7500F PC çalışıyor fakat görüntü gelmiyor

Cellat87

Hectopat
Merhaba herkese, PC'yi 3 gun önce yeni topladım sorunsuz şekilde. Lakin DDR5 sistem olduğu için ilk kurulumda BIOS'a ulaşmak için bir 5 10dk beklemek gerekiyormuş RAM'lar vs kendini ayarlasin falan filan için bunu 3 gun önce öğrendim daha önce de topladım sistem lakin hiç böyle değildi :) Neyse sorunsuz şekilde PC açıldı kurulum vs yaptım hatta akşamına oyunları yükledim ve oyun oynadım ve yattım 2 gün isteydim ve dün akşam eve geldim PC'yi açtım ama yine açılmadı yine aynı şekilde siyah ekranda ilk kurulumdaki gibi bekliyor. Hadi bekleyeyim 10dk dedim ama bu sefer olmadı bir 10dk daha bekledim yine olmadı. BIOS sifirladim yine olmadı. RAM'leri çıkardım taktım vs. Olmadı yaklaşık 3 saat uğraştım çalışmadı. Statik olmuştur dedim o da olmadı. Aklıma ne geldiyse yaptım çalışmadı. Klavye ve mouse aktif değil kısaca RAM ile ilgili bir konu arka portlar çalışmıyor çünkü. Sorun sizce ne olabilir değişik bir fikir verebilecek birisi var mı acaba?

Sistem:
7500F işlemci.
ASUS B650ma 2 Wi-Fi anakart.
3080 Ti ekran kartı.
Viper 32 GB 5600MHz RAM.
2TB SSD.
850W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba herkese, PC'yi 3 gun önce yeni topladım sorunsuz şekilde. Lakin DDR5 sistem olduğu için ilk kurulumda BIOS'a ulaşmak için bir 5 10dk beklemek gerekiyormuş RAM'lar vs kendini ayarlasin falan filan için bunu 3 gun önce öğrendim daha önce de topladım sistem lakin hiç böyle değildi :) Neyse sorunsuz şekilde PC açıldı kurulum vs yaptım hatta akşamına oyunları yükledim ve oyun oynadım ve yattım 2 gün isteydim ve dün akşam eve geldim PC'yi açtım ama yine açılmadı yine aynı şekilde siyah ekranda ilk kurulumdaki gibi bekliyor. Hadi bekleyeyim 10dk dedim ama bu sefer olmadı bir 10dk daha bekledim yine olmadı. BIOS sifirladim yine olmadı. RAM'leri çıkardım taktım vs. Olmadı yaklaşık 3 saat uğraştım çalışmadı. Statik olmuştur dedim o da olmadı. Aklıma ne geldiyse yaptım çalışmadı. Klavye ve mouse aktif değil kısaca RAM ile ilgili bir konu arka portlar çalışmıyor çünkü. Sorun sizce ne olabilir değişik bir fikir verebilecek birisi var mı acaba?

Sistem:
7500F işlemci.
3080 Ti ekran kartı.
Viper 32 GB 5600MHz RAM.
2TB SSD.
850W PSU.
Sistem kendini boot etmiyor. RAM'ları söküp tek tek tüm portlara ram yerleştirip açmasını bekleyin. Çoktan tanıdığı için 5 10dk beklemene gerek kalmıyor.

Sistem:
7500F işlemci.
3080 Ti ekran kartı.
Viper 32 GB 5600MHz RAM.
2TB SSD.
850W PSU.

Soldan 2. Slotta tek RAM ile açın, görüntü alınca BIOS güncelleyin, sonra soldan 4. Slota 2. RAM'i takıp açın, BIOS'tan Memory Context Restore'yi aktif edin.

Sistem kendini boot etmiyor. RAM'ları söküp tek tek tüm portlara RAM yerleştirip açmasını bekleyin. Çoktan tanıdığı için 5 10dk beklemene gerek kalmıyor.

Bunu yaptım tek tek bütün slotları denedim ama olmadı nedense.

Soldan 2. slotta tek RAM ile açın, görüntü alınca BIOS güncelleyin, sonra soldan 4. slota 2. RAM'i takıp açın, BIOS'tan Memory context Restore'yi aktif edin.

Bunu yapmaya çalışırım tabii acilirsa PC :)

RAM sorunlu değil, AMD'nin RAM yönetimi sorunlu, BIOS güncellemeniz lazım, başka çözüm yolunuz yok.
Sanırım en mantıklısı bu eve gidiyorum ilk iş bios guncelleme.

Anakartta BIOS flashback özelliği var bunu kullanarak BIOS güncelleyin.

BİOS FLASHBACK

Şimdi denedim 3 farklı flash ile denedim lakin çalışmıyor özellik nedense. Işık 2 3 saniye yanıp sönüyor sonra sürekli sabit kalıyor izlediğim videolarda sürekli yanıp sonecek sonra da işlem bitince ışık tamamen sönecek diyorlar ama bende olmadı öyle bir şey yaklaşık 30dk bekledim belki ışık söner diye ama yine de sönmedi ;)

Son düzenleme:
Sanırım en mantıklısı bu eve gidiyorum ilk iş BIOS guncelleme.

Şimdi denedim 3 farklı flash ile denedim lakin çalışmıyor özellik nedense. Işık 2 3 saniye yanıp sönüyor sonra sürekli sabit kalıyor izlediğim videolarda sürekli yanıp sonecek sonra da işlem bitince ışık tamamen sönecek diyorlar ama bende olmadı öyle bir şey yaklaşık 30dk bekledim belki ışık söner diye ama yine de sönmedi ;)

FAT32 ve rename işlemlerini yaptınız mı? Ayrıca sistem kapalı güç açık olacak.

Geri
Yukarı