7500TL masaüstü sistem toplama

Bütçe
7500

egerai

Hectopat
Selamlar! Başlıkta belirtildiği gibi 7500TL değerinde bir sistem toplamayı düşünüyorum. Biraz araştırma yaparak kafamda bir sistem çıkardım. Yardıma ihtiyacım olacak bazı kısımlar var, onları belirteceğim yazımın devamında. Uzun zamandır işin içinde yokum, o yüzden "şu parçayı çıkart, bu parçayı ekle" şeklinde tavsiyelere fazlasıyla açığım. Yavaştan sistemi anlatmaya başlayayım.

Intel Core i5 9600KF Soket 1151 - 9. Nesil 3.7GHz 9MB Önbellek 14nm İşlemci (Bu işlemcinin yanında soğutma sistemi gelmiyor. Bu yüzden soğutma sistemi tavsiyesine ihtiyacım var. Overclock yapmayı düşünmüyorum, yani uygun bir hava soğutma işimi görür diye düşünüyorum. Fiyatı aşırıya kaçmazsa güzel olur çünkü bütçeyi idareli kullanabilirsem ekran kartına daha fazla yatırım yapabilirim.)

MSI Z390-A PRO 4400MHz(OC) DDR4 Soket 1151 M.2 VGA DVI DP ATX Anakart (Anakart hakkında fazla bilgim yok, fakat alacağım bellek 3200MHz. Hem uygun fiyatlı olup hem de yüksek MHz değerlerini desteklemesine dikkat ettim.)

Corsair 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM CMW16GX4M2C3200C16

Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB Cache SATA 3 Sabit Disk

Kingston 120GB A400 M.2 SSD
(İşletim sistemi ve belli birkaç program kuracağım için 120GB yeterli olacaktır.)

Corsair Carbide SERİSİ Spec-Delta RGB FANLI MidT ATX SİYAH (600W PSU elimde mevcut. Bu kasanın yeterli olacağını düşünüyorum.)

Sanıyorum ki tüm bu parçaları aldığımda 2500-3000 TL gibi bir miktar elimde kalacak. Onun ile de MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G 6 GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı ya da Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 2060 OC 6 GB 192Bit GDDR6 almayı düşünüyorum. Parça ekleme çıkartma sonrasında tekrar düşünülebilir.

Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selamlar! Başlıkta belirtildiği gibi 7500TL değerinde bir sistem toplamayı düşünüyorum. Biraz araştırma yaparak kafamda bir sistem çıkardım. Yardıma ihtiyacım olacak bazı kısımlar var, onları belirteceğim yazımın devamında. Uzun zamandır işin içinde yokum, o yüzden "şu parçayı çıkart, bu parçayı ekle" şeklinde tavsiyelere fazlasıyla açığım. Yavaştan sistemi anlatmaya başlayayım.

Intel Core i5 9600KF soket 1151 - 9. nesil 3.7GHz 9MB önbellek 14nm işlemci (bu işlemcinin yanında soğutma sistemi gelmiyor. Bu yüzden soğutma sistemi tavsiyesine ihtiyacım var. Overclock yapmayı düşünmüyorum, yani uygun bir hava soğutma işimi görür diye düşünüyorum. Fiyatı aşırıya kaçmazsa güzel olur çünkü bütçeyi idareli kullanabilirsem ekran kartına daha fazla yatırım yapabilirim.)

MSI Z390-A PRO 4400MHz(OC) DDR4 soket 1151 M.2 VGA DVI DP ATX anakart (anakart hakkında fazla bilgim yok, fakat alacağım bellek 3200MHz. Hem uygun fiyatlı olup hem de yüksek MHz değerlerini desteklemesine dikkat ettim.)

Corsair 16 GB(2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM CMW16GX4M2C3200C16

Seagate Barracuda 1TB 3.5" 7200RPM 64MB cache SATA 3 sabit disk.

Kingston 120GB A400 M.2 SSD
(işletim sistemi ve belli birkaç program kuracağım için 120GB yeterli olacaktır.)

Corsair Carbide serisi Spec-Delta RGB fanlı MidT ATX siyah (600W PSU elimde mevcut. Bu kasanın yeterli olacağını düşünüyorum.)

Sanıyorum ki tüm bu parçaları aldığımda 2500-3000 TL gibi bir miktar elimde kalacak. Onun ile de MSI GeForce GTX 1660 Ti Gaming X 6G 6 GB GDDR6 192 Bit ekran kartı ya da Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 2060 OC 6 GB 192Bit GDDR6 almayı düşünüyorum. Parça ekleme çıkartma sonrasında tekrar düşünülebilir.

Şimdiden tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Overclock yapmayacaksanız K türü işlemci ve Z türü anakart almaya gerek yok illa ki Intel mi istiyorsunuz yoksa AMD olur mu?
İlk başta HDD almak yerine yatırımınızı SSD'ye yapabilirsiniz veya M.2 SSD yerine ilk önce SATA SSD alabilirsiniz.

Overclock yapmayacaksanız K türü işlemci ve Z türü anakart almaya gerek yok illa ki Intel mi istiyorsunuz yoksa AMD olur mu?
İlk başta HDD almak yerine yatırımınızı SSD'ye yapabilirsiniz veya M.2 SSD yerine ilk önce SATA SSD alabilirsiniz.
İlerleyen zamanlarda overclock yapmayı düşünebilirim, fakat dediğim gibi şuan bütçem hava soğutmaya yetecek. Bu nedenle overclock yapma opsiyonunu bir kenarda bulundurmak güzel olur. AMD tarafını hiç bilmiyorum, o nedenle hiç bakmadım. Tavsiyeniz varsa göz atmak isterim.

İlerleyen zamanlarda overclock yapmayı düşünebilirim, fakat dediğim gibi şu an bütçem hava soğutmaya yetecek. Bu nedenle overclock yapma opsiyonunu bir kenarda bulundurmak güzel olur. AMD tarafını hiç bilmiyorum, o nedenle hiç bakmadım. Tavsiyeniz varsa göz atmak isterim.

Sadece oyun oynayacaksanız Intel tek çekirdekte daha güçlü ama render alacaksanız AMD önerebilirim siz söyleyin ben toplamaya çalışayım.
İlerleyen zamanlarda overclock yapmayı düşünebilirim, fakat dediğim gibi şu an bütçem hava soğutmaya yetecek. Bu nedenle overclock yapma opsiyonunu bir kenarda bulundurmak güzel olur. AMD tarafını hiç bilmiyorum, o nedenle hiç bakmadım. Tavsiyeniz varsa göz atmak isterim.

Şimdilik şöyle bir sistem topladım 7000 TL 500TL kasaya kalıyor.
Az sonra parça halinde toplayıp fiyatı düşüreceğim.
3600vs9600KF incelemesi: AMD Ryzen 5 3600 vs Intel Core i5-9600KF : Aralarındaki fark nedir?

Son düzenleme:
Sadece oyun oynayacaksanız Intel tek çekirdekte daha güçlü ama render alacaksanız AMD önerebilirim siz söyleyin ben toplamaya çalışayım.
Sadece oyun oynamak için kullanılacak bir sistem olacak. Bu nedenle dediğinizden anladığım kadarıyla Intel işlemci kullanmak bu senaryoda ideal. Belirttiğim işlemci size uygun göründüyse işlemci için hava soğutma öneriniz var mıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı