750 Ti sistemi DDR4'e yükseltme

Yer
Detroit
Daha fazla  
İmzamdaki DDR3 sisteme sahibim ve yakında DDR4'e geçmek için bir yükseltme yapmayı planlıyorum. Bu yükseltmede hedefim işlemci öncelikli taktiksel nişancı oyunlarında (CS:GO, R6S vs.) yaklaşık 3000 TL bütçeyle, düşük grafik ve 4:3 çözünürlükte 144Hz performansı almak.

B450+stok gelirse R3 3300X, gelmezse 3100+Corsair 8 GB 3000MHz RAM ve 144Hz monitör düşünüyorum, sizce Ryzen 5000 serisinden giriş-orta seviyede işlemci çıkarsa alınır mı, yoksa çok mu pahalı olur? 144Hz monitör önerileriniz nelerdir? Anakartı hangi marka ve model almalıyım? Daha iyi işlemci seçenekleri var mıdır?

Bu arada sistemi Türk liramız değerlendiğinde indirimlerle yükselteceğim, yani ne zaman yükselteceğim belli olmaz.

İmza bilgilerinizdeki işlemciyi daha doğrusu sistemi göremedim. Eğer ki elinizde i7-4790K gibi bir canavar varsa ekran kartı upgrade'i yeterli olur diyecektim. Ancak anladığım kadarıyla geleceğe daha dönük ve rahat yükseltilebilirlik noktasında daha iyi bir DDR4 platforma; 144 Hz bir monitör + CPU + RAM + anakart kombosuyla geçiş yapmak istiyorsunuz. Normalde size bu noktada i5-10400F + MSI B460M-Pro + G.Skill Ripjwas 2x8 3000 MHz RAM bileşenlerini önerirdim fakat bu şekilde monitöre ayırabileceğiniz bütçe kalmıyor. Yine benzer şekilde i3-10100 + H410 veya R3-3100 + B450 ikilileri çift kanal RAM'lerle toplansa bile adamakıllı 144 Hz bir monitör için ek bütçeye ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca söz konusu istekleriniz arasında R6 + 1080p low grafiklerde 100 FPS+ bir deneyim olacaksa; ekran kartı da minimum GTX 770/GTX 960/1050 Ti seviyesi olmalı, FHD takıntınız varsa işin içine bu sefer de GPU giriyor. Bence bu kritik değerlendirmeleri bir daha kendi perspektifinizden değerlendirip süzgecinizden geçirin derim, özellikle de bütçe noktasında.

Ryzen 5 5000 serisinin de çıkış fiyatları noktasında çoğu kişi gibi ben de herhangi net bir bilgiye sahip olmadığım gibi olası çıkış müşteri fiyatları konusunda da malum dolar kurunun sürekli oynak olup yükselişe geçme eğilimi ihtimalleri doğrultusunda ne olacağı da belli değil. Hatta kullanıcılara imkan varsa hemen toplayın, aksi takdirde çoğu ürünü bu fiyatlara bir daha görmeniz zorlaşabilir diyoruz ki, geçtiğimiz son 1 sene içerisinde bunun en açık somut örneklerinden bazıları birebir foruma üye olan arkadaşlarımız tarafınca doğrulanmış olup, önceki yıllarda satılan muadil ürünlerin dolar bazındaki son kullanıcı satış fiyatları + performans başına düşen birim fiyat parametreleri ne yazık ki tüketiciyi olumsuz bir şekilde etkiledi. Ama Ryzen 5000 için şimdilik beklemede kalalım 😊.

