75 megabit internetten 52 megabit download hızı alınıyor

Hat değerleri bunlar mı oluyor bilmiyorum ama.
Modemim markası TD-W9970

Dosya Ekleri

• sa.png
    sa.png
    158,6 KB · Görüntüleme: 38
Hat değerleri bunlar mı oluyor bilmiyorum ama.
Modemim markası TD-W9970
Bu değerlerle alabileceğiniz en yüksek hızı alıyorsunuz. 57 Mbps tanımlanmış, bu değerlerle en yüksek bu hız tanımlanabilir.

Sorgulamada en yüksek 75 Mbps alabileceğiniz yazıyor ama şu an aldığınız değerler buysa bina için kablolamanız pek iyi değil demektir. Ankastreden evinize kadar kaliteli bir CAT6 kablo ile kablolamayı yenilerseniz 75 Mbps alabilirsiniz.

Hatta altyapınız MaX57 destekliyor. TurkNet yanlış bilgi vermiş olabilir. Siz de yanlış anlamış olabilirsiniz.

Bu değerlerle alabileceğiniz en yüksek hızı alıyorsunuz. 57 Mbps tanımlanmış, bu değerlerle en yüksek bu tanımlanabilir.

Hocam kapasite hızı da 57 Mbps değil mi?
Max veri oranına upload ve downloada dikkat edelim. Yoksa ben mi yanlış yorumladım?

Hatta altyapınız MaX57 destekliyor. TurkNet yanlış bilgi vermiş olabilir. Siz de yanlış anlamış olabilirsiniz.

Hocam kapasite hızı da 57 Mbps değil mi?
Max veri oranına upload ve downloada dikkat edelim. Yoksa ben mi yanlış yorumladım?
Yukarıda da yazdım zaten, dikkatli okursanız görebilirsiniz. Mantığı çok basittir.

Sorgulamada en yüksek 75 Mbps alabileceği çıkıyor ama şu an max. 57 Mbps görünüyorsa değerlerde bu durum yanıltıcı olabilir, bina içi kablolamada sorun olduğu için böyle görünür ya da portta bir sıkıntı vardır ki bu çok nadir yaşanır, genelde iç kablolama sorundur. Ankastreden modeme kadar kaliteli bir CAT6 kablo ile yenileme yapıldığında max. hız yükselir. Tabii gerçekten sorgulamada en yüksek 75 Mbps alabileceği çıkıyorsa.

Download yönünde SNR marjı 8,3-8,6 arası gözüküyor. Bu oran ile hat üzerinden maksimum 57 Mbps indirme hızı elde edilmiş. SNR değeri sınırda olduğu için daha fazla indirme hızı elde edilmesi mümkün değildir. Birazcık yükseltilmeye çalışılsa (60-65 gibi) internet kendi kendine kopmaya başlar. Yani mevcut altyapı ile daha fazlası mümkün değil. İSS veyahut santral üzerinden kısıtlama yapılmamış. Bu hat değerleri için ideal VDSL paketi 50 Mbps olanlardır. Tabi Türknet son damlasına kadar veriyor.

Türknet sizin adresiniz için 75 Mbps diyorsa ya onlardan kaynaklı ölçüm hatası var yada bina için kablolarda sıkıntı var. Kabloların kötü durumda olması hattaki sinyal gürültüsünü artırıp SNR değerini düşüreceği için alabileceğiniz hızı kısıtlar. Modeme gelen hat kablosunu yenileyin evvela. Eğer düzelmezse Türknet ile tekrar görüşün.

Yukarıda da yazdım zaten, dikkatli okursanız görebilirsiniz. Mantığı çok basittir.

Sorgulamada en yüksek 75 Mbps alabileceği çıkıyor ama şu an Max. 57 Mbps görünüyorsa değerlerde bu durum yanıltıcı olabilir, bina içi kablolamada sorun olduğu için böyle görünür. Ankastreden modeme kadar kaliteli bir CAT6 kablo ile yenileme yapıldığında Max. Hız yükselir. Tabii gerçekten sorgulamada en yüksek 75 Mbps alabileceği çıkıyorsa.

Doğru demek istediğim mevcut altyapısının 75 Mbps desteklemediği zaten. TurkNet 75 Mbps alabileceğini söylediyse yanlış bilgi vermiş oluyor. Mesela bana Max 48 dediler özgür iletişim ekstrada arkadaşa 75 demişler ekstra 75 paketi tanımlamışlar sanırım. Ama TurkNet bir hızı diyorsa o hızı verir. Sen yenileyince o hızı almazsın demek istediğim bu.
Download yönünde SNR marjı 8,3-8,6 arası gözüküyor. Bu oran ile hat üzerinden maksimum 57 Mbps indirme hızı elde edilmiş.
Benim de anlatmaya çalıştığım bu hat değerleri belli zaten TurkNet biz 75mbps veriyoruz demiş olamaz. Dediyse de aldatma yapmış. Ağzınıza sağlık.

Yeni konular

Geri
Yukarı