Bu ürünü değiştirip Keenetic marka bir ürüne geçmeli miyim? Keenetic veya farklı bir marka hem bilgisayarda hem telefonda rahatlıkla kullanabileceğim bir ürün sizin öneriniz var mıdır? Bir de eğer değiştirmem gerektiği konusunda benimle aynı fikirde iseniz ben ne almalıyım, modem mi? Router mı? Keenetic sitesini ziyaret ettiğimde Wi-Fi 6 filtrelemesi sonucu Keenetic hopper markalı ürün hoşuma gitti ama bu ürün sanırım modem değil bu ürünü aldığımda bir de modem mi almalıyım? Yoksa bu ürün modem yerine geçiyor mu? Sadece bu ürünü almam yeterli mi? Eğer bu ürün değil de bir modem almam gerekiyorsa tekrar önerilerinizi bekliyorum.

Umarım kendimi anlatabilmişimdir, bu konu genel olarak sizin cevaplarınızla bir bilgilendirme konusuda olacaktır. Eminim ki benim gibi bilgisi olmayan arkadaşlar sizin yorumlarınızla bilgilenecekler. Herkese şimdiden yorumları için teşekkür ediyor, iyi sosyaller diliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Modeminizden kaynaklı elbette olabilir, modem almak tam anlamıyla isteklerinize dayanıyor. Keenetic Hopper bir router, evet modem değil. Kendisine bende sahibim. Modem olarak ise ZyXEL VMG3625-T50B kullanıyorum. Bize bütçenizi belirtebilirseniz, size daha detaylı yardımcı olabiliriz. Modem ayrıyeten de router mi istiyorsunuz? Telefonunuz sadece diğer odalarda mı kötü çekiyor? Ayrıyeten telefonunuz peki diğer Wi-Fi'lerde ne durumda?

Modeminizden kaynaklı elbette olabilir, modem almak tam anlamıyla isteklerinize dayanıyor. Keenetic Hopper bir router, evet modem değil. Kendisine bende sahibim. Modem olarak ise ZyXEL VMG3625-T50B kullanıyorum. Bize bütçenizi belirtebilirseniz, size daha detaylı yardımcı olabiliriz. Modem ayrıyeten de router mi istiyorsunuz? Telefonunuz sadece diğer odalarda mı kötü çekiyor? Ayrıyeten telefonunuz peki diğer Wi-Fi'lerde ne durumda?
Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
Keenetic Hopper bir router ise bunu tek başına almam bir şey ifade etmiyor sanırım değil mi? Sadece Hopper'ı alıp internet kullanamaz mıyım? Bütçem 2.000 TL fakat güzel bir internet erişimi için 2.500 TL'ye kadar çıkabilirim. Modem ayrıyetten router mı istiyorum konusuna bir cevabım yok çünkü router nedir ne işe yarar bilmiyorum. Ne almam gerektiğini de inanın tam anlayamıyorum. Telefonum modemin yanında dahi internet erişimine sıkıntı yaşıyor. Diğer Wi-Fi ağlarında ise telefonumda herhangi bir sorun yok.

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
Keenetic Hopper bir router ise bunu tek başına almam bir şey ifade etmiyor sanırım değil mi? Sadece Hopper'ı alıp internet kullanamaz mıyım? Bütçem 2.000 TL fakat güzel bir internet erişimi için 2.500 TL'ye kadar çıkabilirim. Modem ayrıyeten router mı istiyorum konusuna bir cevabım yok çünkü router nedir ne işe yarar bilmiyorum. Ne almam gerektiğini de inanın tam anlayamıyorum. Telefonum modemin yanında dahi internet erişimine sıkıntı yaşıyor. Diğer Wi-Fi ağlarında ise telefonumda herhangi bir sorun yok.

Router Wi-Fi alanınızı arttırıyor. Dubleks eviniz olduğunu varsayalım, alt katınızda modeminiz alt katta internet çekiyor, ancak üst katta çekmiyor. Routeri üst kata koyuyoruz, artık üst katınızda da var. İnternetiniz Fiber diye düşünerek öneride bulunacağım. Ancak GigaFiber ise tekrardan söyleyiniz. Öncelikle kullanıdığım modemi cidden düşünebilirsiniz. Güzel bir modem. 5GHz Wi-Fi kanallarının çekimi sadece biraz kısa o kadar, onun için router düşünebilirsiniz. Yanlış anlamazsanız, bende aşağı yukarı evimde aynı internete sahibim. Daha fazla bir modeme ihtiyacımız yok. Router de gerektiğini düşünürseniz kesinlikle, düşündüğünüz routeri kullanıyorum, iş yerimde görüp deneyimleyip, evime aldım, çok başarılı. İstiyorsanız yine de başka modemler de söyleyebilirim.

Geri
Yukarı