Son düzenleme:
İmza bilgilerinizdeki işlemciyi daha doğrusu sistemi göremedim. Eğer ki elinizde i7-4790K gibi bir canavar varsa ekran kartı upgrade'i yeterli olur diyecektim. Ancak anladığım kadarıyla geleceğe daha dönük ve rahat yükseltilebilirlik noktasında daha iyi bir DDR4 platforma; 144 Hz bir monitör + CPU + RAM + anakart kombosuyla geçiş yapmak istiyorsunuz. Normalde size bu noktada i5-10400F + MSI B460M-Pro + G.Skill Ripjwas 2x8 3000 MHz RAM bileşenlerini önerirdim fakat bu şekilde monitöre ayırabileceğiniz bütçe kalmıyor. Yine benzer şekilde i3-10100 + H410 veya R3-3100 + B450 ikilileri çift kanal RAM'lerle toplansa bile adamakıllı 144 Hz bir monitör için ek bütçeye ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca söz konusu istekleriniz arasında R6 + 1080p low grafiklerde 100 FPS+ bir deneyim olacaksa; ekran kartı da minimum GTX 770/GTX 960/1050 Ti seviyesi olmalı, FHD takıntınız varsa işin içine bu sefer de GPU giriyor. Bence bu kritik değerlendirmeleri bir daha kendi perspektifinizden değerlendirip süzgecinizden geçirin derim, özellikle de bütçe noktasında.

Ryzen 5 5000 serisinin de çıkış fiyatları noktasında çoğu kişi gibi ben de herhangi net bir bilgiye sahip olmadığım gibi olası çıkış müşteri fiyatları konusunda da malum dolar kurunun sürekli oynak olup yükselişe geçme eğilimi ihtimalleri doğrultusunda ne olacağı da belli değil. Hatta kullanıcılara imkan varsa hemen toplayın, aksi takdirde çoğu ürünü bu fiyatlara bir daha görmeniz zorlaşabilir diyoruz ki, geçtiğimiz son 1 sene içerisinde bunun en açık somut örneklerinden bazıları birebir foruma üye olan arkadaşlarımız tarafınca doğrulanmış olup, önceki yıllarda satılan muadil ürünlerin dolar bazındaki son kullanıcı satış fiyatları + performans başına düşen birim fiyat parametreleri ne yazık ki tüketiciyi olumsuz bir şekilde etkiledi. Ama Ryzen 5000 için şimdilik beklemede kalalım 😊.
Özür dilerim, imzama sistemi yazmıştım ama kaydetmemişim galiba. Önerilerin için teşekkür ederim, ancak ben kayıt, yayın ve çoklu işlem yapacağım için Ryzen tarafından gitmek istiyorum. Konuyu açarken dediğim gibi, oynadığım oyunları en düşük ayarlar 4:3 1024x768 çözünürlükte oynuyorum, bu yüzden ekran kartı zorlanmıyor. R6S az oynadığım bir oyun olduğu için 144 FPS zorunlu değil. Genel olarak yükseltme sadece CS:GO için yapılacak.

Ryzen 5000 serisi hakkında ben de aynı şeyi düşünüyorum, hatta 5000 serisi çıkınca 3000 serisinin fiyatı bile düşebilir, bu da işime gelir. Dolar kurunun daha yükseleceğini zannetmiyorum, maksimum seviyesine geldi bence.
Alınır fakat ekran kartı sistemine çok eski kalıyor. Oyun işini bir kenara bırak, sen neredeyse çok yeni bir sistem kuruyorsun ama ekran kartın 7 senelik bir ekran kartı.
Ekran kartım bana yeterli geliyor, internetten testleri de izledim zaten, bence hala güçlü bir ekran kartı. Yakında onu da RX580 ya da GTX 1660'a yükseltmeyi düşünüyorum. Zaten şuan bütçem biraz kısıtlı olduğu için böyle bir yükseltme yapıyorum.
144Hz monitör önerileriniz nelerdir? Anakartı hangi marka ve model almalıyım? Daha iyi işlemci seçenekleri var mıdır?
Bu soruları cevaplayacak biri var mı?

Son düzenleme:
Ben de yaklaşık aynı sisteme sahibim, sadece bende x3430 ve GT 730 var. İşlemciyle ekran kartını satıp ofis ve render işleri için Ryzen 3200G APU ve 8 GB RAM almayı düşünüyorum. Şu anki sistemi kaça satabilirim? Parçalar ne olmalı?

Yeni konular

Geri
Yukarı